Kitap

Gizli Ajans Kitabı ve Uzaylıların Peşinde

Gizli Ajans kitabı okuyacağınız en farklı romanlardan biri olacağına güvence vereceğimiz bir Alper Canıgüz romanıdır.

Gizli Ajans absürt edebiyatın ülkemizdeki en iyi örneklerinden biridir. O kadar farklı bir konuya sahiptir ki ilk sayfalarından itibaren sizleri içine çeker ve çıkmanıza izin vermez. Daha sonra farklı maceraların ortasında gezdirir ve aldığı yere bırakır. Kitap hakkında bir şeyler söylemeden önce, kitabın yazarı olan Alper Canıgüz hakkında birkaç kelime etmek istiyoruz.

Alper Canıgüz doğduğu yıllardan itibaren farklı bir yaşamı olduğunu söylemektedir. Arkadaşları ile yaptığı muhabbetlerde, başına gelmemiş olayları, başına gelmiş gibi anlatarak vakit geçirmiş, sokak savaşlarına –elbette oyuncak tabancalarla yapılan savaşlardır bunlar- iştirak etmiş ve bu iştirakleri sırasında farklı kişiler ve olaylar görmüş ve bunların tamamını bilincinde biriktirmiştir.

Kitaplarında kullandığı sokak yapılarının tamamı, çocukluk yıllarında yaşadığı olaylara dayanmaktadır. Kitaplarında bizleri içine çeken bu yapay durum, bir süre sonra yapay olmaktan çıkmaktadır. Zira kitaba dâhil olan her karakter gerçek yaşantılarımızda gördüğümüz kişilerdir. Çocukken her mahallede var olan ve ‘’deli’’ olarak adlandırılan birinin varlığını bir kitapta gördüğümüzde, bu durumu yadırgamamız mümkün değildir.

Yadırgamayacağımız bu durum hemen her kitabında görülmektedir. Alper Canıgüz’ün yazdığı eserlerin tamamında görülen bu durum, Canıgüz’ün ne kadar iyi bir gözlemci olduğunu göstermektedir. Bu gözlem yeteneğini karakterlerin gelişim aşamalarında daha dikkatli bir şekilde görmekteyiz.

Alper Canıgüz’ü diğer yazarlardan farklı kılan en önemli özelliği üslubudur. Herhangi bir kurala dayalı olmayan üslubu, sizleri her an kahkahalara boğabilecek bir potansiyeli içerisinde taşımaktadır. Sayfada geçen herhangi bir cümle veya kelime sizlere kahkaha attırabilir. Bu kelimelerin olay örgüsü içerisine yerleştirilmesi, ciddi bir yeteneğin ürünüdür. Bu durum tam zıt bir şekilde de görülebilir. Yani üslupta olan bazı kelimeler sizleri düşüncelere sevk edebilir, yer yer sizleri hüzünlendirebilir. Bu nedenle Canıgüz takdiri hak eden ve kitaplarının okunması gereken yazarlarımızdan birisidir.

Gizli Ajans Özet

Gizli Ajans özet olarak şöyle bir konuya sahiptir; Musa, oldukça yetenekli bir adam değildir. Ancak hayatını idame ettirebilecek ölçüde ve çalıştığı işin hakkını verebilecek düzeyde bilgilidir. Bu bilgisini uzun bir işsizlik dönemi içerisinde heba etmektedir. Belirli bir işsizlik döneminin ardından kaçınılmaz olana doğru hamle yapmaya karar veren Musa, belirli ajanslara iş başvurularında bulunur.

Gizli Ajans kitabı bu noktadan sonra ciddi bir hamle yaparak değişime başlar. Musa, her zaman olduğu gibi evdedir. Bir telefon çağrısı alır. Cevap verir ve daha önce başvuru yapmadığı bir ajans tarafından iş görüşmesi için çağrıldığı haberini alır. Bu habere şaşıran Musa, oldukça şüpheli bir durumun ortasında olduğunu fark edecek kadar zeki olan bir adam olmasına rağmen, iş görüşmesine gitmeye karar verir.

Gizli Ajans bu noktada bir konunun dâhil olmasıyla birlikte, oldukça eğlenceli bir hal alır. Gizli Ajans iş görüşmesine giden Musa, burada aldığı bir haberin ardından başından aşağı kaynar su dökülmüşe döner. Şirkette çalışabileceğini öğrenir. Ancak bundan daha ilginç olan durum şudur; Ajans’ın sahibi bir kedidir. Kedi, şirketin ölen sahibinin kedisidir. Şirket sahibi herhangi bir mirasçı bırakmamak için tüm mal varlığını kedinin üzerine yapmıştır.

Musa şirkette çalışmaya başlar. Var olan başka bir konu da Musa’nın âşık olmasıdır. Musa iş görüşmesini yaptığı kadına aniden âşık olur. Bu durum o kadar komik bir dille anlatılmıştır ki Gizli Ajans meselesi akıllardan çıkar ve yerini kahkahalara bırakır. Bu kahkahalar uzun bir süre devam eder. Ancak her olay birbirinden daha absürt ve bir o kadar farklıdır.

Her şey net bir hal almışken, işin içerisine uzaylılar karışır. Uzaylıların da olaya dahil olmasıyla birlikte, absürt olan kitabımız, bilim kurgu bir hal almaya başlar. Alper Canıgüz her bölümüyle sizleri farklı bir olaya iterken yüzünüzü güldürecek ve sizleri düşünmeye itecektir.

Gizli Ajans ve Uzaylılar

Uzaylıların var olup olmadığına dair birçok fikir ortaya atılmış durumdadır. Hemen her insanın bu konu hakkında bir görüşü vardır. Bu görüşler ekseri bakımdan üçe ayrılmaktadır. Birinci grup var olduklarına inanmaktadır. İkinci grup inanmadıklarını söylemektedir. Bir de kararsız olan grubun da varlığı ile sayı üçe tamamlanır.

Gizli Ajans uzaylılar var mı? Sorusu üzerine harekete geçen bir eser değildir. İşin çığırından çıktığını düşünen Alper Canıgüz, Gizli Ajans kitabı ile tüm bu saçmalıklara cevap vermek istemiş gibidir. Ancak kitabın son sahnesinde her şey başa sarındığı için, Canıgüz’ün biraz da dalga geçmek istediği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Gizli Ajans, Alper Canıgüz’ün diğer tüm kitapları gibi farklı üslubu ile sizlere kendini sevdirecektir. Dostoyevski dahil her yazarı ‘’uydurukçu’’ olarak tanımlayan Canıgüz, kendi uyduruşu ile sizleri kendine hayran bıraktıracak, kafanızı karıştıracak ve muhteşem olaylara arasında gezmenizi sağlayacaktır.

Gizli Ajans alıntılarından biri ile sözlerimize son verelim.

En güzel söz tam zamanında söylenmeyen söz değil midir?

 

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı