Film

Star Wars Serisi ve Popüler Sinema Örnekleri

Star Wars: Yeni Bir Umut filmi ile 1977 popülerliği hiç beklemedenyılında sinema dünyasına merhaba diyerek giriş yaptı.

Bu oldukça önemli bir gelişmeydi. Üç isim vardı. Bu üç isim sinemayı değiştirmek istiyordu. Bunlar Coppola Spielberg ve George Lucas’tı. Bu üç ismin tek amacı sinemaya bir şeyler katmak ve isimlerini sinema tarihine bırakmaktı. Her biri başka yollara gittiler ve değişik türlerde ürünler vermeye başladılar.

Coppola, The Godfather filmi ile sinema dünyasına muhteşem bir giriş yaptı. Ancak Coppola’nın istediği şey bu değildi. Evet, istediği şeyi yapmış ve sinema da büyük bir başarı yakalamıştı. Ancak istediği şey, suç dünyasının anlatıldığı bir film yapmak değildi. İstediği şey, daha çok deneysel içerikler üretmekti. Sinema da daha önce yapılmamış şeyleri yapmaktı. Bu nedenle çekmiş olduğu serinin ardından zengin olsa da sinema hakkında ki fikirleri aynı kaldı. Son yıllarda yaptığı filmler deneysel içeriklerden oluşmaktadır. Anlaşılan Coppola hayallerinden vazgeçmemiş gibi…

Star Wars Serisi ve Popüler Sinema Örnekleri
Star Wars

Spielberg ise bu üçlü arasındaki en popülerliğe düşkün kişiydi. Diğer ikisi beğenilme kaygısı taşımazdı. Spielberg ise yaptığı filmlerin beğenilmesini, kendisinin övülmesini, ne kadar büyük bir yönetmen olduğunun konuşulmasını istemektedir. Schindler’in Listesi filmi ile bu durumu açıkça ortaya koymuştur. Yaptığı işlerin hemen hepsinde, bu isteğini görmek mümkündür. Bu nedenle çizgisini hiçbir şekilde bozmamış ve aynı şekilde devam etmiştir.

George Lucas ise Star Wars gibi bir film yapmak istememektedir. Ancak elinde olan son fırsat olan Star Wars’u yapım şirketlerine gezdirmeye başlar ve film çok beğenilir. Oldukça büyük bir iş olduğunu fark eden yapım şirketleri, filme dair olan tüm hakları satın alır ve Star Wars ilk filmi ile izleyicileriyle buluşur. Lucas zengin olmuş ve para içinde yüzmektedir. Ancak istediği hayatın bu olmadığını, sinema anlayışının çok farklı olduğunu söylemektedir. Her ne söylerse söylesin, malı götürdüğü aşikardır. Bu nedenle söylediği sözler biraz havada kalmaktadır.

Star Wars ve Popüler Sinema

Star Wars bir karakter odaklı filmdir. Yani mühim olan şey oluşturulan evren değil, karakterlerin hayatlarıdır. Her karakter filmin gidişatını değiştirebilecek düzeyde donanımlı haldedir. Star Wars bu yapısıyla birlikte, birçok sinema kuralını ihlal etmektedir. Diğer fantastik filmlerde mühim olan şey, karakter ve sinemada oluşturulan dünya arasındaki bağdı. Ancak burada, oluşturulan dünya ile karakterler arasında herhangi bir bağ yoktur. Sadece karakterlerin yaşamlarındaki çarpıcı olaylar anlatılır ve önemli olan da budur.

Popüler Sinema Örnekleri
Star Wars

Klasik bir anlatıda olan kurgusal filmlerde, mühim olan şey başrolün başına gelen olaylardır. Daha önce hiç görmediğimiz olaylar, başrolün hayatının belirli noktalarında karşısına çıkar ve başrolün hayatı değişir. Başrol olan kişi yaşadığı olayların tamamından iyi veya kötü bir şekilde sıyrılıncaya dek bu yapı devam eder. Star Wars serisi ise Fantastik yapıda olduğu için karakterler ve içinde yaşadıkları dünya arasında belirli bağların olması gerekmektedir. Ancak bu durum göz ardı edilmiş gibi görünmektedir.

Yüzüklerin Efendisi serisi Fantastik bir yapıda olmasına rağmen, karakterler ve içinde yaşadıkları Orta Dünya arasında muhteşem bağlar vardı. Bu bağlar serinin hemen her bölümünde kendisini göstermekte ve karakterlerin yapılarını geliştirmekteydi. Yaşanılan savaşlarda bu duruma dâhildi. Ancak Star Wars bu yapıdan kaçındığı için eksikleri olan bir film serisidir.

Star Wars Serisi tamamen popülerliğe oynayan bir filmdir. Filmin içeriği olabildiğince yavan tutulmak için uğraşılmış gibi dizayn edilmiştir. Fantastik bir film çekmeyi düşünüyorsan farklı şeyler yapmalısın. Ancak yaptığın farklı şeyleri izleyiciye gerçek gibi sunmalısın. Lucas’ın gözden kaçırdığı bu detay, Star Wars serisi için önemli bir noktadır. Bu ufak detay, serinin hemen her filminde kendisini göstermekte, filmin doğal bir yapıya bürünmesini engellemektedir. Bu nedenle Star Wars klasikler arasında gösterilebilecek bir film serisi değildir.

Popüler etkilerden ötürü, para kazanmak maksadıyla yapılan, sinemaya herhangi bir katkısı olmayan, vakit geçirmek için ideal olan ve boş vakitlerde izlenebilecek türden bir film seridir.

Star Wars Konusu

Yeni bir dünya tasviri ile karşımıza çıkan Star Wars, belirli kavramlar içermektedir. Bu kavramlar Jedi, Karanlık Taraf gibi kavramlardır. Bunları kullanacağımızı söylemek isteriz. Jedi, bir nevi samuray sayılabilecek türden savaşçılardır. Amaçları, karanlık tarafa geçmiş kimselerin, evrene zarar vermelerini engellemek ve onlarla savaşmaktır.

Star Wars Konusu
Star Wars

Luke adında genç bir çocuk vardır. Luke amcası ve teyzesi ile birlikte yaşamaktadır. Yaşadığı aile çiftçilik yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Luke bu durumdan oldukça rahatsızdır. Kendisini bekleyen şeyin çiftçilik olduğunu düşündükçe, çıldıracakmış gibi olur ve bu akıbetten uzaklaşmak ister. En büyük hayali Jedi olmak ve kötülerle savaşmaktır.

Evrenin başka bir gezegeninde ise karanlık bir güç yükselmektedir. Bir imparator, tüm evreni kontrol altına almak için bir gemi inşa eder. Bu geminin adı Ölüm Yıldızı’dır. Ölüm Yıldızı, her gezegeni saniyeler içerisinde yok edebilecek güçte bir gemidir. İçerdiği teknolojiden ötürü, karşısına çıkabilecek her gezegen ve içinde yaşayan her birey ölüm ile karşı karşıya kalacaktır.

Prenses Leia bu duruma karşı çıkan bir direnişin başındadır. Bu gemiye dair olan tüm bilgileri ele geçiren Leia, gemiyi yok edebilecek tek kişinin Jedi Obi Wan Kenobi olduğunu bilmektedir. Planların bu Jedi’a ulaşması gerekmektedir. Böylelikle gemi yok edilebilir ve evren rahat bir nefes alabilir.

Leia’nın yaşamı Luke ile karşılaşınca değişmeye başlar. Daha sonra ikili Han Solo adında biriyle karşılaşırlar. Bu üçlünün tek amacı, gemiye dair planları Kenobi’ye ulaştırmak ve geminin tüm evrene zarar vermesini önlemektedir. Çıktıkları yolda, önlerine birçok aksilik çıkacak ve her attıkları adımda başlarına daha büyük belalar gelecektir.

Tüm bu belaların ortasında, karanlık güç denilen ve bir nevi Kara Jedi sayılacak Dart Vader adında, oldukça kötü bir komutan vardır. Bu komutanın tek amacı, Ölüm Yıldızı’nın evreni kontrol altına almasını ve imparatorun bu savaştan galip olarak ayrılmasını sağlamaktır.

Tüm karakterler, birbirleri ile karşılaşacakları ve savaşacakları güne kadar, büyük savaşa hazırlanmaya başlarlar. Her karakterin işi, diğerinden daha zordur.

Nasıl Bir Seri?

Star Wars Serisi ve Popüler Sinema Örnekleri
Star Wars

Star Wars Darth Vader gibi karakterlerden dolayı, izlenebilecek türden bir seri olmuştur diyebiliriz. Aslında sinemaya yaklaşımla alakalı bir durum söz konusudur. Fantastik ve bir o kadar absürt işleri seviyorsanız, Star Wars serisi sizin için biçilmiş kaftandır. Ancak bizim yaklaşımımız içerisinde, klasikler arasında sayılması mümkün değildir.

Bunun birçok farklı nedeni vardır. Elbette muhteşem bir hayal gücü ile karşı karşıyayız. Ancak sinemaya yaklaşımda belirli problemler mevcuttur. Filmin sinemaya bir şeyler katmak için veya bir anlatı sergilemek için yapılmadığı oldukça açıktır. Büyük bir prodüksiyon kurmak, milyonlarca dolar parayı bir filme dökmek, o filmin iyi olacağı anlamına gelmez.

Star Wars, her filmi ile kendisine bir yer açmayı başarmış ve milyonlarca kişiden oluşan hayran kitlesini arkasından götürmeyi başarmış olsa da klasikler arasında göstereceğimiz filmlerden değildir.

Ancak görsellik anlamında, kullanılan teknoloji baz alındığında, dönemine göre oldukça kaliteli bir yapımdır diyebiliriz.

Star Wars İMDB listesinde 8,6 puanla 22. sırada olsa da bize göre hak ettiği puan 7,0’dır.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı