Kitap

Silahlara Veda Kitabı ve Ernest Hemingway

Silahlara Veda kitabı Ernest Hemingway tarafından yazılan, savaş karşıtı bir tavır sergileyen muhteşem bir eserdir.

Silahlara Veda özeti yüzlerce kişi tarafından okunmasına rağmen, detaylı bir tahlilin ve analizin yapılmadığı, güzide eserlerden birisidir. Ernest Hemingway’in yazmış olduğu kitapların çoğunda, savaşlara dair belirli veriler bulunmaktadır. Karakterlerin savaş sonrası yaşamış olduğu bunalım, kitabın içerisindeki her sayfada ve her kelimede kendini belli etmektedir.

Bu durum kitabın genel atmosferinin oldukça soğuk ve rahatsız edici olmasını sağlamaktadır. Karakterlerimizin çıkmış olduğu serüven savaşla dolaylı veyahut dolaysız yoldan kesişmektedir. Bu kesişmenin ardından var olan düzenli hayatların tamamı birden bire değişmeye ve felaketlerin üst üste gelmesini sağlamaktadır.

Her sayfasında bu soğukluğu hissettirdiği için karakter tahlillerini yaparken biraz zorluk yaşamaktayız. Ancak bunu başardığımızda ortaya çıkan ürünün bir savaş hikâyesinden ziyade, savaştan yılmış insanların yaşamlarının hikâyesi olduğunu görmekteyiz.

Bu soğukluğu hissetmeniz için Silahlara Veda pdf olarak okunmamalıdır. Edinebileceğiniz birçok yerin olduğu bu kitap, hayatınızın belirli köşelerine dokunacak, taşıdığınız ideolojik, siyasi veyahut diğer farklı alanlardaki düşüncelerinizi değiştirecektir.

Zira her ne kadar savaşın içerisindeki yaşamları konu alsa da, savaş içerisindeki insanları umutlarını ve hayattan beklentilerini o kadar güzel ve yoğun bir şekilde anlatmayı başarmıştır ki, her sayfasını hayranlıkla okumaktan kendinizi geri alamıyorsunuz. Bu nedenle edebiyatın görmüş olduğu en önemli eserlerden biri olmayı hak etmektedir.

Birçok farklı hikâyeyi, birçok farklı yaşamı bir olay etrafında birleştirmeyi başaran Hemingway, ne kadar büyük bir yazar olduğunu, bu kitabıyla ispatlamaktadır. Bu durum yazarın becerisini ortaya koyması ve bu beceriye hayranlık duymanızı sağlamaktadır. Bu nedenle edebiyata meraklı olanlar için Silahlara Veda konusu itibari ile muazzam bir kitap olduğu için önerimizdir. En kısa zamanda okumanızı ve detaylı tahlil yapmanızı öneririz.

Silahlara Veda filmi yapılan kitaplar arasındadır. Bu nedenle kitabı okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederiz.

Silahlara Veda Konusu

Silahlara Veda –yazarı Hemingway olduğu için olabilir- çok katmanlı bir kitaptır. Bu nedenle farklı alanlarda analiz edilmesi gereken kitaplar arasındadır. Bizler elimizden geldiğince en saf hali ile anlatmaya ve karakterler hakkında fark ettiğimiz zekice simgesel tutumlara değinmek istiyoruz.

Bir asker ve bir doktorun I. Dünya Savaşı devam ederken geliştirmiş oldukları dostluk ile başlayan bir öykümüz var… Bu öykü olayın içerisine savaşı ilk sayfalarında dahil eder. Henry bir askerdir ve hastanede olan askerlerin başındaki kişidir. Görevi buradan güvenli bir şekilde ayrılmalarını sağlamaktır. Çünkü sıkışmış bir vaziyettedirler ve düşman askerler her an taarruza hastanede yaralı bulunan askerleri öldürebilirler. Ancak olay bir anda farklı bir boyuta evrilir…

Hastaneye güzel bir hemşire gelir. Henry’nin arkadaşı Doktor Rinaldi bu hemşireye ilk bakışta aşık olur. Ancak bu durumu hemşireye söyleyemez. Bunun tek sebebi fazlasıyla utangaç olmasıdır. Arkadaşı Henry’den yardım ister. Bu durum daha sonraları bambaşka boyutlara taşınır. Henry gelen bir emirle birlikte hastanedeki askerlerin bir kısmıyla birlikte bulunduğu alanı terk eder. Yanında gidenlerden birisi de Hemşire Catherine’dir.

Savaşın ortasında bulunan bu iki kişi zaman içerisinde aralarında gelişen duygulara engel olamazlar ve bir araya gelirler. Rinaldi bu durumdan rahatsız olsa da Henry ‘e bir şey söylemeden aralarından çekilir. Henry’nin bir saldırı sırasında yaralanması tüm olayların seyrini değiştirir.

Ernest Hemingway kullandığı üslup bakımından oldukça basit bir anlatı sergiler. Ona göre olayları Dostoyevski gibi tasvir etmenin bir anlamı yoktur. Kendisi olayları bir anda vermeyi seven ve anlatmak istediği şeyleri anlatıp geçmek isteyen bir adamdır. Yorum her zaman okuyucuya aittir. Hemingway bu tutumunu tüm kitaplarında sürdürür. Geliştirmiş olduğu dil sayesinde yazar olmak isteyen gençlerin ufuklarını açıcı konuşmalar yapar ve teşvik eder. Her şey yazmaktır der… Bir konu varsa, oturup yazın der ve üzerine düşen görevi bu şekilde yerine getirir.

Silahlara Veda bu tutumuyla Hemingway’in en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Savaş Karşıtlığı

Hemingway Silahlara Veda ana fikrinde derin bir savaş karşıtlı sergilemektedir. Yaşadığı dönemde bu kadar çarpıcı bir eseri yazmak, kendisinin toplumcu bir yazar olduğunu ispatlar niteliktedir.

Savaş ortasında kalan birkaç kişi üzerinden yaptığı toplumsal analizlerle kendisine hayranlık uyandıracak derecede zeki bir adam olduğunu, seçtiği her kelimede bizlere hissettirmektedir.

Birçok yazar için örnek alınası kişi olarak görülen Hemingway, belirli Türk yazarları da etkilemeyi başarmıştır. Murat Menteş’in yazmış olduğu Ruhi Mücerret kitabı, Hemingway’in üslubundan ciddi şekilde etkilendiğini bizlere göstermektedir. Tabi böyle bir şey gerçekten oldu mu bilemiyoruz. Bizler sadece tahmin eden kişileriz.

Silahlara Veda konusu, savaşa karşı sergilediği karşıtlığı, edebiyat dünyasına kattıklarıyla, okunmayı hak eden, birçok bakımdan etkileyici, muazzam bir kitaptır. En kısa zamanda okumanızı, üzerine düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Umuyoruz ki bu tür kitapların okuyucu sayısı, popülerleşen kitapların okuyucularından daha fazla olur.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Karakterlerin savaş sonrası yaşamış olduğu bunalımları cok iyi tahlil eden Hemingway yine muhtesem bir esere imza atmış. Dediginiz gibi kitabin kendisini elimize okumak ve o satirlari hissetmek benim de tercihim. Pdf tadını vermiyor. Kitap tahlillerinizi seviyorum.

  2. Bu kitabı okumamıştım ama gerek konusu gerek sizin yüzeysel anlatımınız beni teşvik etti diyebilirim ellerinize sağlık fırsat bulur bulmaz okuyacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı