Film

The Dark Knight, Joker ve Kötü Karakter

The Dark Knight, günümüze kadar yapılmış, bundan sonra, daha iyisinin yapılacağını düşünmediğimiz, en iyi Batman filmidir.

Bu yazımızı okumadan önce, serinin ilk yazısını okuyabilirsiniz.

Ben kaosun elçisiyim.

The Dark Knight Dünyanın en iyi oyunculuk performansının olduğu filmdir. Binlerce film izlemiş insanlar olarak, yapabileceğimiz en yalın yorum, bu olabilir diye düşündük. En iyi performans Joker karakteri ile Heath Ledger’a aittir. Bu konudaki düşüncelerimizi birkaç örnekle birlikte açıklamaya çalışacağız.

İlk filmin getirmiş olduğu başarı ve birinci filmin finalinde verilen, The Dark Knight filminin geleceğine dair mesajın ardından, The Dark Knight filminin senaryosu için kollar sıvandı. Nolan, senaryoyu yazarken oldukça zorlandığını, çünkü çok katmanlı bir işe giriştiğini ve bazen bu katmanlar arasında kaybolduğunu ifade etmiştir.

Joker karakteri eşsiz bir karakter…

The Dark Knight ve Kötü Karakter
The Dark Knight

Çünkü birçok farklı format ve birçok farklı psikolojik durumu içinde barındıran bir karakterdir. Bunun yanında Joker ’in birçok farklı versiyonu vardır. Akıl hastanesindeki ‘’Deli Joker’’ farklı bir açıdan bakarken, başına gelen trajik olaylar anlatılırken çok farklı bir açıdan bakılır.

The Dark Knight filminde ise karşımıza gelen Joker, ‘’Kaosun Elçisi’’ diyebileceğimiz Jokerdir. Kaosun elçisi olan Joker, diğer yapılardakinden, oldukça farklıdır. Buradaki Joker, diğerlerine nazaran daha ciddi ve daha acımasızdır. Zekâsı, karşısında olan düşmanlarınkinden oldukça farklı çalıştığı için, karakterin en tehlikeli halidir.  Böyle bir karakter nasıl oynanmıştır? Gelin beraber inceleyelim.

Karakterin Hazırlık Süreci

The Dark Knight ve Kötü Karakter
The Dark Knight

Brokeback Mountain filmindeki kovboy rolüyle birlikte tanınan Heath Ledger, Joker karakteri için seçilir.

Bu seçimin ardından, senaryo kendisine verilir. Ledger, senaryoyu aldığı gibi, daha önce Joker karakterini oynayan oyuncuları ziyaret eder.

Jack Nicholson, Tim Burton’a ait Batman filminde Joker karakterini oynamıştı.Ledger, kendisiyle görüştüğünde,Nicholson, Ledger’a, bu rolü almaması gerektiğini söylemiştir.

Ledger, buna bir anlam verememiş olacak ki, Nolan’ın yanına gider. Kendisiyle bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre, Ledger’a altı ay gibi bir süre verilecektir. Bu süre zarfında,Ledger bir otel odasında kalacaktır. Kaldığı otel, uyuşturucu bağımlılarının, hayat kadınlarının ve sokakta kalan insanların yaşadığı, pansiyon tarzı bir yerdir.

Ledger bu otelde bir iki ay –belki daha fazladır- gibi bir süre kalacak ve eşiyle ayda sadece bir kez görüşecektir. Bu otelde, tek başına kaldığı otel odasında, rol üstüne çalışmalar yapar. Joker karakterini daha iyi anlamak için, erken saatlerde kalkan ve oldukça geç saatlerde uyuyan Ledger, bir süre sonra uyuyamamaya başlar.

Yaptığı tüm formüller etkisiz kalır ve uyuyamaz. Bu nedenle uyku ilacı almaya başlar, öyle ki artık bir iki tane aldığı uyku hapları bile kendisini uyutmaya yetmeyecektir. Arttırılan uyku ilaçları, psikolojik etkileri tetikler. Ledger, tamamen Joker olmuş gibidir. Yaptığı anlamsız hareketleri anlatan eşini dinlemenizi tavsiye ederiz.

Film çekimleri biter ancak Joker karakteri, Ledger’da kalmaya devam eder.

Uyku haplarının yanına,antidepresan tedavisinde kullanılan ilaçlarda eklenir.

Bir gece aldığı fazla doz ilaçlardan dolayı hayatını kaybeder.

İşte sırf bu yüzden, gelmiş geçmiş en iyi oyunculuk performansı diyoruz. Çünkü The Dark Knight filminde gördüğümüz kişi, tamamen Joker’di. Ledger’a dair herhangi bir şey yoktu filmde.

Ledger, ölümünün ardından, sergilemiş olduğu performanstan ötürü Oscar ödülünü kazanmıştır. Nicholson, ölümünün ardından, yapmış olduğu bir paylaşımda. ‘’Ben söylemiştim’’ diyerek Joker karakterine dair verdiği tavsiyeyi hatırlatmıştır.

The Dark Knight ve İkilikler

The Dark Knight ve Kötü Karakter
The Dark Knight

The Dark Knight filminde, Batman, bir fenomen haline gelmiştir. Öyle ki suç örgütleri atacakları her adımda enselerinde biteceklerine dair bir korku ile hareket eder.

Batman’in gelmiş olması bir şeyleri düzeltmesine rağmen, bazı şeylerin daha kötü bir hale gelmesini engelleyememiştir. Suç örgütlerinin liderleri,Batman’i öldürmesi karşılığında Joker’e belirli bir güç verecekleri konusunda teminat verirler.

Joker –baskıyla yaptırır bunu- harekete geçer. Batman’i öldürmek üzere belirli adımlar atan Joker, attığı her adımda daha büyük sorunlara neden olacak şeyler yapar.

Harvey Dent, bir hukuk adamıdır. Amacı, suç örgütlerini yargı önüne çıkarmak ve yargılanmalarını sağlamaktır. Ancak girdiği karanlık dünya, bir süre sonra onun bu düşüncelerinin tamamının değişmesine ve karanlık tarafa geçmesine sebep olacaktır. Bu gelişmelerin karşısında, Batman tek başınadır.

Harvey Dent, iki yüz anlamına gelen bir lakaba sahiptir. Elinde tuttuğu para da iki yüze sahiptir ve geçirmiş olduğu değişimin ardından, insanlar arasında karar verirken bu parayı bir adalet dağıtıcısı olarak kullanmaya başlar. İki yüz denilen Harvey Dent’in bir yüzü Batman’dir. Diğer yüzü Joker’dir. Biri iyiliği ve adaleti temsil ederken, bir diğeri kötülüğü ve karanlığı temsil eder. Harvey Dent karakterinin iki yüzü, birbiri ile mücadele eder, film bittiğinde yüzlerden biri kazanacak ve Harvey Dent tarihe ancak o yüzüyle geçecektir.

The Dark Knight filmi, bunun gibi birçok ikilikbarındırır.

The Dark Knight ve Kötü Karakter
The Dark Knight

Joker’in yara izleri hakkında anlattığı hikâye de bir ikiliktir. İki farklı hikâye anlatmasının sebebi, karakterin bölünmüş kişiliği hakkında bilgiler verirken, film hakkında sorduğumuz bazı soruların, cevaplarının hiçbir zaman alınamayacağını da göstermektedir.

Bir diğer ikilik, aşk ikiliğidir. Rachel adında bir kadın vardır. Bu kadın,Harvey’e mi Batman’e mi âşıktır? Bunu aslına bakarsanız kısmen cevaplayabilecek olsak da tam olarak açıklayabilmemiz mümkün değildir.

En İyi Senaryo

The Dark Knight, Batman hakkında yazılmış en iyi senaryodur. Yıllarca değiştirilmiş ve her sahnesi adım adım takip edilmiştir. Karakterleri canlandıran oyuncuların tamamı, muhteşem performanslar sergilemiştir.

Adalet, kaos, devlet kabinesindeki yolsuzluklar gibi konulara değinip muhteşem bir şekilde finalini yapmıştır.

Film çekimi sırasında Joker karakterinin yaptığı birçok eylem doğaçlamadır.

Kötü Karakter
The Dark Knight

Joker’in, havaya uçurduğu hastane sahnesinde, kumandaya basma anında, arkasında olan binadaki mekanizmalar patlamaz. Burada Ledger’ın yaptığı muhteşem doğaçlama sahne, filmin en önemli anlarından birini kurtarmıştır diyebiliriz. Bu ve bunun gibi birçok sahnede doğaçlama yapan Ledger, ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu göstermiştir.

Batman ve Joker arasında geçen bir kedi köpek kovalamacasını andıran, birçok alt metniyle ve kullandığı imgeler ile farklı mesajlar veren, iyilik ve kötülük kavramlarını sorgulamamıza sebep olan bu film izlenmelidir.

Filmin İMDB puanı 9,0 olup, listede 4. sıradadır.

İnsanı öldürmeyen şeyin, insanı tuhaflaştıracağına inanıyorum.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı