Film

Schindler’in Listesi, Öldürmemek Güçtür

Schindler’in Listesi, yapılan diğer soykırım filmlerinden, biraz farklıdır. Schindler’in Listesi, bir Steven Spielberg filmidir.

Soykırım filmlerini anlattığımız Piyanist, Çöküş ve Çizgili Pijamalı Çocuk yazılarımızdan sonra, Schindler’in Listesi filmini de incelemeye karar verdik.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından sinema dünyasına bir armağan niteliğindeki ünlü yapıtıyla karşınızdayız. Başrollerinde Schindler rolüyle hafızalara kazınan ve aynı yıl en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödüllerine aday gösterilen –ama alamayan- Liam Neeson, akademi ödülü sahibi –Ghandi rolüyle aldı- Ben Kingsley, en az Neeson kadar unutulmaz bir performans sergileyen ve bir Nazi subayını canlandıran Ralph Fiennes ve Embeth Davidtz bulunuyor. Filmin –en az film kadar hafızalarda yerini korumaktadır- müzikleri John Williams tarafından yapılmıştır.

Schindler’in Listesi, II. Dünya Savaşı sırasında 1200 Yahudi’yi kendi fabrikasında işe alarak soykırımdan kurtulmalarına sebep olan Oskar Schindler’in vermiş olduğu mücadelenin anlatıldığı yapımdır.

Schindler’in Listesi, Öldürmemek Güçtür
Schindler’in Listesi

Her filmin yapısı gereği içerisinde barındırdığı belirli imgeler vardır. Bu imgeler bazen filmin içerisinde açıklanırken bazen açıklanmaz ve seyircinin düşünülmesi istenir. Adamı illa deli edecekler ya… Neyse, Schindler’in Listesi filminde de bu imgeler oldukça yaygın kullanılmış ve seyirci hemen her sahnede düşünülmeye sevk edilmiştir. Karmaşadan ziyade, tarihi gerçeklikler, imgelerle birlikte harmanlanmış ve seyircinin seyrine sunulmuştur.

İmgeler dışında, filmdeki yönetmenlik durumu –Spielberg abi bu borumu- diğer filmlerden teknik bakımdan biraz daha farklı. Öncelikle yönetmeni yönetmen kılan şey kameraya ve oyunculuğa olan hâkimiyetinden gelmektedir. Tamam, ışığa, sese, duyguya, atmosfere, dekora da hâkim olması gerekir. Filmdeki kamera kullanımı diğer filmlere nazaran o denli ustaca yapılmıştır ki, saygı duymamak elde değil doğrusu.

Kamera kullanımının yanında oyunculuk performansları da olduğunda ortaya çıkan şey bir film olmaktan çıkıp, bir sanat eserine dönüşüyor. Gerçi yönetmen Spielberg’in beğenilme kaygısından olduğunu düşündüğümüz, filmi belirli şeylere kurban etme vakasını filmin genel perspektifinden dolayı görmezlikten gelebiliriz.

Schindler’in Listesi, Bir Atmosfer Filmidir

Schindler’in Listesi
Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi –sanıyoruz ki atmosferi daha cezbedici ve karanlık gösterilmek için tercih edildi- siyah beyaz çekilmiştir. Bu hamle filmdeki soğuk havayı daha fazla göz önüne çıkarmış ve yapılan acımasızlıkları daha etkili ve vurucu hale getirmiştir.

Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmış gibidir. Bu slogan ile yola çıkan Schindler –ki kendisi Nazi İşçi Partisi üyesi bir Alman’dır-  Bir fabrika kurar. Fabrikasını kurma amacı Yahudileri soykırımdan kurtarmaktır. Bu fabrikada çalışacak olan işçileri belirlemek üzere bir liste hazırlar ve bu listede adı geçen 1200 Yahudi soykırımdan kurtulur. Dönemin Nazi subayı bu duruma karşı gelse de, ucuz iş gücü yalanına kanar ve göz yummak zorunda kalır.

İnsanlar ırklara, yaşadıkları şehirlere, giydikleri elbiselere veyahut bağlı oldukları insanlara göre değerlendirilemezler. İnsanı insan yapan iyi olmasıdır. Bu yüzdendir ki bir insan ya iyidir ya da kötüdür. Oscar Schindler içinde bulunduğu durumdaki konjonktürel yapıda yapabileceği şeyleri iyice tartmış ve bunun sonucunda bir karar almıştır. Filmdeki genel çerçeve içerisinde işlenen durum tamamıyla objektif ve tarihi gerçeklere dayandığı için izlenilmesi gereken filmler arasında olmalıdır.

Trajikomik Bir Olay

Filmin en meşhur sahnesi, insanların topluluk halinde yürüdükleri sahnede odak noktasının kırmızılı kız olduğu sahnedir –ki filmdeki siyah beyaz olmayan tek unsurdur- Bu sahnede oynayan küçük kız Oliwia Dabrowska isminde biridir.

Schindler’in Listesi, Öldürmemek Güçtür
Schindler’in Listesi

Bu kızımız –oynadığı yaşından bahsediyoruz, yoksa ablamızdır kendisi- filmde oynamadan evvel yönetmen Steven Spielberg ile bir konuşma yapar. Spielberg, kendisinden Schindler’in Listesi filmini on sekiz yaşına gelene kadar izlememesini ister ve Oliwia bu isteği yerine getireceğini söyleyerek filmde oynar.

12-13 yaşlarındayken –sanıyoruz ki yaşı buydu, değilse de üçün beşin hesabını yapmayın, ayıptır- ailesinden gizli, Schindler’in Listesi filmini izler ve böyle bir filmde oynadığı için kendisine lanet eder. Depresyona girer. Tedavi görmesine kadar uzanan bir sürecin ardından filmi tekrar izler ve böyle bir filmde oynadığı için kendini çok mutlu hisseder. Kendisi şu anda 30 yaşına merdiven dayamış genç bir kadın olarak bildiğimiz kadarıyla Polonya’da yaşamaktadır.

Oskar Schindler savaştan sonra karısıyla birlikte Almanya’yı terk etti. Belirli iş alanlarında girişimlerde bulundu ve başarısız oldu. Yahudileri kurtardığından ötürü, zengin Yahudi iş adamları tarafından desteklendi. 1974 yılında öldü. Schindler Yahudileri denilen grup kendisini yıllar boyunca ölüm gününde andı.

Schindler’in Listesi filmi, İMDB listesinde 8,9 puanla 6. sıradadır.

Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bu filmi 2 defa izledim çok uzun bir film. Fakat filmi izlerken harcadığınız zaman kesinlikle değiyor. IMDB puanı 8,9 bence çok kesinlikle 10 olmalı. 2.Dünya savaşı sırasında yaşanan kötülükleri anlatan mükemmel bir film. İzlemek isteyip tereddüt eden varsa bence kesinlikle izlemeli.
    Film yorumunuz için teşekkür ederim. Kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı