Film

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filmi

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmi J.R.R Tolkien tarafından yazılan, aynı isimli kitaptan uyarlanan muhteşem bir filmdir.

Yüzüklerin Efendisi bir seridir. Bu seri Yüzük Kardeşliği ile başlangıç yapmaktadır. Sinema dünyasına farklı bir pencereden giren bir temel taşıdır. Daha önce örneklerine rastladığımız Fantastik filmlere bambaşka bir açıdan yaklaşmamızı sağlayan ilk film, sinema açısından bir milattır.

Bu film, Yüzüklerin Efendisi 1 olarak adlandırılmaktadır. Yüzük Kardeşliği kelimeleri pek kullanılmamaktadır. Yüzüklerin Efendisi 1 ismi, daha rahat söylendiği için tercih edilmektedir. Diğer filmler Yüzüklerin Efendisi 2 ve Yüzüklerin Efendisi 3 olarak adlandırılarak, daha rahat bir şekilde söylenmektedir. Ancak bizler isimleri tam olarak yazmayı tercih etmekteyiz.

Yüzüklerin Efendisi kitap uyarlaması bir seri olduğu için kitap ile mukayese edilmesinden daha doğal bir durum yoktur. J.R.R Tolkien tarafından kaleme alınan seri, Tolkien zamanında popüler olmuş bir kitap değildir. Tolkien yazmış olduğu hiçbir kitap karşılığında, popüler olma gayesi taşımadığını ifade etmektedir.

Yüzük Kardeşliği Filmi
Yüzüklerin Efendisi

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitap serisi, Tolkien’in çocuklarını uyutmak için kaleme aldığı eserlerdir. Yani edebi bir kaygı veya popüler olma beklentisi ile yazılmış bir kitap serisi değildir. Seri, tüm dünyada muhteşem bir hayran kitlesi oluşturmuştur. Bu hayran kitlesinin, çocuklara okunan bir masal kitabı düşüncesi ile kaleme alınması, oldukça ilginç ve bir o kadar da komiktir.

Düşünsenize, hayran kaldığımız bu seri, çocuklar daha rahat uykuya dalabilsinler diye yazılmıştır. Bu durum, hayatın beklenilenden çok daha farklı noktalara ulaşabileceğini göstermektedir. Tüm dünyada, milyonlarca kişi tarafından okunan seri, milyonlarca kişi tarafından izlendi ve milyar dolarlık bir gişe ile sinema dünyasına veda etti.

Sizlerle birlikte, bu serinin içeriği, oyuncuları ve sinemaya kattıkları hakkında konuşmaya gayret edeceğiz. Bunu yaparken, kitabın temel olarak baz aldığı şeyler hakkında da konuşmaya, bu temellerin kökeni hakkında bir şeyler söylemeye gayret edeceğiz.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Konusu

Yüzüklerin Efendisi Konusu
Yüzüklerin Efendisi

Muazzam bir başlangıç ile sinemaya merhaba diyen ilk film oldukça ilginç bir şekilde giriş yapmaktadır. Bizler, yüzüklerin yapılma hikâyeleri ile biraz sonra izleyeceğimiz şeyler hakkında bilgiler edinmeye başlarız.

Sauron adında bir karakter vardır. Sauron, kötülükle dolu bir karakterdir. İnsanlara, elflere, cücelere verilmek üzere yüzükler hazırlatan Sauron, her yüzüğü kontrol altında tutacak bir yüzük daha yaptırır. Verdiği her yüzük belirli güçler taşımaktadır. Ancak kendisi için yaptırmış olduğu yüzük, dünyada yaşayan her canlıyı kontrol altında tutmaya yaramaktadır. Eline taktığı bu yüzükle, yenilmez biri olan Sauron, kendisine karşı büyük bir birliktelik ile karşı karşıya gelir.

Oldukça büyük bir savaşın ardından, Sauron’un eli kesilir. Yüzüğün verdiği gücü kaybeden Sauron yenilir. Yüzüğü elde eden ve soylu biri olan İsildur, yüzüğün çekiciliğine kapılır ve yüzüğü yok etmekten vazgeçer. Ancak, yüzük kendisini taşıyana felaketten başka hiçbir şey getirmemektedir. Bu nedenle İsuldur’un felaketi olur ve yüzük kaybolur.

İsildur’dan yüzyıllar sonrasında, bir Hobbit köyündeyizdir. Film serisi bu noktadan itibaren bambaşka bir boyut kazanacaktır. Bir doğum günü düzenlenmektedir. Yüzüğü yıllar önce bulan Bilbo bu sırrı herkesten saklamıştır. En yakın arkadaşı olan büyücü Gandalf’tan bile… Ancak Gandalf bu durumu fark eder ve yüzüğü Bilbo’dan ister. Bilbo yüzüğü de bırakarak, Elf diyarına giderek, hayatının geriye kalan kısmını orada geçireceğini söyler. Yüzük kendisine bir sahip arar ve Frodo’yu seçer. Yüzüğü alan Frodo, ne yapacağını bilmemektedir.

Gandalf belirli araştırmaların sonucunda, Sauron’un yeniden yükseldiğini ve geri dönmenin bir yolunu bulduğunu öğrenir. Hobbit köyü olan Shire’a gelir. Bilbo’ya bir görev verir ve yüzüğü yok etmesi gereken yeri söyler. Yüzük yalnızca özünü barındırdığı lavlarla yok edilebilir. Önlerinde uzun bir yolculuk olan karakterleri, bu yolculuk ile birlikte büyük bir macera beklemektedir. Bu macera birçok karakterin ölümüne, birçoğunun unutulmaz acılar yaşamasına sebep olacak ve muhteşem seri başlayacaktır.

Yüzüklerin Efendisi Serisi Nelerden Etkilenmiştir?

Seri, yeryüzünde olan tüm mitolojik yapılardan etkilenmiştir. Bunun yanında, İncil’den ve Hristiyanlık inancından da muhteşem bir etkilenme olduğunu fark etmekteyiz.

Yüzüklerin Efendisi Serisi
Yüzüklerin Efendisi

Özellikle Tevrat’ta yer alan ve kurtarıcının gelerek büyük ve huzurlu bir devlet kuracağı fikrinin, serinin ve filmin içinde büyük bir önemi olduğunu fark ettiğimizi söyleyebiliriz. Dikkatli bir inceleme yaptığımızda, hemen her karakterin belirli dini anlamları olduğunu fark etmekteyiz. Yüzüklerin Efendisi Aragorn karakteri ile bir kurtarıcıyı önümüze sunarken, ölüp geri gelen Gandalf karakterinin neyi veya kimi temsil ettiğini söylememize gerek bile yok diye düşünüyoruz.

Bunun yanında, Sauron karakterinin net bir şekilde Şeytan’a benzediğini söyleyebiliriz. Bu ve bunun gibi dini simgelerle bütünleşen film, birçok karakter ile bizlere farklı şeyler anlatmaktadır.

Bu karakterlerin her biri, kendilerine verilen görevleri yerine getirdikten sonra seriden ayrılmaktadır. Daha detaylı inceleme yapmak için seriyi dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminde yaşanan büyük savaş, Armageddon Savaşı temsilidir. Her şey ve her ırk birbirine girer, iyi ve kötü birbiri ile savaşır ve sonuç olarak içlerinden biri galip gelir. Bu durum Tevrat’tan muhteşem bir etkilenme olduğunu göstermektedir.

Tüm bunlar birleştiğinde, ortaya çıkan şey masalımsı bir anlatıya bürünen ve bir o kadar da muhteşem bir yapıya sahip olan Yüzüklerin Efendisi serisidir. Bu seri sinemaya kattıkları bakımından da önem arz etmektedir.

Fantastik filmler bakımından iyi örneklere sahip olan sinema, Bu film serisi ile bambaşka bir boyuta ulaşmaktadır. Bir milat sayıldığını, yazının ilk cümlelerinde söylemiştik. Serisinin bir milat olmasının sebebi, geniş bir kadroya sahip olmasına rağmen, bu kadroyu muhteşem bir şekilde kullanmasından gelmektedir.

Yüzüklerin Efendisi oyuncular ile senaryo arasında muhteşem bir bağ kurmakta, bu bağı, serinin her filminde akıcı bir şekilde ilerletmektedir. Her film, karakterlerin geliştirildiği ve en sonunda muhteşem bir şekilde noktalandığını göstermektedir. Bu yüzden Yüzüklerin Efendisi serisi bir milattır.

Yeni Bir Başlangıç

Yüzüklerin Efendisi oyuncuları, senaryosu, kurgusu ile muhteşem ödüllere layık görüldü. Yüzüklerin Efendisi aldığı ödüller ile sinema dünyasına altın harflerle kazındı. Yüzüklerin Efendisi aldığı ödüller bakımından bir rekoru elinde tutmaktadır. Üç film ile toplamda 17 adet Oscar ödülünü kucaklayan seri, eşine az rastlanır türden bir başarıya imza atmıştır.

Seri, dizi şeklinde de hazırlanmaya başlandı. Yüzüklerin Efendisi dizi şeklinde olabilecek bir seri midir sorusu birçok kişinin kafasını kurcalayan bir sorudur. Her ne olursa olsun, Orta Dünya temalı bir dizinin geleceği haberi, sinema sevenler arasında büyük bir mutlulukla karşılandı. Serinin dizi şeklinde uyarlanmasını merak içerisinde bekleyenler arasındayız.

Yüzüklerin Efendisi
Yüzüklerin Efendisi

İlk film, cüce, büyücüler, elfler ve daha birçok farklı şey ile bizleri karşılaştıran, sinema dünyasına altın harflerle ismini kazıyan muhteşem bir serinin ilk halkasıdır. İlk film bu seri için muhteşem bir başlangıçtır. Karakter analizlerinin yapıldığı ve yaşanacak büyük olayların temellerinin atıldığı bir film olmasından ötürü, her türlü takdiri hak etmektedir.

Film İMDB listesinde 8,8 puanla 11. sıradadır. Bize göre oldukça muazzam bir noktadır. İzlemeyenler için önerebileceğimiz muhteşem bir film serisidir.

Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı… Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile sonu göremez.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı