Film

Full Metal Jacket Filmi ve Karşıt Sinema

Full Metal Jacket filmi, Stanley Kubrick tarafından yapılan ve şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş karşıtı filmlerden birisidir.

Daha önce birçok filmi anlattık. Bunlar arasında savaş karşıtı olan filmler de vardı. Bu filmler, savaş karşıtı olmasına rağmen, savaş sahneleri ile doluydu. Yani savaş karşıtıyız lakin savaş bazen kaçınılmazdır mesajı vermekteydiler. Savaş Vadisi, filmi Full Metal Jacket filminden etkilenen bir filmdir. Ancak o filmdeki savaş karşıtlığı, bir karakterin, tek başına verdiği mücadele ile sınırlıydı. Topyekûn bir ordunun savaşa karşı olduğunu gösteren herhangi bir sahne yoktu.

Full Metal Jacket filminde de böyle bir sahne bulunmamakta. Ancak bu film diğer filmlerden biraz daha farklı bir yapıdadır. Cinnet filminin yönetmeni Stanley Kubrick, Full Metal Jacket filmi ile, bizleri savaş öncesine götürmektedir. Daha önce yaptığı filmlerde de savaş ve katliam karşıtı olan Kubrick, bu filmiyle de bu tutumunu değiştirmediğini göstermektedir.

Full Metal Jacket Filmi ve Karşıt Sinema
Full Metal Jacket

Savaş filmlerinde bulunan ancak bulunma nedeni, filmin çekildiği ülkelerin ordusunu övmek olan savaş öncesine hazırlık sahneleri, Full Metal Jacket filminde bambaşka bir amaçla kullanılmaktadır. Hiçbir şeyden haberi olmayan bir grup asker bir araya gelirler. Yaptıkları meslekler bambaşkadır. Yaşadıkları hayat birbirlerinden farklıdır. Hiçbiri ölmek istemez. Hiçbiri ne için savaşa gittiğini bilmez. Ancak bir sebepten ötürü, ordunun yolunu tutmuşlardır.

Bu askerler üzerinden, savaşın acımasız yönleri gösterilirken, savaşın aslında herhangi bir anlama sahip olmadığına dair mesajlar verilmektedir. Dünyanın birçok yerinde, birçok devlet bulunmaktadır. Bu devletler, belirli dönemlerde birbirlerine girmişler ve savaş çıkarmışlardır. Bu savaşların sonucunda milyonlarca insan ölmüştür. Peki ama ne işe yaramıştır? Film bu sorunun cevabını arar niteliktedir.

Film analiz edildiğinde birçok farklı şey ile karşılaşmak mümkündür. Bu yazımızda filmin analizini yapmaya gayret edecek ve filmin bilinen ve bilinmeyen yönlerini konuşmaya gayret edeceğiz. Sinemanın bir anlatı sanatı olduğunun en bariz örneğini ele almak, bizim için mutluluk vericidir.

Filmin Konusu

Konusu itibari ile bir savaş filmi olarak görülse de tam tersi bir işleyişe sahiptir. ABD Vietnam’a girmiştir. Bu nedenle orduya birçok asker alınmaya başlar. Bu askerler, daha önce hiç görmedikleri bir bölgeye giderler. Nedenini bilmedikleri bir şekilde, karşısına çıkan insanları öldürmeye başlayan bu askerler, ne yaptıkları konusunda herhangi bir fikre sahip değillerdir.

Full Metal Jacket Filmi
Full Metal Jacket

Film konusu itibari ile bir taburun Vietnam’a gönderilmek üzere eğitilmesiyle başlar. Bir tabur asker bir aradadır. Herhangi bir mantık içermeyen binlerce eğitim hareketine tabi tutulurlar. Ne işe yarayacağı konusunda herhangi bir fikre sahip olmadıkları bu hareketler, filmin ilerleyen sahnelerinde, savaşın ne kadar anlamsız olduğunu göstermektedir.

Bir tabur askerin eğitimi sırasında çekilen her sahne, kendi içerisinde yeni bir film barındırmaktadır. Yani filminin ilk elli dakikasından, onlarca yeni film çıkarılabilir. Zira konu itibari ile oldukça farklı bir yapım olan film, birçok alt metinle, izleyiciye farklı açılardan belirli sorular sormaktadır.

Full Metal Jacket izle diye yazılıp, girilip izlenilecek ve izlenildikten sonra çıkılacak bir film değildir. Düşünmeye ve sorgulamaya iten bir filmdir. Önünüzde duran bir tabur asker, kendilerinden ne istenirse istensin sorgusuz ve sualsiz bir şekilde yapmaktadır. Herhangi biri, burada ne işleri olduklarını dahi sormaz.

Aralarında akıldan biraz geri olan ve kilosu itibari ile diğerlerinden daha iri olan biri vardır. Bu asker, diğer askerlerin alay ettikleri bir askerdir. İşte tüm birikim, bu asker üzerinden aktarılır. Diğerleri tarafından dışlanır ancak aynı koğuş içerisinde uyur. Diğerleri tarafından dayak yer ancak gece nöbetine bırakılır ve koğuşun güvenliği kendisine teslim edilir.

En sonunda yaşanan cinnet sahnesi ise tüm film boyunca verilen her mesajın toplamını ifade etmektedir. Film sinemalar da gösterildiği ilk günden itibaren bir klasik olmuş ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilmektedir. Kendi içerisinde birçok soru işareti barındıran film izlenilmesi gereken başyapıtlardan birisidir.

Full Metal Jacket Ne Demek?

Full Metal Jacket ne demek sorusu, birçok kişinin kafasında belirli soru işaretlerine sebep olmaktadır. Film konusu itibari ile, savaşın sert olduğunu anlatmaktadır. Sert olan savaşın ortasında, kişiliklerin de sertleştiğini ve bu sertleşmenin bir değişime sebep olduğunu anlatmaktadır.

Full Metal Jacket bir mermi markasıdır. Hedefine en kısa sürede, en ağır zararı veren bu mermi, istikametinden hiçbir şekilde sapmamaktadır. Bu ismin verilme amacı, savaşı çıkaranların, hiçbir şeyden habersiz halkları, şaşmayacak bir istikamette tutmak için verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır.

Full Metal Jacket Ne Demek?
Full Metal Jacket

Film sinemalar tarafından gösterime sunulduğunda, birçok tartışmaya sebep olmuş, filmin oldukça ağır psikolojik ögeler barındırdığı söylenmiştir. Bu durum, filme karşı büyük bir önyargının oluşmasını sağlamıştır. Tüm bu sebeplerden ötürü Full Metal Jacket isminin verilmesi, oldukça anlaşılabilir ve çok zekice bir harekettir.

Film birçok kişi tarafından sevilmeyip, yerden yere vurulmuştur. Full Metal Jacket ekşi sözlükte konuşulması ve aşağılanması elbette her kişi tarafından aşağılanmamıştıroldukça anlaşılabilir bir durumdur. Sonuç olarak ortada olan bir ürün ve bu ürünü beğenen ve beğenmeyen kesimler mevcuttur. Ancak filme dair yapılan kötü yorumlarda elle tutulur bir sebep bulamadığımızı söyleyebiliriz.

Film, adım adım bir psikolojiyi gözler önüne sermektedir. Full Metal Jacket anlamı, bu psikolojik unsurlarda yatmaktadır. Askerlerin çökmekte olan psikolojilerini görmek, filme dair bakış açınızın netleşmesine sebep olmaktadır.

Uzun bir dönemde çekilen film, birçok açıdan mükemmel sayılmaktadır. Stanley Kubrick, filmin çekim süresini uzatabildiği kadar uzatmıştır. Bunun nedeni, amatör sayılan oyuncuların, daha iyi performans sergilemeleridir. Her karakter, kendilerinden beklenileni katbekat vermişlerdir. Burada bir filmin yönetmen koltuğunda oturanın kim olduğunun önemini anlamış bulunmaktayız. Bir filmi film yapan birçok unsur vardır. Ancak bu unsurların en önemlisi yönetmenin kendisidir. Yönetmen ve ekip iyiyse ve elde iyi bir senaryo varsa, ortaya çıkan ürünün mükemmel olmamasının imkânı yoktur.

Full Metal Jacket Az Bilinenler

Şişman rolünde oynayan Vincent D’Onofrio film için tam 70 kilo almıştır. Böylelikle karakterine daha iyi hazırlandığını söyleyen Vincent, sinema için böyle bir şey yaptığından ötürü mutlu olduğunu açıklamıştır.

Stanley Kubrick bu film için tam 7 yıl uğraşmıştır. Şöyle düşünün; filmde rol alan oyunculardan biri, film çekimleri devam ederken evlenmiş, üstüne bir çocuk yapmış ve bu çocuğunun büyüdüğünü izlemiştir. Yedi yıl uğraşılmasının en büyük nedeni, filmin mükemmellik boyutunda çekilmek istenmesidir.

Stanley Kubrick, uzun süren çekimlerden ötürü rollerini bırakmayı düşünen oyuncuları tehdit etmiştir. Hatta sete geç gelen bir oyuncuyu, yaralamakla tehdit ettiği, bir daha kendisinden izin almadan, eşini görmeye dahi gitmesi durumunda, tehdidini gerçekleştireceğini söylemiştir.

Bazı sahnelerde kullanılan kan gerçek kandır. Bu durum, oyuncuların tamamından gizlenmiş ve film çekimleri son bulana kadar hiç kimseye söylenmemiştir.

Full Metal Jacket Az Bilinenler
Full Metal Jacket

Kaza yapan bir oyuncunun sol kolu sakat olmasına rağmen, çekimlere getirilmiş ve sol kolu oynatılmadan oynaması gerektiği söylenmiştir.

Film İMDB listesinde 8,3 puanla 96. sıradadır. Full Metal Jacket İMDB tarafından az bir puan almış diyebiliriz. Bize göre hak ettiği puan 9,2 puandır.

Irklar arasında ayırım yapmam! Zencileri, Yahudileri ve İtalyanları aşağılamam. Burada hepiniz aynı ölçüde değersizsiniz.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı