Film

Kan Dökülecek Filmi: Petrol Savaşları

Kan Dökülecek filmi oldukça farklı duygular uyandıran, etkileyici ve gerçekçi olmasıyla birlikte muazzam bir filmdir.

Kan Dökülecek kitap uyarlaması bir filmdir. Sürükleyici bir konuya sahip olmasıyla birlikte, seçilen oyuncuların tamamı üzerlerine düşen görevi hakkı ile yerine getirmiş kimselerdir. Özellikle Daniel Day Lewis o kadar güzel bir performans sergilemiş ki filmin sonunda hayranlıkla ekrana bakmak dışında hiçbir şey yapamıyorsunuz.

Kan Dökülecek kitap uyarlaması olduğu için, kitap ile karşılaştırmalar yapanlarınız çıkacaktır. Bizler kitap hakkında değil, film hakkında birkaç kelam edip, filmin sinema dilini okumaya çalışacağız. Böylelikle iyi bir film nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını aramaya çalışacağız.

Kan Dökülecek Filmi: Petrol Savaşları
Kan Dökülecek

Tarih içerisinde gelişen bir takım gelişmeler, birbirine oldukça benzeyen olaylar dizisini oluşturur. Bu durum, insanlığın gelişime açık olmayan bir canlı türü olduğunu göstermektedir diye düşünüyoruz. Yapılan hataların birbirine bu kadar benzemesi, gelişmemenin en bariz örneğidir.

Belirli dönemlerde, belirli konularda, daha fazla para kazanılacağı söylenmiştir. Bu tarih içerisinde belirli dönemlere yayılmaktadır. Amerika kıtasının keşfi, bir takım devletlerin sömürge yarışına girmesine sebep oldu. Çünkü o dönemlerde sömürgecilik ve devletlerin bir diğerini sömürmesi, oldukça yaygın bir durumdu.

Daha sonra hepinizin bildiği üzere savaşlar çıktı. Bunların tamamı belirli konular hakkında yapılamayan paylaşımlardan kaynaklanmaktaydı. Daha sonra savaşlar bitti. Soğuk Savaş başladı. Sonra darbe dönemi başladı. Her ülkede peşi sıra darbeler yapılmaya başlandı. Muhtıra verilmeye başlandı.

İşte Kan Dökülecek filmi de bu tür bir dönemden bahseder.

Teknolojinin tırmanmaya başladığı dönemlerde, hammadde ihtiyacı artmaktaydı. Bu artışın ardından üretim yapımı için tek bir şeye ihtiyaç vardı. Petrol… Petrol, bir arayışa dönüştü. Birçok tüccar, ellerinde tuttukları sermaye ile petrol arayışına giriştiler ve dev şirketler bu dönemde kurulmaya başlandı. Bu tüccarların amaçları, yeryüzünde yaşayan her insanın hayatına yön vermek ve gerektiği zaman hayatlarını alacak kadar güçlü olmak…

Her şey plana uygundu. Ancak unuttukları tek şey, kendi kibirleri ve kendi gibi rakipleriydi.

Kan Dökülecek Konusu

Daniel Plainview adında bir adam vardır. Bu adamın yaptığı tek şey, yanındaki oğluyla birlikte, petrol arazilerini keşfetmek ve bu arazilerde bulunan petrolü çıkarmaktır. Oldukça büyük bir serveti bulunan Plainview, yaptığı her hareketle servetini katlamaktadır. Öyle ki kibri ve elinde tuttuğu maddi güçle birlikte, karşısında durabilecek herhangi birinin olmadığını düşünmektedir.

Kan Dökülecek Filmi: Petrol Savaşları
Kan Dökülecek

Plainview’in öyküsüne paralel olarak bir hikâye daha anlatılır. Kasabanın kilisesinde görev yapan genç bir rahip vardır. Genç rahip, petrol satışları konusunda farklı düşünmektedir. Plainview’in haksız kazanç elde ettiğini, insanları kandırdığını ve ellerindeki değerli toprakları yok pahasına aldığını söylemektedir.

Kilise de yapılan bir ayine katılan Plainview, oldukça farklı bir şey ile karşılaşır. Topraklarını aldığı kasaba halkı, kendisinin sözlerini dinlemek yerine, rahibin sözlerini dinlemektedir. Bu iki zıt karakter arasındaki çatışma, film başlangıcından, filmin sonlarına kadar devam etmektedir.

Kan Dökülecek ekşi ve tatlı bir yapıdadır. Film ekşi yönden değerlendirildiğinde, filmdeki atmosfer kurulumu, sürekli olarak çalışan insanların petrole bulanması, kir içerisinde olması, karakterlerin birbirleri arasındaki bu kirli oyunları, filmi izlerken boğucu bir etki oluşturmaktadır. Bu etki, filmin muhteşem kurulumundan kaynaklanmaktadır.

Filmin tatlı yönü ise, oyuncuların muhteşem şekilde seçilmesidir. Her oyuncu, üzerine düşen görevi hakkı ile yerine getirirken, iki karakter arasındaki bu devamlı çatışma, filme kitlenmenizi ve bir an için bile olsa filmden kopmamanızı sağlamaktadır.

Plainview karakterinin ve rahibin birbirleri arasında geçen diyaloglar, yıllardır süren bir savaşın göstergesidir. Bu savaşın ne olduğunu, yazının ilerleyen kısımlarında açıklamaya gayret edeceğiz.

Karakterler arasındaki bu sürtüşme, son sahnede, içlerinden birinin, diğerine galip gelmesi ile sonlanmaktadır. Filmin sinematografik okumalarını gerçekleştirdiğimizde, basit bir petrol muhabbeti olmadığını görmekteyiz. Bu durum, karşı karşıya veya iç içe olan iki gücün yansımasından başka bir şey değildir. Görünen o ki bu iki karşıt gücün savaşı veya iç içe geçişi, dünya var olduğu müddetçe devam edecek ve insanların canını yakacaktır.

İki Gücün Çarpışması

İki Gücün Çarpışması
Kan Dökülecek

Plainview ve rahip, iki gücü temsil etmektedir. Bu iki gücü şöyle açıklayabiliriz; Kilise ve kapitalizm… Bu durum, iki gücün bazen iç içe, bazen karşı karşıya olduğunu göstermektedir. İş adamı sıfatıyla kasabada bulunan Plainview’in tek amacı daha fazla para kazanmaktır. Rahibin tek amacı ise, halkı kandırarak cebini doldurmasıdır.

Bu iki güç, yüzyıllar boyunca iç içe bir şekilde yaşamıştı. En büyük kapitalistler, kilisede bulunan insanlardı. Gülün Adı kitabında Vatikan’ın içinde bulunduğu bu çarpıcı durum, çok gerçekçi bir şekilde anlatılmıştır. İnsanların bir dilim ekmeğe muhtaç hale getirilerek kandırılmasını, insanların yapılan her eziyet karşısında sessiz kalmaları gerektiğini söylemeleri, kilisenin en büyük kapitalist yapı olduğunu göstermektedir.

Bu durum, Engizisyon mahkemelerinin kurulmasını, kilisenin meşruiyetini kazanmasını ve karşısında durabilecek herkesi ezmesini sağlamıştır. Daha sonra bu durum biraz farklılaşmıştır. İş adamlarından bazıları, kilise yapısının içerisinden sıyrılmıştır. Bir süre sonra, kilise bir değişim içerisine girmiş ve iş adamlarının oluşturmuş olduğu ağın içerisine girmiştir.

Soros ile ilgili yazımızda, dünyadaki bu küresel yapının nasıl işlediğini anlatmaya çalışmıştık. Dilerseniz bu yazımızdan sonra, yukarıda verdiğimiz yazıları okuyabilirsiniz.

Kan Dökülecek sinemalar tarafından gösterildiğinde, büyük bir yankı uyandırmıştır. Kan Dökülecek sinemalar tarafından yapılan gösterimlerde büyük yankı uyandırsa da, gişesini ancak ikiye katlayabilmiştir. Bizlere göre daha fazlasını hak eden, her sinemaseverin izlemesi gereken filmler arasındadır.

Petrol Savaşları
Kan Dökülecek

İki karşıt gücün anlatıldığı Kan Dökülecek filmi, bir yanı ile ciddi bir taşlama içerirken, diğer bir yanı ile muhteşem bir dramatik yapıda olduğunu hemen her sahnesinde göstermektedir. Bu dramatik yapı, baba oğul ilişkisi üzerinden verilmekte, baba ile oğlun başına gelen bazı olaylar, filmdeki dram unsurunu gerçekleştirmektedir.

Film, oyuncuları, yönetimi, kostümleri ve atmosferi ile muhteşem bir yapımdır. Kan Dökülecek, oyuncuları arasında bir mukayese yapmak gerekirse, en büyük performansı Daniel Day Lewis göstermiştir diyebiliriz.

Muhteşem Bir Film | Kan Dökülecek

Kan Dökülecek izlenilmeyi hak eden, her açısıyla muhteşem bir film olduğunu daha ilk sahnelerinde belli eden, konuların birbiri ile bağlantılarının açığa çıkması ile bir başyapıt haline gelen, muhteşem bir filmdir.

Filmin yönetmeni Paul Thomas Anderson, daha önce yapmış olduğu filmlerden biraz farklı bir yapımla karşımızdadır. Oldukça sert bir üslupla, gerekli gördüğü yerleri taşlayan Anderson, sinemanın bir eleştiri aracı olduğunu savunmaktadır. Bu eleştiri aracını o kadar muhteşem bir şekilde kullanmaktadır ki Kan Dökülecek filminde eksik veya fazla sahne olarak adlandırabileceğimiz tek bir sahne dahi yoktur.

Daniel Day Lewis
Kan Dökülecek

Bu durum, yönetmenin sinema alanında oldukça etkin bir isim olduğunu göstermektedir. Kan Dökülecek ödüller ile ödüllendirilmesine rağmen, bu ödüllerin her biri bize göre eksiktir. Zira Kan Dökülecek ödüller için yapılmış bir film değildir. Filmin aldığı ödüller, sadece işin tuzu biberidir.

Film, İMDB listesinde 8,2 puanla 158. sıradadır. Bize göre hak ettiği yer bambaşkadır. Çünkü Kan Dökülecek İMDB puanı ile değerlendirilebilecek bir film değildir.

Her sahnesi ile sinemaya altın harflerle kazınmayı hak eden Kan Dökülecek filmi, izlenmeli ve izlettirilmelidir.

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı