Film

John Wick 3: Parabellum, Savaş ve Barış

John Wick 3: Parabellum iki senenin ardından geldi. Gelişi ile muhteşem bir çıkış yakaladı ve unutulmaz filmler arasına girdi.

John Wick 3: Parabellum ne zaman çıkacak, nasıl olacak gibi soruların cevabını öğrenmiş olduk. Bu yazımızda sizlere film hakkındaki düşüncelerimizi anlatmaya, filmin iyi ve kötü yönlerini değerlendirmeye çalışacağız.

Yazımızda ilk iki film hakkında oldukça önemli bilgiler olacağından ötürü, ilk iki filmi izlemeyenlerin bu yazıyı okumasını önermiyoruz.

Üçüncü film John Wick: Part 2 filminin son sahnesinden giriş yapmaktadır. Bildiğiniz üzere Continental sınırları içerisinde cinayet işleyen John Wick için açık sözleşmeli bir arama emri çıkarılmıştı. Winston karakteri, John’a bir saatlik sürecek bir süre tanımış ve şehri terk etmesini istemişti. Film kapanış yapmış ve muazzam bir final ile üçüncü filmin sinyallerini vermişti.

İkinci filmin bittiği noktadan itibaren başlayan heyecan o kadar büyüktü ki, üçüncü filme dair beklentiler aksiyonun bol olduğu bir yapımdı. Aksiyon anlamında istediğimiz şeyi aldığımızı çok net bir şekilde söyleyebiliriz.

İlk iki filmdeki toplam aksiyonun iki katı büyüklüğünde bir aksiyon sizleri beklemekte… Muhteşem bir başlangıç yapan üçüncü bölüm, John’un şehri terk etmek için yol arayışları ile başlamaktadır. Yağmur’un altında, yaralı bir şekilde, seke seke koşan John’un yanında köpeğinden başka kimse yoktur. Başına konulan ödül 14 milyon dolardır. Kendisini öldürmek isteyen yüzlerce insanın arasından kaçmak hiç de kolay olmayacaktır.

John Wick 3: Parabellum, Savaş ve Barış
John Wick 3: Parabellum

Tek amacı hayatta kalmak olan John, Continental Yüksek Şurası ile yeniden irtibata geçip, hayatta kalması için gerekli izinleri almak için savaşmaya başlayacaktır.

İlk iki filmden daha kanlı ve acımasız olan bu filmin iyi ve kötü yönlerini tek tek saymaya gayret edeceğiz. Böylelikle film hakkında belirli bir profil çıkarmaya ve bir nebze olsun fayda sağlamaya gayret edeceğiz.

John Wick 3: Parabellum Nedir?

J Sorusunun cevabı şudur; Parabellum, Latince kökenli bir kelimedir. Tam anlamı, ‘’Barış istiyorsan, savaşa hazır olmalısın.’’ Anlamına gelmektedir. Bu açıklamayı, John karakterini oynayan Keanu Reeves filmin ismi duyurulduğu gün açıklamıştı.

Filmdeki senaryonun yapısı bu kelime üzerine kurulmuş gibi görünmektedir. Filme katılan yeni oyuncuların neredeyse tamamı o kadar iyi seçilmiş durumdadır ki, izlerken hayretler içerisinde kalmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Filmin yayın tarihinden sonra açıklanan ilk bilgi Halle Berry’nin kadroya katıldığı haberiydi. Bu karar oldukça yerinde bir karar olmuş diyebiliriz.

Filmin dövüş sahnelerinin koreografisi o kadar profesyonel bir şekilde yapılmış ki, bir an için kendinizi orada hissediyorsunuz. Verilmek istenen o acımasızlık duygusu muhteşem bir şekilde seyirciye aktarılmış doğrusu.

Devamlılık açısından birinci film ve ikinci film ile muhteşem bağlantılar içermekteydi. Bu durum oyuncuların saç kesimlerine kadar geçerliydi. Bu durumu iki sene gibi bir sürenin ardından bu kadar profesyonel bir şekilde yapmış olmaları, film ekibinin sinemaya gönül verdiğini kanıtlar niteliktedir.

Filmdeki sanat yönetimi neredeyse muhteşem denilebilecek düzeydeydi. Seçilen mekânlar, oluşturulan atmosfer ve bu mükemmelliğin içerisine yerleştirilen muazzam dövüş sahneleri gerçekten alkışı hak eden cinstendi. Özellikle başlangıç ve çöl sahneleri gerçekten verilen emeğin göstergesiydi.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde John Wick 3: Parabellum gişe gelirlerinde muhteşem bir başarıyı –hak ederek- kazanmıştır. Bunlar filmin iyi yönleri… İlerleyen kısımlarda ise filmin olmayan veya olamayan yönlerine değinmeye gayret edeceğiz.

Film hakkında iyi olan yönlerden bir diğeri ise seçilen müzikler ve bu müziklerin kullanıldığı sahnelerdi. Atmosferin olmazsa olmazı olan müzikler, olması gerektiği yerlerde, olması gerekti kadar kullanılmakta ve seyir zevkini arttırmaktaydı. Bu durum karakter ile özdeşlemenizi ve onu daha yakından anlamanızı sağlamaktadır.

Filmdeki vahşi dünyanın bu kadar gerçekçi bir şekilde anlatılmasının tek gayesi gişe değil, bu dünyanın, girilmemesi gereken bir yer olduğunu anlatma gayesidir diye düşünmekteyiz.

Olmayanlar veya Olamayanlar

John Wick 3: Parabellum konusu itibari ile izlenmeyi hak eden bir aksiyon filmidir. İzlediğiniz filmin bir aksiyon filmini unutmamanız halinde zevk alarak izleyeceğiniz türden bir film diye düşünmekteyiz.

Ancak olmayan yerlerini de söylemekte yarar görmekteyiz.

Filmin havada kalan belirli noktaları var… Öncelikle John’un çöle yolculuğu sırasında ödediği bir bedel mevcut… Bu bedel, John için önemli bir vazgeçişi beraberinde getirmektedir. Yani karakterimiz, bir şeylerden kendi isteği ile feragat etmekte ancak bunu neden yaptığını, yapmasının nedeninin basite indirgenmesi, filmin havada kalan yönlerinden birisi diye düşünmekteyiz.

Bir diğer sorun, ikinci filmde önemli olan bazı karakterlerin –ki bu karakterler filmin ikinci filmin finalinde de görünen karakterlerdi- birden bire ortadan kaybolmalarıydı. Bir sahne ile bu durum kurtarılabilirdi ancak küçük de olsa bir eksiklik olarak gözümüze çarptı.

Parabellum, Savaş ve Barış
John Wick 3: Parabellum

Bir diğer sorun, oldukça ciddi karakterlerin bir anda, ne olduğunu anlayamadan, John’a saygı duymaya, ona hayranlıklarını dile getirmeleri hakkında yazılan sahnelerdi. Yani bir katil, öldürmek üzere gittiği bir adama ne diye saygı duyduğunu söylemeye başlasın ki? Üstelik bu adamlarla John karakteri arasındaki gereksiz esprili –komik ama gereksiz- sahneleri yazmaya gerçekten gerek var mıydı?

En önemlisini ise sona sakladık. Final maalesef ikinci filmin finalinden oldukça uzakta bir final olmuş… Etkileyici, sarsıcı ve şok edici bir finali var… Ancak buna ne gerek vardı diye sormadan geçemedik. Zira yapılan bu final, ikinci filmde yapılan finalin gölgesinde kalan bir finaldi. Bu durum daha net ve bir o kadar mantıklı bir şekilde gerçekleştirilebilecekken, John karakterini Thor’a çevirme gayretinden öteye gidememiş diye düşünüyoruz.

John Wick 3: Parabellum İMDB Puanını Hak Ediyor mu?

John Wick 3: Parabellum ekşi bir tat bırakan finalinin olmadığını varsayarsak gerçekten harikulade bir aksiyon filmi diyebiliriz. Elbette her filmde olduğu gibi belirli açık yönleri var.  Belirli sahnelerinde oldukça göze çarpan hatalar mevcut. Ancak tüm bunlara rağmen, finalini saymazsak gerçekten zevk alınarak izlenebilecek filmlerden biri olmayı hak etmiştir.

Yazımızda film hakkında yeterli veriyi, film hakkında spoiler vermeden anlatmaya çabaladık.

Filmi gidip izlemenizi ve bu yazının altına yorumlarınızı yazmanızı rica ederiz.

Barış isteyen herkes savaşa hazır olmalıdır. Bu motto ile yola koyulan film, olması gerektiği kadar aksiyon ile izleyicinin beğenisini kazanmakta ve bir sonraki film için heyecanlı olarak bırakmaya devam etmektedir.

John Wick 3: Parabellum İMDB sitesinde şu an ki puanıyla 8,1 kulvarlarında gezinmekte. Bu puanın zamanla biraz daha düşeceğine inanmaktayız. Bize göre ise 7,8 puanı hak eden bir filmdir. Finalinin biraz daha iyi olmasını beklediğimiz için biraz puan kırdığımızı söyleyebiliriz.

John Wick 4 ise açıklanan bilgilere göre 2021 yılında izleyici ile buluşacakmış. İki sene beklenilen üçüncü filmin ardından dördüncü film içinde iki sene daha bekletmeye karar vermeleri serinin sevenleri açısından üzücü bir haber niteliğindedir.

Bizler de dördüncü filmi bekleyen kitlenin arasında heyecanımızı koruyarak beklemeye niyetliyiz. Umuyoruz ki bir gün izleme fırsatı yakalar ve sizlerle burada yeniden buluşabiliriz.

O gün gelene kadar John Wick 3: Parabellum filmini izleyin ve kendinize iyi bakın.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı