Kitap

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitabı, Bürokrasi ve Toplum

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı Aziz Nesin tarafından yazılan, siyaset ve mizah karışımı, en önemli eserlerinden birisidir.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz özet kısmına gelmeden önce, o günden bu güne dek değişen herhangi bir durumun var olup olmadığı sorusunu sormak istiyoruz. Aziz Nesin, bir radyo oyunu olarak yazdığı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı eserini romanlaştırmaya karar verir. Radyoda çalıştığı dönemlerde yaptığı bu hamlenin ardından büyük bir ilgi gördü. Daha sonra tiyatro oyunu, televizyon programı derken kitap haline gelen bu öykü, her insanın yaşamından belirli izler taşıması bakımından, oldukça önemli bir eserdir.

Toplumdaki statükonun bir türlü yıkılamaması, aramızda hala Yaşar Yaşamaz’ların dolaştığı anlamına gelmektedir. Toplum içerisinde yaşayan her birey, belirli beklentiler çerçevesi içerisinde büyür. Aile, toplum, sevgili ve arkadaşlar tarafından yüklenen misyonun ardından beklenti dönemi başlar. Her insan bir şey bekler. Ancak her insan, kendisinden beklenilenleri unutur.

Yaşar karakteri bir toplumu anlamak bakımından oldukça önemli bir semboldür. Hiçbir şey yapmadığı halde suçlu konumuna düşen, hiçbir ahlak kuralı gözetmeden yaşamını sürdüren ve başına hiçbir şey gelmeyen insanların birlikte yaşadığı bu dünya, Yaşar’a ve onun gibilere göre değildir.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz film olarak uyarlanmış ve filmdeki yapı kitaba bağlı kalmıştır. Kitap dışına çıkmayan filme de göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Böylelikle toplumun içerisinde yaşayan Yaşar’ları görmeniz mümkün olacaktır. Devlet için her birey Yaşar’dır. Devlet, toplumu her daim istediği gibi yönlendirmek istemektedir. Ve devlet, topluma sadece işi düştüğünde insan muamelesi yapmaktadır. Herhangi bir partiye veya ideolojiye değil, günümüzde var olan bütün devletler için geçerli olan durum maalesef budur.

Bu durum Yaşar gibilerinin var olmaya devam etmesine ve toplumun her geçen gün daha da faydacı bir hal almasına sebep olmaktadır.

İyi düşüncelerle başlayan çoğu şey kötü bitmektedir.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Özet

Yaşar, babası ile gittiği nüfus müdürlüğünde, kaybolan nüfus kâğıdı yerine yenisini çıkarmak istemektedir. Ancak nüfus kayıtlarından çıkan ilginç veriler vardır. Yaşar’ın babası oldukça erken yaşta evlenmiştir ve kayıtlara göre Yaşar adındaki oğlu Çanakkale Savaşına katılmış ve geri dönememiştir. Yani kayıtlara göre Yaşar adında birinin olmasının imkanı yoktur.

Nüfus müdürlüğünden eli boş çıkan Yaşar ve babasının ilginç öyküsü başlar. Daha sonraki bölümlerde Yaşar’ın büyüdüğünü ve başına gelen komik ve bir o kadar da ürpertici sahneler görmekteyiz.

Yaşar büyür ve evlenmek ister. Toplumun kendisinden beklediği ilk şey askerliktir. Ancak nüfus kâğıdı olmadığı için askere çağrılmayan Yaşar, nasıl olsa sormazlar diye düşünerek evlenmeye karar verir. Sevdiği kızı isteyecekleri esnada ev jandarma tarafından basılır ve Yaşar asker kaçağı olarak yakalanır ve askere gönderilir.

Derdini bir türlü anlatamayan Yaşar, askere gider. Döndüğünde babasının öldüğünü ve kendisine miras kaldığını öğrenir. Ancak mirası devralamaz. Çünkü Yaşar’ın nüfus kâğıdı yoktur.

Aziz Nesin bu ilginç öyküde Türkiye’deki kokuşmuş bürokrasiyi taşa tutmaktadır. Kimliği olmadığı gerekçesi ile resmi olarak evlenmesine izin verilmeyen Yaşar, askerlik söz konusu olduğunda kimliğe gerek olmadan götürülüp askerliği yaptırılmaktadır. Döndüğünde babasından kalan mirası alamayışı ise, bürokrasinin kokuşmuşluğunu ve devletin halka olan bakışını anlatmaktadır.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz tiyatro, kitap ve film olarak insanların karşısına çıkmasına rağmen, günümüzde hala Yaşar gibi insanlara denk gelmemiz mümkündür. Bu durum, aradan geçen yıllara rağmen sistemin değişmediğini, değişemediğini göstermektedir. Aziz Nesin –siyasi görüşü kendisini bağlar, topluma bakışı da kendisinden başka kimseyi bağlamaz- bu toplumu oldukça iyi analiz etmeyi başaran, bürokrasinin kirliliğini gören bir adamdır.

Bu nedenle Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı romanı muhakkak alınmalı ve okunmalıdır. Belki kafanızda bulunan birkaç sorunun cevabını bulabileceğiniz bu kitap, düşünmenize de imkan verecektir diye düşünüyoruz.

Yaşar da Yaşayamaz

Kitap Aziz Nesin’e karşı duran bir kesimin de oluşmasına sebep olmuştur. Daha sonra gelen Muhtıra ve 80 Darbesi döneminde yargılanmalara giden bir sürecin başlamasına sebep olmuştur.

Aziz Nesin, her zaman kullandığı sert ve keskin dili ile bu topluma bir şeyler anlatmaya çalışmış, gerçekten zeki bir öykücü ve romancı olduğuna inandığımız bir insandır.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı, kafanızda olan bazı soruların cevabını size verir. Bazılarını ise kafanıza sokar. Devlet hakkındaki görüşlerinizin değişmesine sebep olabilir. Bu kadar iddialı olan yapıtı okurken sakin bir kafa ile okumanızı ve iyice tahlil etmenizi öneririz.

Kitabın içerisinde yer alan toplumcu eleştiriler İçimizdeki Şeytan kitabından geri kalmamakta, Sabahattin Ali ile Aziz Nesin’in toplumcu anlayışlarının benzer olduğunu göstermektedir.

Çizilen toplum resminde Yaşar sadece nefes alan bir canlıyken, istediği gibi yaşayamayan bir insandır. Bu nedenle kitabı bir an önce okumanızı ve üzerine yoğun bir şekilde düşünmenizi tavsiye etmekteyiz.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı