Kitap

Ruhi Mücerret Kitabı ve Murat Menteş

Ruhi Mücerret kitabı, Murat Menteş tarafından yazılan, oldukça farklı bir üslupla yazılmış, etkileyici bir eserdir.

Ruhi Mücerret, İstiklal Marşında geçen bir sıfat tamlamasıdır. Ruhi Mücerret ne demek sorusunun cevabı, gözle görünmeyen ruh diye açıklanabilir. Bunu açıklamamızın sebebi, kitap ile aralarındaki bağlantıdır.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş tarafından kaleme alındığı için bu tür bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Kitabın konusuna gelmeden önce, Murat Menteş’in edebiyata bakışı hakkında konuşmak istiyoruz.

Murat Menteş’in edebiyata olan bu farklı bakışı, dini ve milli kökenlere dayanmaktadır. Kitaplarında kullandığı isimlerin neredeyse tamamı, milli ve dini anlamlar ifade etmektedir. Bir karakterinin adı Nuh Tufan’dır mesela… Bir diğer karakterinin ismi Nazlı Hilal’dir. Bu ve bunun gibi oyunlarla, karakterlerinin tamamına belirli anlamlar yüklemektedir. Nuh Tufan karakterinin geçtiği kitap farklı bir kitaptır. Bu gün inceleyeceğimiz kitabı ise Ruhi Mücerrettir.

Ruhi Mücerret Kitabı ve Murat Menteş
Ruhi Mücerret

Ruhi Mücerret, farklı bir yapıya ve anlatıya sahiptir. Öncelikle eserin belirli simgelerden faydalandığını söylemiştik. Bu durum kitabın geneline yayılmamaktadır. Her ne kadar kitabın içeriğinde bu duruma rastlıyor olsak da genel anlamda bu durumdan söz etmek biraz güçtür. Kitabın yoğunlaştığı şey yaşam ve ölüm kavramlarıdır. Bu kavramlar, kitap içerisindeki karakterler aracılığıyla sorgulanmakta ve bir çözüm arayışına girilmektedir.

Murat Menteş’in kültürel ve dini alt yapısı sayesinde ortaya çıkan ürün farklı şekillere bürünmektedir. Diğer kitaplarında yaptığı birkaç göze batan durum dışında, Ruhi Mücerret kitabı okunması gereken kitaplar arasındadır.

Ölüm ve yaşam kavramlarını sorgulayan Menteş, hangisinin daha iyi olduğu konusunda bir fikir arayışına girmiş gibi görünmektedir. Bu fikir arayışı, belirli ters köşeler sayesinde, oldukça absürt  bir hal almaya başlamaktadır. Bu durum kitap bitene kadar devam etmekte, finali ile bir yandan üzerken, bir yandan da tebessüm ettirmektedir. Velhasıl, bizim de istediğimiz zaman güzel ürünler çıkarabileceğimizin örneklerinden birisidir. Umuyoruz ki bu durum daha çok yaygınlaşır ve böyle eserler okumaya devam ederiz.

Ruhi Mücerret Özet

Ruhi Mücerret başkarakterimizin adıdır. Ruhi Mücerret İstiklal Savaşı olarak adlandırılan savaşa katılan son bireydir. Kitabın geçtiği zaman diliminde yüz yaşındadır. Yüz yaşına gelmiş ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi bakımından önemli sayılan bir savaşa katılmasından ötürü, çevresinde ve toplumda büyük saygı görmektedir.

Yüz yaşına gelmiş olmasına rağmen, yaşını belli etmeyen, oldukça farklı bir kafaya sahip olan Ruhi, insanı kahkahalara sokacak kadar güzel konuşmalar yapan bir adamdır. Hayatının son günlerini yaşadığını düşünen Ruhi, belirli amaçlar edinmiştir.

Bu amaçlar, hayatının son günlerini yaşadığını düşünen biri için bir umut kaynağıdır. Ruhi Mücerret, çıkarmış olduğu listeyle, şehirlerin düşman işgalinden kurtulduğu günleri sıralamış ve tek tek bu şehirleri gezerek törenlere katılmaktadır. Törenlere katılmak bir rutin haline gelmiştir. Sıradan bir yaşamı seyrettiğimiz sayfalar, bir karakterin öyküye dahil olmasıyla birlikte bambaşka bir hal almaktadır.

Ruhi, bir gözü mavi, diğer gözü kahverengi olan Civan Kazanova ile tanışır. Bu tanışmanın ardından hayatı ciddi bir değişim içerisine girer. Dövüş ile ilgilenen Civan, Ruhi için bir dost olur. Beraber yaşadıkları maceralar, insanı bir yandan üzerken, diğer yandan güldürmektedir. Trajikomik bir yapıya sahip olan kitap, ele alındığında bir sonraki sayfasını merakla çevireceğiniz türden bir eserdir.

Ruhi Mücerret oldukça farklı bir karakterdir. Yaşadığı bir asrın ardından, çevresinde olan herkes, kendisinin ölümünü beklemektedir. Bir an önce ölse de kurtulsak diye kendisine bakan gözlere aldırmayan Ruhi Bey, inadına yaşama tutunmaya çalışır. Ruhi, gittiği her yere belirli felaketlerle birlikte gitmektedir. En azından kitabın içerisindeki karakter bu şekilde tasarlanmıştır.

Uçak kazası olur ve canlı olarak kurtulan tek kişi Ruhiden başkası değildir. Bu ve bunun gibi bir dizi felaket dolu olayın ardından, kitap bir eleştiri bombardımanına başlar. Reklam şirketleri ve bunun gibi birçok büyük şirket, tek kelime ile topa tutulur. Bunların tamamı bir asrı devirmiş Ruhi Mücerret üzerinden yapılır.

Yaşam ve Ölüm

Ruhi Mücerret sözleri, alıntıları ve yaşadıkları ile insanı oldukça etkileyen bir karakterdir. Yaşamış olduğu uzun bir ömrün ardından, ölüm ile karşı karşıya olduğunu hissetmektedir. Her insan, ölüm karşısında acizdir. Hiçbir insan, ölüme karşı koyamaz. Her insan bir gün ölür. Geriye bıraktığı şeylerdir asıl mühim olan…

Yaşamın kıymeti, içindeki insanlarla ölçülebilir. Yani yaşamınızı kıymetli kılan, tanıştığınız insanlardır. Yalnızlık, bir felakettir. Çevresindeki her insanın ölümünü seyretmek ise muazzam ölçüde büyük bir acıdır. Ailesini, eşini, çocuklarını toprağa gömmek, her insanın sağlıklı şekilde karşılayabileceği şeyler değildir.

Ruhi, yaşamının son anlarını yaşadığını düşünmektedir. Ancak görmesi gereken belirli şeyler vardır. Bunlar belirli soruların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Önemli olan yaşam mıdır? Ölüm müdür?

Bu iki soru arasında gidip gelen öykü, bittiğinde, her insanda farklı izler bırakabilecek türden bir eserdir.

Velhasıl… Kitap, oldukça farklı ve bir o kadar da keyifle okunabilecek türden bir eserdir.

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yine harika bir yazı olmuş. Ruhi Mücerret ilginç bir konu ve sitenizde olmaktan keyif aldigimi da belirtmek isterim. Hayatıma arti katıyorsunuz teşekkürler 👍👏🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı