Film

Forrest Gump ve Saçmalıklar Ülkesine Yolculuk

Forrest Gump, vizyona girdiği 1994 yılından beri sinema dünyasında çokça konuşulan, Oscar ödüllü, bir Robert Zemeckis filmidir.

Ülkelerin tarihleri karanlık ve bir o kadar da talihsiz olaylarla doludur. Bu durum ülkeler için karanlık olan sayfalardır. Amerika için en karanlık sayfalardan birisi Hiroşima’dır. Daha sonra Nagazaki’dir. Kore’dir. Vietnam’dır. Irak’tır. Suriye’dir. Daha birçok yerdir. Bu ülkelerin tamamı, Amerika için bir kara sayfadır. Her birine girilmiş, zapt edilmeye çalışılmış ancak başarılı olamamıştır.

Yaşanan bu olayların tamamı oldukça trajik öyküleri içinde barındırmaktadır. Bu trajik öyküler belirli filmlere konu olmuş durumdadır. Bu filmler, belirli şeyleri anlatmak veya empoze etmek için çekilmiştir. Klasik bir söylemle açıklamak gerekirse; ‘’Amerika Vietnam’da yenildi ama Rambo ile kazandı.’’

Forrest Gump
Forrest Gump

Yani bir yeri silah zoru ile alamıyorsan, oraya medyanı sokmayı başarman yeterlidir. Sinema, özellikle doğduğu ilk yıllarda insanları oldukça fazla etkileyebilen bir araçtı. Zamanla bu durum azalsa da ilk yıllarda bu durum oldukça farklıydı. Hatta Lumiere Kardeşler’in çektiği ilk filmleri izleyen insanlar üzerlerine doğru yaklaşmakta olduğunu fark ettiklerinde koşmaya başlamışlardır. Çünkü haddinden fazla bir itibar ve gerçeklik algısı vardı.

Forrest Gump filmi bu olayların tamamını farklı bir üslupla anlatmasından dolayı oldukça farklı bir filmdir. Taraf tutacak herhangi bir yönü yoktur filmin. Olayların tamamı, belirli şartlara bağlanır ve karakterimizin başından geçer.

Forrest Gump konusu itibari ile Kemal Sunal filmlerine benzetilebilir. Şu şekilde; Kemal Sunal, filmlerinde –zeka anlamında- geri bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne yaparsa yapsın, başına sürekli olarak iyi şeyler gelmektedir. Filmdeki bu durum, hayatının bir şekilde yoluna girmesine yol açmaktadır. Elbette Forret Gump filmini Kemal Sunal filmleri ile kıyaslamıyoruz. Sadece yazılan senaryo ile Kemal Sunal filmleri arasında küçük de olsa bir benzerlik olduğunu söylemeye çalışıyoruz.

Forrest Gump konusu bakımından oldukça farklı açılardan bakılması ve bu şekilde analiz edilmesi gereken bir filmdir.

Filmin Konusu

Filmin konusu şudur; Forrest adında bir çocuk vardır. Bu çocuk yaşıtlarından biraz farklıdır. IQ derecesi, yaşıtlarından birkaç puan geridedir. Ancak bu durum, onu diğer çocuklardan geri plana itmemekte, aksine onların önüne geçirmektedir. Forrest’ın belirli yetenekleri vardır. Öncelikle oldukça hızlı koşabilen bir çocuktur. Bu hızından dolayı, başına gelmeyen olay kalmayacaktır.

Run Forrest Run
Forrest Gump

Forrest, her çocuk gibi âşık olmuştur. Aynı yaşta olan Jenny’e âşık olan Forrest, Jenny ile bir araya geldiklerinde kendilerini ‘’köfte ve patates’’ olarak tanımlamaktadır. Jenny ile Forrest Gump, hiçbir şekilde ayrılmamaktadır. Mahallenin serseri çocukları Forrest ile dalga geçmekte, onun bir gerizekalı olduğunu söylemektedirler. Yaşıtı olan her çocuk onunla dalga geçerken, Jenny, Forrest’a destek olmakta ve onu yalnız bırakmamaktadır.

Ancak belirli sebeplerden dolayı bu ikilinin yolları ayrılır. Forrest ise bambaşka bir hayata atılır. Oldukça hızlı olmasından dolayı başına gelmeyen olay kalmaz. Vietnam Savaşı’na gider. Burada bir süre kalır. Yeni yeni insanlarla tanışır. Orduya hazırlandığı dönemde hızından ötürü bütün komutanları tarafından sevilir. Kendisinin bir deha olduğu söylenir. Tüm ömrü boyunca hakarete maruz kalan Forrest, askerde bir deha muamelesi görür.

Forrest Gump analiz edildiğinde oldukça farklı şeylerle karşılaşmak mümkündür. Vietnam Savaşı’na katılır. Buradan hızı sayesinde birçok acıyla birlikte ayrılır. Daha sonra Frank Kennedy ile taşınır. Dev bir şirket kurar ve oldukça zengin biri haline gelir. Forrest Gump analiz edildiğinde görmekteyiz ki belirli faktörler, Forrest Gump için bir yol açıcı görevi görür.

Bu faktörleri yazının ilerleyen kısımlarında incelemeye gayret edeceğiz.

Forrest Gump kitap uyarlaması bir filmdir. Kitap ile film arasında büyük bir benzerlik vardır. Hatta kitap olarak elinize geçerse, filmi izlemediyseniz önce kitabı okuyun. İnanıyoruz ki gözlerinizin önüne gelecek kişi Tom Hanks’ten başkası değildir.

O kadar büyük bir performans sergilemiştir ki hayran kalmamak elde değildir. Tıpkı diğer filmlerinde olduğu gibi…

Forrest Gump ve Şans

Forrest
Forrest Gump

Forrest Gump alıntılar ile dolu bir filmdir. Forrest, annesinden birçok alıntı yapmaktadır. Forrest alıntılar ile belirli mesajlar vermektedir. Ancak filmde önemli olan şey alıntılar değil, başka faktörlerdir. Bu faktörlerin başında ise, filmde sıkça kullanılan şans faktörüdür.

Forrest IQ anlamında biraz geridedir diye söylemiştik. Kendisini diğerlerinden farklı kılan belirli özellikler mevcuttur. Bu özelliklerin başında hızı gelmektedir. Diğer başka bir özelliği, duygularını tam olarak ifade edemeyişidir. Duygularını tam olarak ifade edemeyen Forrest, başına gelen en büyük felaketleri bile büyük bir sakinlik ile karşılamaktadır. Çünkü belirli hisleri zihninde tanımlayamamaktadır.

Forrest başı sürekli belaya giren bir karakterdir. Ancak bize göre hep bir denk gelme meselesine tabidir. Bir kapıdan hızla girer ve bir spor müsabakasına denk gelir. Daha sonra hızla koşmaya devam eder. Arkasında kendisini kovalayan birileri vardır. Ancak işler bir anda farklılaşır ve Forrest çok büyük bir sporcu olur. Eline aldığı topu, hiç durmadan karşı tarafa götürür ve bırakır. Çünkü yapabildiği tek şey koşmaktır.

Forrest Gump ekşi sözlükte belirli yorumlar almıştır. Film, ekşi de güzel olarak değerlendirilmiş ancak herhangi bir analizine rastlayamadık. Bu durumun gözlerden kaçması bizleri oldukça şaşırttı. Filmde ve kitapta ciddi bir şans durumu gözler önüne sunulmaktadır. Kader veya tevafuk denilebilecek bir durum söz konusu olabilirdi. Ancak Forrest karakterinin üzerine inşa edildiği kavram şanstır.

Şansı yaver giden bir karakter olarak bizlere sunulmaktadır. Ancak bize göre Forrest cidden derinlikli bir karakterdir ve şans ile geçiştirilemeyecek kadar analizi hak eden bir karakterdir. Bu nedenle dikkatimizi çeken bu unsuru sizlerle paylaşmak istedik.

Jenny ile ömrünün sonuna kadar beraber kalmak isteyen Forrest, belirli sürprizler ile karşılaşacaktır. Karakterin kendisinden daha fazla sevdiği tek karakter, âşık olduğu Jenny’dir. Onun için başına gelen olayların hiçbirinin bir önemi yoktur. Önemli olan tek şey Jenny’dir.

Forrest Gump Ödüller

Forrest Gump fragman olarak arattığımızda belirli sayfalarla karşılaştık. Bunlardan birisi de alınan ödüllerin yanlış verilmesiydi.

Tom Hanks, aynı dönem başka bir filmden teklif alır. Esaretin Bedeli filminden aldığı teklifi, Forrest Gump filmi için reddeden Hanks, bu filmde oynamayı ister. Film ile anlaşma yaptığı için, senaryoyu çok beğenmesine rağmen Esaretin Bedeli filminde oynayamaz. Forrest Gump filmde sergilediği performans ile Esaretin Bedeli filminde oynamama nedenini bizlere gösterecektir.

Film altı dalda Oscar ödülü kazanır. Tom Hanks, en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülünü alır. En iyi yönetmen, en iyi film ödüllerini de alan Forrest Gump, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

Film oldukça farklı konusu, muhteşem detaylarla yoğrulmasıyla izlerken muhteşem duygulara bürünmemize sebep olmaktadır. Haddinden fazla tesadüf ve şans ögelerini kullanması dışında gerçekten oturup izlenilebilecek, çok sıcak bir filmdir.

Film İMDB listesinde 8,8 puanla 12. sıradadır. Bize göre bir tık daha aşağılarda olmayı hak etmesine rağmen, izlenilebilecek filmlerden birisidir.

Saçmalıklar Ülkesine Yolculuk
Forrest Gump

Annem hep şöyle derdi; Hayata devam edebilmek için geçmişi arkanda bırakman gerekir. Ben de bu yüzden 3 yıl, 2 ay, 14 gün ve 16 saat koştum.

Forrest 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Tahmin ediyorum o yıllarda bu filmi izlemeyen kalmamıştır. Ben de izledim ve çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Daha sonra kitabını da okudum. Kitaplığımda duruyordur herhalde. O kadar uzun zaman oldu ki.

    1. Yorumunuz için çok teşekkür ediyoruz. Herkesin bir kez dahi olsa izlemesi gereken filmlerden birisi… Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı