Film

The Hateful Eight, Tarantino ve Western Filmleri

The Hateful Eight, Quentin Tarantino’ya ait, kanın gırla aktığı, oluşturulan atmosfer buz gibi olan, muhteşem bir filmdir.

Bu yazımızda, Tarantino ve The Hateful Eight hakkında konuşmaya çalışacağız.

Tarantino’nun, ustalık eseri diyebileceğimiz bir Western ile karşınızdayız. Her anlamda ustalığını konuşturduğu, alanında yapılmış en iyi yapımlardan biri. Öyle ki seçilen oyuncular, yazılan uzun ve akıcı diyaloglar, çekimlerin yapıldığı mekânlar ve oluşturulan atmosfer, her anlamda ustalık ve emek kokan bir film.

Filme geçmeden önce birkaç bilgi vermek istiyoruz.

The Hateful Eight bir uyarlama. Bizzat Tarantino tarafından böyle bir açıklama yapıldı mı bilmiyoruz. Filmin konusu Agatha Christie’nin On Küçük Zenci kitabından uyarlamadır.

Filmin senaryosu Tarantino tarafından yazılır. Film çok daha önce yapılacak ve izleyiciye sunulacaktır. Ancak filmin final sahnesinin internete sızmasının ardından Tarantino deyim yerindeyse nazlanarak filmi iptal ettiğini söylemiş ve film rafa kaldırılmıştır.

Aradan geçen yılların ardından –bu arada tabi davalar açılır, filmin finalini yayınlayan siteden dudak uçuklatacak rakamlarda tazminatlar falan alınır. Konumuz bu değil ama anlatalım yine de, inanmıyorsan aha dayıya sor- film tekrar revize edilir –gözden geçirilir ve değiştirilir. Şov amaçlı revize kelimesini kullanalım istedik- final sahnesi değiştirilir ve 2016 yılının Ocak ayında izleyiciye sunulur.

The Hateful Eight Film Konusu

The Hateful Eight ve Western Filmleri
The Hateful Eight

İç savaş bitmiştir. Fırtınalı bir bölgede, bir kelle avcısı, yakalamış olduğu suçlu bir kadın ile birlikte, karlı yolları aşarak dinlenme yerine varmak üzere yola düşerler. Yolda karşılarına siyahi bir adam çıkar. Bu adam yolda kaldığını söyler ve kendilerine eşlik edip edemeyeceğini sorar. Kelle avcısı tarafından tanınan siyahi adamı da yanlarına alan avcı yola devam eder. Bir süre yola devam ettikten sonra karşılarına bir adam daha çıkar. Bu adamda birkaç uzun diyalogun ardından arabaya alınır ve dinlenme yerine varılır.

Varılan yerde bir çift olması gerekirken, içeride bir general, bir kovboy, Meksikalı bir işletmeci vardır. Toplam da sekiz kişi olan –arabayı kullanan adamla birlikte- bu ekip fırtına dinene kadar aynı evde kalmak zorundadır. Ancak bir sorun vardır. Bu sekiz kişi birbirlerine güvenmemektedir. İçlerinden birinin zehirlenerek ölmesinin ardından işler içinden çıkılmaz bir hale bürünür. Geriye kalan yedi kişi arasında şüphe dolu anlar ve birbirlerine karşı duydukları öfke dolu saatler başlar. Tüm bu yedi kişinin ortasında Abraham Lincoln’dan gelen bir de mektup vardır.

Film ırkçılık karşıtı bir tutum sergileme durumunu, oldukça absürt bir dille yapmaktadır. Yedi kişi arasında geçen uzun diyaloglardan bu çıkarımları yapmak mümkündür. General üzerinden, savaşlar üzerine çıkarımlar ve eleştiriler yapılırken, şerif üzerinden dönemin adalet sistemi ile alakalı oldukça garip bir dille çeşitli yöntemler kullanılarak eleştiriler yapılır.

The Hateful Eight ve Western Filmleri
The Hateful Eight

Bunun yanı sıra kadronun oldukça dikkatli bir şekilde seçildiği çok bellidir. Çünkü hiçbir karakter sırıtmaz, karakterler o kadar iyi oturmuştur ki, film bitene kadar diken üstünde olduğunuzu hissedersiniz. Yapılan manevralar o kadar hızlı bir şekilde olayların akışını değiştirmektedir ki, filmi izlerken olayın içinden kopmamak için ekstra bir çaba harcarsınız. Oyuncular rollerini adeta yaşamışlardır. Özellikle Jennifer Jason Leigh ablamız o kadar muhteşem bir performans sergilemiştir ki, sinemada izlerken, ekrana bir şeyler fırlatmamak için zor tutmuştuk kendimizi.

Atmosfer

The Hateful Eight ve Western Filmleri
The Hateful Eight

Kullanılan atmosfer o denli güzel ve yerindeydi ki, bu kullanım oyunculuklarla birleşince ortaya çıkan şey bir suç filminden sıyrılıp bir sanat eserine dönüşüyordu. Özellikle seçilen mekân ve içerisindeki aksesuarlar o kadar yerinde bir kullanıma sahip ki, üç saatlik filmi zevkle izlemenize katkı sağlıyor ve gerilimin oluşumuna katkıda bulunuyordu.

The Hateful Eight, her şeyiyle muazzam denilebilecek güzellikte bir filmdir. Tarantino’nun en iyi filmlerinden birisidir.

Rezervuar Köpekleri, Kill Bill gibi filmlere imzasını atan Tarantino, The Hateful Eight filmiyle de aynı etkiyi vermeyi başarıyor.

İMDB  puanı 7,8 olan, bize göre daha fazlasını hak eden, The Hateful Eight filmi, izlenmeli ve izlettirilmelidir.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı