Kitap

Foucault Sarkacı Kitabı ve Dünyayı Sarsan Gelişmeler

Foucault Sarkacı Umberto Eco tarafından kaleme alınan, muhteşem detaylarla dolu olup, oldukça etkileyici bir kitaptır.

Foucault Sarkacı nedir? Sorusu akıllara gelebilir. Bu sorunun cevabını en kısa şekliyle vermek gerekirse, düz dünya teorilerinin tamamının çökmesini sağlayan mekanizmanın adıdır. Tarihte ilk kez gözlemlenebilir bir deney sonucunda dünyanın düz olmadığı kanıtlanmıştır. Paris’te gerçekleştirilen bu deney, aradan geçen yıllara rağmen etkileyiciliğini korumakta ve yapılmış en mükemmel deneyler arasında gösterilmektedir.

Ancak bu gün bahsedeceğimiz şey Foucault Sarkacı deneyinden ziyade, Gülün Adı ve Prag Mezarlığı gibi kitapların yazarı olan Umberto Eco tarafından kaleme alınan ve aynı ismi taşıyan eseri incelemektir. Eser için seçilen ismin bu olması, belirli mesajlar barındırmaktadır. Bunları, kitabın konusunu açıklamaya gayret edeceğiz.

Öncelikle karşımızda duran eserin oldukça kapsamlı ve katmanlı bir şekilde yazıldığını söylemekte yarar vardır. On bölümden oluşan Foucault Sarkacı kitabı, her bölümü ile farklı olayları anlatmaktadır. Bu olayların büyük çoğunluğu tarihte yaşanmış olaylardır. Bu olayların tamamının tek bir çatı altında birleştirilmesi, gözlerimizin önüne şöyle bir manzarayı sermektedir.

İnsanlık dünya üzerinde var olduğu günden bu yana belirli değişimler yaşadı. Bu değişimler, yönetimlerin ve halkların oluşmasını sağladı. Bir grup insan, yaşadıkları toprakları bir çit ile çevirmeye başladı. Çevirdikleri alanın kendilerine ait olduğunu söylediler. Daha sonra yönetici grupları oluşmaya başladı ve toplumların yönetimlerini yapmaya başladılar. Bu sırada halklar meydana geldi. Bir grup, başka bir grubu sürekli olarak ezmeye başladı.

Umberto Eco Foucault Sarkacı kitabında bu durumun dünya üzerinde bırakmış olduğu etkinin, sanıldığından çok daha fazla olduğunu söylemektedir. Öyle ki oluşturulan yönetim grupları, tek elde kalmaya devam etti ve günümüze kadar geldi. Yani korkunç gerçek bizlerin gözü önündeydi. Dünyayı yöneten ve siyasi anlamda yön verenler, binlerce yıldır aynı kişilerdi.

Bu kişilerin tek amacı, ellerinde tuttukları güç ile insanlığa şekil vermek ve istedikleri gibi yontmaktı.

Foucault Sarkacı ve Devamlılık

Ortaçağ’dan günümüze dek süregelen belirli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar, her gün giderek gelişmekte ve toplumların geleceğini etkilemektir. Atomun parçalanması, insanlığa zarar ve fayda bakımından neredeyse eşit muamele etmiştir. Bunun için bilimin kimlerin elinde olduğunu iyi bilmek gerekmektedir.

Eco’nun Foucault Sarkacı kitabında ele aldığı bilim oldukça farklı bir yapıdadır. Alelade bir bilimden bahsetmek yerine, simya ve kabalayı ele almaktadır. Kabalist öğretiler doğa üstü canlılarla iletişim kurulması ve bunun için belirli ayinlerin yapılmasının gerekli olduğu öğretilerdir. Bu durum bizleri dinler tarihine götürmekte ve Hristiyanlık ve Yahudiliğin –İncil ve Tevrat’ın- nasıl değiştiği konusunda belirli fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Eco’ya göre Hristiyanlığın değişimi, bir anda olmamıştır. Hristiyanlığı değiştiren kimseler, kabalist öğretiler ile ilgilenen bir takım kişilerdir. Bunların amacı tez-antitez oluşturmaktır. Yani iyi ve kötülerin savaşı olarak düşünebilirsiniz.

Foucault Sarkacı bu ve bunun gibi birçok farklı bilgi ile birlikte, kafanızın içerisinde bulunan birçok soruya cevap olurken, birçok sorunun oluşmasını da sağlamaktadır. Bunun en büyük nedeni, kitabın binlerce kaynak tarandıktan sonra kaleme alınmasıdır. Kitabın içerisinde yer alan belirli bölümler, birçok farklı araştırma yaptıktan sonra anlaşılabilmektedir. Yüzeysel okunduğunda, kitaba dair herhangi bir şey alamayacağınız ve bir kenara bırakacağınız türden bir kitaptır. Ancak derinlemesine bir araştırma yaparak okumanız durumunda, hayatınızı değiştirecek türden bir kitaptır.

Foucault Sarkacı’nın bu zor yapısı anlaşılmasını zorlaştırmaktadır. Çünkü kitap içerisinde birçok farklı isim geçmekte, birçok farklı tarihi olay gözlerinizin önünde oluvermektedir. Hitler ve onun acımasız planları arasında Yahudilerde aradığı şey neydi? Bu soru ile ortaya çıkan Eco, entelektüel birikimi ile çok farklı bakış açıları sunmakta, okuyucunun kafasını allak bullak etmekte ve verdiği farklı bilgiler ile yeniden toparlamaktadır.

İnsan her daim aynıydı. Yapılan her bilimsel gelişmeye rağmen, insan asla gelişmeyi tam olarak başaramadı. Bunun en büyük sebebi, insanlığın içerisinde bulunduğu ve koyun yerine konulduğu yönetim anlayışıdır.

Devasa Bir Araştırma

Foucault Sarkacı kitabı muazzam bir araştırmanın ürünüdür. Stanley Kubrick  tarafından uyarlaması yapılmak istenmiş, ancak Eco’nun Gülün Adı filminde yaşadığı hayal kırıklığından ötürü, Foucault Sarkacı filminin yapılmasına izin vermemiştir. Aklımızda merak konusu olan bu durum, Foucault Sarkacı’nı bir film olarak izlemeyi ne kadar çok istediğimizin kanıtıdır.

Bu devasa eser, hayatın birçok alanına değmekte, birçok farklı insanla muhatap olmanızı sağlamaktadır. İsimlerini tarihin tozlu sayfaları arasında bulabileceğimiz insanların, aslında ne kadar basit insanlar olduğunu, ne kadar aciz ve kimler tarafından yetiştirildiklerini gördüğümüzde, arkalarından giden milyonlarca insanı anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Dünyada yazılmış en farklı kitaplardan biri olan bu yapıtı, rahat ve sakin bir kafayla okumanızı, içerisinde geçen belirli bölümleri iyice araştırarak okumanızı tavsiye ederiz. Bu araştırmaların sizlere çok şey katacağı konusunda hiçbir şüphemizin olmadığını söyleyebiliriz.

Umuyoruz ki okumayanlarınız en kısa zamanda edinir ve yapıtı okur. Keyifli okumalar.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Umberto Eco hayranı olarak böyle dolu dolu bir anlatım görünce çok keyif aldım. Gülün adı ve Foucault Sarkacı özellikle bende yeri ayrıdır. Şu an Prag Mezarlığını okumaya başlayacağım. Prag mezarlığını da kaleme alırsanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı