Bilim ve Teknoloji

Facebook, YouTube ve Yeni Medya Üzerine

Yeni Medya hakkında konuşacağız.

Dünya pazarında, en değerli şirketler arasında gösterilen 100 şirket isimleri ile alakalı şeyleri hepiniz görmüşsünüzdür. Bu 100 şirket 1980-2016 yılları arasında büyük bir değişim geçirdi. Bunun nedeni, gelişmekte olan Android sisteminin ortaya çıkmasıydı. Android sistemin ortaya çıkmasıyla beraber 80’li yıllarda dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen onlarca şirket, bir anda piyasalardan silinmeye başladı. Artık çağ değişiyor ve ortaya çıkan yeni şeyler, şirketlerin gözünün yaşına bakmıyordu. Devir yapay zeka ve onunla ilerleyenlerin devri.

İnsanlığın çağı bitti, devir orkların çağı

Bu yapıyla beraber artık iş gerçek mecradan başka bir boyuta getirildi. İnsanlar artık yeni bir oluşum ile karşı karşıya kalmaya başlamıştı. Gerçek dünyanın içerisinde, insan eliyle yapılan bir simülasyon dünyası oluşturuldu. Bu dünya içerisinde, gerçek dünyada ‘’yanlış olan veya yapılması mümkün olmayan’’ şeyler gayet rahat bir şekilde yapılmaya başlandı. Bu dünyanın en büyük temel taşlarından biri, yayınlanan son anketlere göre dünyanın en büyük dokuzuncu şirketi olan Facebook oldu.

Facebook ile birlikte insanlar, gönüllü olarak kişisel bilgilerini bu yapay ortama aktarmaya başladılar. Toplumların kültür değişimi tam olarak bu tür şeylerle başlamaya başlar. Eğer bir toplum, kendisinin bilgilerini bir insana verirken güvenmiyor ama bunu sanal olan bir dünyanın içine aktarıyorsa ise bunun adı ‘’Kültürel Değişim’’ olarak geçer.

Ortaya çıkan son verilere göre Facebook, yaklaşık bir milyarın üzerinde kullanıcıya sahip. Bu rakam oldukça ciddi bir rakam olmasının yanında ciddi bir potansiyeli içerisinde barındırmaktadır. Ortaya çıkan son haberler ışığında Facebook yaklaşık 150 milyon insanın bilgisini çeşitli reklam şirketleri, istihbarat servisleri ve devletlerle paylaşıyor. Yani sizin haberiniz olmadan, birileri sizin hayatınıza dair şeyleri öğrenip, olacak olan toplumsal olayları önceden kestirip, buna göre bir manevra yapabiliyor. Amerika’da yapılan son seçimin, sonuçlarının birkaç gün önceden belli olduğunu söyleyen haberler, söylediklerimizi ispatlar niteliktedir.

Sosyal Medyanın Gücü

Mısır’da otuz yıl boyunca iktidarda kalan Hüsnü Mübarek birden bire devrildi. Tahrir Meydanı denilen yerde toplanan halk zafer çığlıkları atmaktaydı. Peki, ama otuz yıl iktidarda kalan adam bir anda nasıl devrildi? Halk, kitleler halinde sokaklara nasıl döküldü? Arap Baharı denilen yapıyı detaylarıyla birlikte, ilerleyen zamanlarda konuşacağız. Bu gün konumuz yeni medya.

Nasıl oldu da bir anda yüzbinlerce insan sokaklara döküldü? Elbette bir günde olan bir şey değil. İç ve dış müdahaleler halkın içerisinde büyük bir huzursuzluk oluşturuyordu. Müdahalelerin ardından – detaylarını daha sonra konuşacağız- halk, kitleler halinde örgütlenmeye başladı. Peki nerde? Twitter ve Facebook üzerinden örgütlenen halk, kitlesel eylemler yaptılar. Bunun sonucunda seçimler yapıldı. Mursi seçimle başa geldi. Yapılan askeri darbe sonucunda indirildi. Halk kitlesel eylemler yaptı ve binlerce insanın ölümüyle birlikte, askeri cunta yönetimi elinde tutmayı başardı. İşte, Yeni Medya’nın gücü tam olarak bu kadar büyüktü.

Yeni Medya’nın gelişimi ile birlikte, ortaya muhteşem boyutlara varan, bir bilgi kirliliği çıktı. Artık herkes bir gazeteci gibi davranmaya başladı. İnsanlar her anlarını paylaştı, paylaştı, paylaştı, geriye kendilerinden bir şey kalmayıncaya kadar paylaştı, her şeyi tükettiği gibi, kendi öz benliğini tüketene kadar paylaştı. Bununla ortaya çıkan bilgi kirliliği gündemleri belirlemeye başladı. İnsanlar sadece Yeni Medya’nın doğru olarak yansıttıklarını doğru, yanlış olarak yansıttıklarını yanlış olarak değerlendirdi.

Bu paylaşım çılgınlığı yeni kavramlarla tanışmamıza sebep oldu.

Özendirilen Lüks Yaşamlar

Gelişen ve büyüyen yapılar çok zekice adımlar attılar. Kendi reklamlarını yapmak için, oldukça lüks yaşamlar oluşturdular. Örnek isterseniz İnstagram… Birkaç zengin yaşam oluşturuldu, bu insanlar gittikleri yerleri, yedikleri yemekleri paylaşmaya başladı. Erkekleri etkilemek adına, ultra zengin karakterler oluşturup, güzel kadınlarla olan fotoğraflarını yayınlamaya başladılar. İnsanlar, bu insanları rol model olarak aldıklarından dolayı bir yaşam amacı edindiler. Edindikleri bu yaşam amacı, zengin olmak ve para kazanmak üzere kuruluydu.

Elbette bu yaşamdan kadınlarda etkilendiler. Lüks yaşamdan onlarda paylarına düşeni alacaktı elbette. Fenomen kavramı ile birlikte, yakışıklı ve ultra zengin erkekler oluşturup, bunlara bir de filinta gibi bir vücut yaptırıp, muhteşem arabalara bindirdiler. Yanlarında kadın yoktu. Peki, ama neden yoktu? Erkekleri etkilemek için yapılan şey, neden kadınlar için yapılmadı. Çünkü kadınlar o erkeklerin yanında olduklarını hayal ettiler. Hepsi bu. Güzel kadınlar geldi sonra, kullanılan makyaj malzemeleri kapışırcasına satılmaya başlandı, taktıkları saatler piyasaya sürülür sürülmez tüketildi. Rol model olarak seçilen bu insanlar topluma neyi mi bıraktı? İçi boş, süslü ve muhteşem görünümlü hayaller.

Yeni Sistem ve Youtube Yeni Medya

Youtube’ u kuran kişiler bir birleriyle iletişim kurabilmek adına geliştirdikleri site, zamanla yayılıp çok büyük bir şirkete dönüştü. Bu abiler de dediler ki, kardeşim biz bu şirketi satalım. Satalım ki iyi paralar kazanalım. Google amcaya da sattılar –hem de ne paraya- Diğer uygulamalar ne yapıyor ise Youtube’un yapmış olduğu tam olarak budur.

Artık sokaklarda oynayan herhangi bir çocuk –tek tük görebilirsiniz, biraz mübalağa yapalım dedik şurada- kalmadı. Özellikle, internet erişiminin yaygın olduğu ülkelerde – Amerika, Türkiye, Almanya, gibi ülkeler- çocukların gittikçe sosyal medyada olduğu, sosyallik ile bir alakalarının kalmadığı, yapılan son araştırmalar net bir şekilde gösterilmektedir.

Yazılan makalelere göz attığımız da, çocuklar arasındaki depresyonun son yirmi yıl içerisinde oldukça arttığını görmekteyiz. Öyle ki Amerika’da 19 milyon insan depresyondan mustarip bir şekilde hayatlarına devam etmekteymiş.

Bu ve bunun gibi olumsuz etkiler, gelişen teknolojinin değil, insanların bilinçsizce tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Peki, bunca yeni gelişme neler sağladı.

Gelişmiş ülkeler teknolojiyi kullanırken tek bir şeyi amaçlar. Kendi ülkesinde ve diğer ülkelerde bir pazar oluşturmaktır. Bu pazarın oluşturulması için, geliştirilen her ürün, anında halkın tüketimine sunulur. Halk her şeyi tükettiği gibi, tüketecek bir şey varsa bizde varız diyerek işin içine dâhil olur ve geriye içi boşaltılmış bir halktan başka bir şey kalmaz.

Bilinçli bir şekilde kullanıldığında, kesinlikle bulunmayacak bir nimet olan teknoloji, bilinçsizce, har vurup harman savurur gibi kullanılırsa, elinizden alacağı tek şey zaman ve değerli beyin hücreleriniz olur.

Ajan Smith, Morpheus’u yakalar. Sorguya alır. Diğer ajanlar dışarı çıktıktan sonra Smith, Morpheus’a insanlar hakkında çıkarımlarını söyler. Bu sahnede Smith ‘’İnsanların virüslerden hiçbir farkı yoktur. Yaptığınız tek şey sadece tüketmek.’’ Minvalinde sözler söyler.

Son söze gelirken şunu söylemek istiyoruz.

Şu adamı haklı çıkarmayın. Yeni Medya  Yeni Medya Yeni Medya

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı