Film

John Wick: Chapter 2 ve Genişletilmiş Aksiyon

John Wick:Chapter 2 filmi, birinci filmi gerek aksiyon, gerek oyuncu kadrosu ve kalite bakımından geçmiş bir filmdir.

Birinci film hakkında yazmış olduğumuz yazıyı okumayanlar varsa, öncelikli olarak o yazımızı okumalarını, daha sonra bu yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

İlk filmde, eşini kaybeden Wick, onun acısıyla baş başayken, eşinin ölmeden önce kendisine gönderdiği hediye köpeği alınca oldukça şaşırmıştı.  Ancak başına gelen trajik bir olayın ardından köpeği öldürülmüş ve kendisi de yaralanmıştı. Uyanır uyanmaz, köpeğini öldürenlerin peşine düşen John Wick, köpeği için, bir daha adım atmamak üzere söz verdiği yeraltı dünyasına geri dönmüş ve muhteşem bir aksiyon filmi izlememizi sağlamıştı.

İlk film yayınlanır yayınlanmaz, dünya genelinde muhteşem bir ilgi görmüş, birçok sinema eleştirmeni tarafından övgüyle söz edilmişti. Bu övgülerin ve filmin yakaladığı başarıdan olacak ki ikinci film için kollar sıvandı.

John Wick: Chapter 2 ve Genişletilmiş Aksiyon
John Wick: Chapter 2

Keanu Reeves bu film serisini oldukça sevdiğini belli etmektedir. John Wick: Chapter 2 kamera arkası görüntülerini izlediğimizde, bu işi severek yaptığını ve ne kadar mütevazı bir kişiliğe sahip olduğunu anlamaktayız.

İlk filmde konu oldukça sınırlıydı. Farklı bir durum söz konusu değildi. Klasik bir senaryo yapısına sahipti. Bu nedenle filmin sonunda ne olacağını tahmin etmek güç değildi. Bu durum filmin kalitesini bir nebze olsun düşürmekteydi. Tüm bu sorunlar fark edilmiş olacak ki John Wick: Chapter 2 filminde bu hataların neredeyse hiçbirini göremedik. Senaryonun gidişatı o kadar zekice ve kıvrak manevralarla doluydu ki filmin sonunda ne olacağına dair bir bilgiye sahip olmamız mümkün değildi.

Bu durum, filmin kalitesini oldukça yükseltmiş, bir sonraki filme dair olan beklentilerin yükselmesine sebep olmuştur.

John Wick: Chapter 2 muhteşem bir final sahnesiyle sinema ekranlarına veda etti. Üçüncü filmin de bu kalitede olması durumunda, sinema perdesinin bir efsaneyi daha bünyesine katacağını söylemek abartılı olmaz diye düşünmekteyiz.

Bizim bahsettiğimiz efsane elbette ki 12 Öfkeli Adam filmi gibi değildir.

John Wick: Chapter 2 Konusu

John Wick: Chapter 2 efsane bir film derken şunu kast ediyoruz; Bir süper kahraman modelinin daha oluştuğunu hissetmekteyiz. Kaptan Amerika gibi bir karakter, veya İron Man gibi bir karakterden bahsediyoruz. Umuyoruz ki üçüncü film ile beraber yapacağı yeniliklerle, gerçek bir efsane olmayı başarır.

John Wick: Chapter 2
Santino

John Wick: Chapter 2 filmi muhteşem bir giriş sahnesiyle başlangıç yapar. İlk filmde arabasını geri alamayan Wick, ikinci filmin başında, birkaç kişiyi daha silip süpürerek arabasını geri alır. İlk filmde düşman olduğu Vigo’yu tasfiye etmeyi başaran Wick, Vigo’nun kardeşi ile bir barış anlaşması yapar ve aralarındaki savaş durur.

Wick evine gider ve huzurlu yaşamına devam eder. Arabasını geri almasına rağmen, arabanın durumu hiç iç açıcı değildir. Ancak bunu önemsemeyen Wick, hayatına devam eder. İlk filmin sonunda aldığı yeni köpekle yoluna devam eden Wick için her şey olabildiğince güzel ve standarttır.

Ta ki bir gün kapısı çalıncaya dek…

Kapıyı çalan kişi Santino’dur. Santino, ilk filmde sıkça ismi geçen Continental’ın başında olan ailelerden birine mensuptur. Wick, yeraltı dünyasından elini ayağını çekmeden önce Vigo’nun kendisine verdiği görevi yaparken Santino’dan yardım almıştır.

Alınan bu yardım karşılığında aralarında bir anlaşma imzalanmıştır. Kan anlaşması denilen bu anlaşma, tarafların kanlarıyla teminat verdikleri bir sözleşmedir. Continental kurallarına göre, bu anlaşmayı yapan kişi, geri döndüğü takdirde, anlaşma yaptığı kişiye, istediği bir görevi yapma hakkı vermektedir.

Santino, Wick’ten istediği herhangi bir şeyi yapmasını isteme hakkına sahiptir.

Ailenin başında olmayan Santino, ailesinin başında olan ablasını öldürmek istemektedir. Ancak bunu kendi adamlarından herhangi biriyle yapamayacağını bilmektedir. Bunu Wick’ten başka kimse yapamaz. Wick, kendisine sunulan bu teklifi reddeder. Santino, bu reddedişi bir hakaret olarak algılar ve Wick’in evini havaya uçurur. Eşine dair her şeyin yok olduğu evini izleyen Wick, Santino’nun peşine düşer. Başına gelecek olan olayların ve bu olayların kendisini nereye götüreceğinin farkında değildir.

John Wick: Chapter 2 Baba Yaga Efsanesi

John Wick: Chapter 2
Winston & John Wick

Santino’nun peşinde olan Wick, Continental’e gider ve Winston ile görüşür, Winston verdiği sözü tutması gerektiğini söyler. Wick, Santino’nun ablasını öldürecek, daha sonra Santino’ya yönelecektir.

Santino’nun ablasını öldürmek için plan kuran Wick, bunun için bir ön hazırlık yapar. Santino’nun ablasının bulunduğu ülkeye gider ve bu ülkedeki yeraltı merkezlerini gezerek gerekli mühimmatı alır.

Bu sahnelerin bizlere anlattığı belirli unsurlar vardır. John Wick: Chapter 2 filmi ile birlikte, hikayede bir genişleme yaşandığını fark etmekteyiz. John Wick sandığımız gibi basit bir intikam mücadelesinin içerisinde değildir. Oldukça büyük bir yapının, oldukça küçük bir parçası olan Wick, hayatının en zorlu mücadelesine girişecektir.

Santino Hitler kılıklı bir adamdır. Liderlik arayışı içerisinde bir karakterin, seyirciye anlatacağı yığınlarca şey olabilir. Makamlar uğruna en sevdiği insandan vazgeçen bir karakterden bahsediyoruz. Sadece ailenin başında olmak ve makamından ötürü kendisine duyulan saygıyı arttırmak için, elini kirletmekten çekinmeyen bir karakterden bahsediyoruz.

Baba filminde –ki o film serisi ile ilgili yazmış olduğumuz yazıyı okumanızı muhakkak tavsiye ederiz- aileye verilen bir önem olduğunu görmekteyiz. Burada bir trajik durum söz konusudur. İçinde yaşadıkları dünya o kadar karanlıktır ki aileyi bu karanlık dünyadan uzak tutmaya çalışan yığınlarca karakter görürüz.

Ancak Santino karakteri, Baba filminde anlatılmak istenenlerin tam tersini yapabilecek bir karakterdir. Herhangi bir sebebi olmaksızın, ailesini ortadan kaldırabilecek bir kafa yapısına sahiptir. Koltuğa oturacak ve sisteme yön verecektir. Amaçladığı ve bu amaç uğruna en kötü şeyi bile yapmaktan çekinmediği şey tam olarak budur.

Santino’nun karşısında olan Wick, oldukça oturmuş bir karakterdir. Acımasız bir hale bürünmüştür. Amaçladığı tek şey sıradan bir hayatının olmasıdır. Ancak bunu başarması için, öncelikle çok kanın dökülmesi gerekmektedir.

John Wick: Chapter 2 bir karakterin nasıl olur da sıradan bir hayat için insanları acımadan öldürebilmesini anlatmaktadır. Aslında değerli olan tek şey, sıradan bir hayattır.

Tercihler Öldürür

Keanu Reeves & Laurence Fishburne

John Wick: Chapter 2 cast olarak muhteşem şekilde dizayn edilmiş durumdadır. Seçilen her karakter, kendilerine verilen rolün hakkını o kadar iyi vermiş durumdadır ki izlerken hayranlıkla bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Matrix filminden sonra ilk defa bir araya gelen Keanu Reeves ve Laurence Fishburne’ü bir arada görmek, her izleyiciyi heyecanlandırmaya yeter de artardı.

John Wick: Chapter 2 bir tercihler silsilesini konu almaktadır. Her karakter, önüne sunulan tercihler doğrultusunda hareket eder ve bu tercihlerin tamamı belirli kimselerin ölümlerine sebep olur.

İlk filmde birçok soru havada kalmış durumdaydı. Önümüze sunulan dünya hakkında detaylı bilgilere sahip değildik. Ancak ikinci filmle birlikte, bu durumun ortadan kalktığını görmekteyiz.

John Wick: Chapter 2 Box Office verilerine göre, Türkiye’de 10 milyon TL gişe yaptı. Bu gişe, yabancı bir yapım için oldukça yüksek bir rakam diyebiliriz.

Tüm dünyada daha fazla kazandığını söylememize gerek yok diye düşünmekteyiz.

John Wick: Chapter 2 muhteşem bir finalle sinema ekranlarına veda etti. Yakında gelecek olan John Wick: Parabellum filmi hakkın da film gelir gelmez bir yazı yazma niyetindeyiz. O gün gelene kadar buradaki ile idare etmek zorundasınız.

Filmin İMDB puanı 7,5 bize göre oldukça ideal bir puan almıştır.

John Wick

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı