Kitap

Hobbit Kitabı ve J.R.R. Tolkien Edebiyatı

Hobbit, dünyada yazılan en iyi yazılı eserlerden biri olan, oldukça fantastik ve bir o kadar da değişik bir edebiyat örneğidir.

Dünyada yazılı milyonlarca eser vardır. Tüm bunlar içerisinde, belirli yazarların, belirli eserleri, dünya edebiyat tarihine çok büyük izler bırakmıştır. Hobbit bu eserlerden birisidir. Ancak kitabın oldukça garip bir hikayesi vardır. Tolkien’in bu kitabı yazmasının, daha doğrusu yazmaya itilmesinin sebebini ‘’çocuklarıma okuyacak masal kalmamıştı’’ diyerek açıklamaktadır.

Yani dünyanın gelmiş geçmiş en iyi eserlerinden biri olan kitap, bir başucu kitabı ve çocukları uyutma amacıyla yazılmaya başlanmıştır. Daha sonra gelen popülarite ile birlikte diğer eserlerin yazılması başlanmış ve Yüzüklerin Efendisi  eseri ortaya çıkmıştır. Bu iki olay, her ne kadar birbirlerinden bağımsız gibi görünseler de, yüzük simgesi ile hikâyeler arasında bir ortak nokta yakalanır. Böylelikle gelen o muhteşem üç kitaplık seri oluşturulur.

Çocuklarının başucunda okunan kitaplar, aradan geçen yılların ardından sinema perdesine taşınmak ister. Ancak ilk olarak Hobbit öyküsü değil, Yüzüklerin Efendisi öyküsü film olarak uyarlanır. Gişede, sinema dünyasında ve daha birçok alanda muhteşem başarılar kazanan bu yapım, benzeri görülmemiş bir efsaneye dönüşür. Hemen kollar sıvanır ve ilk öykünün uyarlanma çalışmaları başlar. Ancak belirli sorunlar kapının önündedir.

Tolkien’in oğlu ve yasal varisi olan kişi, Yüzüklerin Efendisi serisinin uyarlamasını hiç beğenmez. Telif haklarını verdiği için büyük bir pişmanlık yaşar. Bu nedenle Hobbit kitabının telif hakkını vermek istemez. Bize göre bu durum tam bir saçmalıktır. Kitaplar ile arasında birkaç ufak tefek farklılığın olduğu doğru. Bu nedenle belirli eksik yönleri olduğu da söylenebilir. Ancak beğenmemek çok büyük bir sorun gibi gelmektedir.

Telif hakkı konusunda açılan dava, on yıl kadar sürer. Bir türlü haklar satın alınamaz. Sonunda öykünün bir kamu mirası olduğu konusunda karar çıkar ve film yapım aşamasına başlanır.

Hobbit Kitap Özeti

Film aşamasına sonra geleceğiz. Hobbit serisi hakkında da birkaç kelam edip yazıyı bitiririz.

Shire adında bir köyde, bir oyukta bir hobbit yaşardı. Burada her şey oldukça küçüktü. Yaşayan kişinin adı Bilbo idi. Bilbo hiç beklemediği bir misafir ile kapı önünde iken karşılaştı. Büyücü Gandalf, kendisinin çok maharetli biri olduğunu söyleyerek Bilbo’yu övdü ve gitti. Bilbo içeri girince Gandalf gelerek kapıya bir çizik atar.

Akşam olduğunda eve bir düzine cüce ile gelen Gandalf, yıllar önce cücelerin çok büyük zenginliklerinin olduğunu, bu zenginliklerin bir ejderha tarafından gasp edildiğini, cüceler için çok değerli olan belirli madenlerin, yalnız dağda, ejderhanın gözetiminde olduğunu anlatır.

Bilbo, kendisinden istenilen şeyi anlamaz. Cüceler ve Gandalf, Bilbo’dan kendileriyle birlikte bu serüvene katılmasını ve ganimetten pay alacağını söyler. Bilbo bu teklifi hemen reddeder. Ancak rutin giden hayatından oldukça sıkılan bu yalnız hobbit, ömründe bir kez yakaladığı bu fırsatı geri çevirmek istemez ve serüvene katılır.

Serüven boyunca farklı yerlerden ve tehlikelerden geçen kahramanlarımız, birçok farklı olay yaşarlar. Olayların bu denli muhteşem bir dille anlatıldığını gördüğümüz çok az eser var diye düşünmekteyiz.

Olayların işleniş tarzı, halk efsanelerine benzemektedir. Alamut Kalesi kitabı ile hiçbir alakası olmayan öykünün kurulumunun kitap ile ciddi benzerlikleri vardır. Belki de bir Hobbit etkisi olduğu söylenebilir. Olayların işleniş tarzındaki ustalık ve zarafet gerçekten gözlerinizi kapattığınızda sizleri bambaşka bir dünyaya götürmekte, kahramanlarla iç içe yaşamanızı sağlamaktadır.

Yazarın çizmiş olduğu güzergah, sıradan bir hayatın içerisindeyken, bir anda fantastik bir dünyanın kapılarını açmaktadır. Artık bir roman karakteri olup çıkmışsınızdır ve tek bir amaç edinmişsinizdir. Yalnız dağa ulaşmak ve ejderhayı öldürerek eski huzuru yeniden sağlamak ve bir halkı kurtarmak…

Tolkien, Hobbit kitabı ile birlikte, muhteşem bir yeteneğe sahip olduğunu bizlere göstermektedir. Kendisi, çocukları için yazmış olduğu bu eserin, günümüzde bile bu kadar konuşulacağını tahmin etmiş midir? Hiç sanmıyoruz…

Film Serisi Hakkında

Mahkeme sonuçlanır sonuçlanmaz hazırlığa başlanır. Bir yönetmen ile anlaşılır ve bir buçuk yıllık bir süreç içerisinde bu yönetmen ile çalışmalar sürer. Her şey hazırdır. Çekim için start verilmesi beklenmektedir. Ancak bir aksilik olur ve tüm işin başında bulunan yönetmen istifa eder. Yapım şirketinin bu durum karşı kullanacağı tek kozu vardır. Yüzüklerin Efendisi serisinin yönetmeni olan ve Hobbit filmlerinin yapımcısı olan Peter Jackson ile anlaşmaktır.

Jackson devralır ancak film için verilen süre oldukça kısıtlı bir duruma gelmiştir. Altı aylık gibi bir sürede ilk film tamamlanır ve tam bir fiyasko olur. Kitaptaki hiçbir karakter, filmlerdeki karakterlere benzememektedir. Tip olarak değil, yapı olarak… Karakterlerin hiçbirinin analizi net bir şekilde yapılmamıştır.

Kitapta olmayan birçok olay filme eklenmiştir. İki film olarak halledilebilecek hikâye, zorlana zorlana üç film ile tamamlanmıştır. Oldukça muazzam bir eser olan Hobbit, yapım şirketlerine yenilmiştir.

Kitap olarak dünyanın en önemli eserlerinden biri olan Hobbit, uyarlama bakımından tam bir fiyaskodur diyebiliriz.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı