Kitap

Fareler ve İnsanlar Kitabı ve Buhran Dönemi Yansımaları

Fareler ve İnsanlar Amerikalı yazar John Steinbeck tarafından kaleme alınan, edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biridir.

Toplumların belirli dönemlerde yaşadığı büyük sıkıntılar vardır. Bunlar daha sonraki neslin bilmesi gereken büyük sıkıntılardır. Bu büyük sıkıntıların tamamı, öyle ya da böyle geçip gitmiştir. İnsanlar gelişmeye devam etmiş, sıkıntıların üstesinden geldikten sonra yaşamlarına devam etmiştir.

Daha sonraki yıllarda, bazı insanlar bu sıkıntıları diğer nesillere aktarmak istemiştir. Bunun en iyi örneklerinden birisi Piyanist filmidir. Savaşın vermiş olduğu o zorlu şartları atlatan yönetmen Roman Polanski, ailesinin ve kendi başına gelenlerin tamamını harmanlamış ve başka bir hayatla birleştirmiştir.

Fareler ve İnsanlar konusu itibari ile değil ancak anlatı unsuru bakımından Piyanist filmine benzemektedir. Gerçekliğin buram buram yansıtıldığı, kelimelerle oluşturulan hikayenin ortasında, bir trajedinin olduğunu görmekteyiz.

Bir yapıtta –bunun bir film veya kitap olup olmamasının bir önemi yoktur- gerçekçilik duygusu oldukça önemlidir. Karakterlerin başına gelen olayların gerçek olduğunu düşünmek, karakter ve okuyucu veya izleyici arasında bir bağın oluşmasını sağlamaktadır. Bu bağı koruyabilen kişi, yapıtla arasında çok özel bir bağ kurar ve bu bağ yıllar boyunca kendisi ve yapıt arasında kalır.

Gerçekçilik duygusuyla aynı ölçüde kıymetli olan bir diğer unsur ise özdeşleşmedir. Özdeşleşme karakterler ve okuyucu arasında gerçekleşmektedir. Karakterin yaşadığı bir olayın aynısını yaşamamız, bu özdeşleşme için vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun sağlanması durumunda, okuyucunun elinde tuttuğu eser, bir su misali akıp gitmektedir. Geride bıraktığı tat ise oldukça ferahlatıcı bir hisse sahiptir.

Fareler ve İnsanlar ana fikri, hikayesi, karakterleri ile yani kısacası her şeyi ile muazzam bir kitaptır. Tüm saydığımız şeylerin gerçekleştiği, edebiyat dünyasının en önemli yapıtlarından birisidir. Bu nedenle hak ettiği ilgiyi görmeli ve her edebiyatsever tarafından okunmalıdır. Bu muazzam eser, hayatınızın belirli noktalarına değecek ve sarsıcı hikayesi ile sizi içine çekecektir.

Fareler ve İnsanlar Konusu

Birbirlerini oldukça seven iki arkadaş çiftliklere giderek çalışmaktadırlar. İki arkadaşın da birbirinden farklı özellikleri vardır. Bu özellikle gerek mental, gerek fiziksel açıdan farklılıklar göstermektedir.

Arkadaşlardan birisi oldukça zekidir. Diğeri ise akli dengesi bozuk bir karakterdir. İkisi arasındaki bu arkadaşlığın yegane sebebi, birbirlerine karşı duydukları güvendir. Bu güven sayesinde bir arada kalmayı başaran bu iki arkadaş, birlikte çalışmak için iş ararlar. Amaçları kazanacakları para ile bir çiftlik satın almak ve çalışmaktan kurtulmaktır. İkili arasındaki bu derin arkadaşlık duygusu, başlarına olmadık belaların gelmesini sağlayacaktır.

Akli dengesi yerinde olmayan karakterimizin çok farklı bir huyu vardır. Kendisi yumuşak olan şeyleri sıkmayı sever. Bu nedenle sürekli olarak ve istemeden hayvanları öldürmektedir. Arkadaşının bu özelliğinden ötürü başını belaya sokmasından korkan zeki olan karakter, sürekli olarak onu kontrol altında tutmaya çalışmaktadır.

İkili bir çiftlikte iş bulurlar. Bu çiftlikte işe başlayacaklarını duyduklarında çok sevinirler. Çocuksu hayaller kurmaya başlarlar. Buradan kazanacakları para ile zengin olacaklarını, istedikleri çiftliği rahatlıkla satın alabileceklerini konuşurlar.

İki arkadaş bu çiftlikte yaşlı bir adamla tanışırlar. Bu yaşlı adam, iki arkadaşın hayalini öğrendiğinde, üç kişinin, çok daha rahat bir şekilde, bir çiftlik satın alabilecekleri konusunda iki arkadaşı ikna eder ve üç kişi olan hayal takımı ile birlikte çalışmaya başlarlar.

Akli dengesi yerinde olmayan karakterin çiftlikte hayvanları istem dışı boğarak öldürmesi, işlerin seyrini değiştirmekte, Fareler ve İnsanlar arasında bir kovalamacanın başlamasına sebep olmaktadır.

Fareler ve İnsanlar kitabındaki bu yapı bir eleştiri unsurudur. Kitabın geneline yayılan bir sefalet söz konusudur. Bu sefaletin yegane sebebi mevcut ekonomik durumlardır. Büyük Buhran  ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızda, dönemin ABD’si hakkında birkaç söz söylemeye gayret etmiştik. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumanızı öneririz.

Bu ve bunun gibi sembolik ögelerle Fareler ve İnsanlar toplumsal bir kitap olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Sadelik ve Muhteşemlik

Birbiri ile alakasız iki karakterin bir arada olduğu kitaplar klasik yapıda olmaktadır. Bu iki zıt karakter düşman olur ve birbirleri ile mücadele etmeye başlarlar. İkiliden herhangi biri yapıtın sonunda kazanır, diğeri kaybeder. Klasik olan anlatı unsuru bu şekilde işlemektedir.

Ancak Fareler ve İnsanlar olay örgüsü ve sorularla bu işi halletmektedir. Fareler ve İnsanlar analiz edildiğinde çok farklı noktalarla karşılaşmaktayız. Birbirine iki zıt karakterin dostluk çerçevesi içerisinde birleşmesi, birlikte hayal kurmaları ve tüm bunların sade bir dil ile anlatılması, kitabın var olan değerini daha da arttırmaktadır.

Gerçekçi üslubu ile bir halkın eleştirisini yapan Steinbeck, büyük bir yazar olduğunu her kelimesiyle bizlere hissettirmekte ve kendisine hayranlık duymamıza sebep olmaktadır.

Kitabı okuduktan sonra Fareler ve İnsanlar filmini de izlemenizi öneririz. Böylelikle kafanızda canlananları, sinema perdesinde de görmeniz konuyu daha rahat anlamanızı kavrayacaktır. En kısa zamanda edinip okumanızı ve üzerinde düşünmenizi istediğimiz bu yapıtı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı