Film

Esaretin Bedeli Filmi ve Özgürlük Arayışı

Esaretin Bedeli filmi, birçok listede, dünyanın görmüş olduğu en iyi film olarak gösterilen/gösterilecek bir başyapıttır.

Film bir kitap uyarlaması olmasına rağmen, sinema mantığına oldukça uygun bir şekilde aktarılmıştır. Bu beceri, filmin en iyilerden biri olmasını sağlamaktadır. Elbette ki bir filmi iyi veya kötü yapabilecek birçok unsur vardır. Bu yazımızda bu unsurlar hakkında konuşmaya, bu unsurların içlerinde barındırdıkları anlamlara odaklanmaya çalışacağız.

Sinemada belirli dönemlerde belirli film türleri oldukça yaygın bir şekilde üretilmeye başlanır. Bir dönem psikolojik türde filmler üretilirken, başka bir dönem de dostluğu ve arkadaşlığı anlatan filmler üretilmiştir. Bu durumda olan bir sinema varken başka bir tür üretmek oldukça riskli ve bir o kadar da abes olmaktadır.

Esaretin Bedeli
Andy & Red

Filmin çekildiği dönemlerde sinema böyle bir dönem içerisindeydi. Dostluğun anlatıldığı filmler oldukça yaygın hale gelmiştir. Sinema henüz dev şirketlerin tekeri altında ezilmemiştir. Elbette o dönemlerde de büyük şirketlerin tekerinde olan bir sinema dünyası vardır. Sinema doğduğu günden beridir bu durum böyledir. Ancak hiçbir dönem, içinde yaşadığımız dönem gibi olmamıştır.

Sinemanın çağlarını incelediğimizde, her çağda bir dert anlatma çabası olduğunu görmekteyiz. İçeriğin bu denli boş olduğu ürünleri izlemek zorunda kaldığımız bu dönem gibi bir dönem, daha önce hiçbir şekilde görülmemiş bir dönemdir. Bu dönemin içerisinden bir gün öyle ya da böyle çıkacağımızı da biliyoruz. Ancak hangi şekilde ve elimizde ne ile çıkacağımız konusunda hiçbir fikrimiz bulunmamaktadır.

Dostluğun ve arkadaşlığın anlatıldığı filmlerin tamamında belirli gelenekler oluşmaya başlamıştır. Karakterlerin arasındaki yaş farkı, kültür farkı, yaşanmışlık farkı gibi gelenekleşmiş durumlar vardır. Bu durumların işlendiği mekânlar ve konular değişmektedir. İşte bu durumlar bir filmin iyi mi yoksa kötü mü olduğuna karar veren şeylerdir. Esaretin Bedeli filmi, bu durumun en iyi ve en büyük örneklerinden sadece birisidir. Oldukça farklı bir yapım olan filmi eleştirirken umuyoruz ki hataya düşmeyiz.

Esaretin Bedeli Konusu

Esaretin Bedeli Filmi
Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli yorum yapma konusunda oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Yani filmi analiz etmeye çalışırsak, konuşacağımız yığınlarca şey mevcuttur. Bir grup için oldukça iyi olan film, diğer bir grup için kötü olabiliyor. Esaretin Bedeli ekşi sözlükte ciddi şekilde eleştirilmiş ve bir balon film olduğu bile söylenmiştir.

Biz balon bir film olduğunu düşünmüyoruz. Esaretin Bedeli ana fikir bakımından muazzam bir filmdir. Bu ana fikir ile etrafında şekillenen olaylar o denli güzel ve muazzam bir şekilde oturmuştur ki filmi izlerken ağzınızın açık kalmaması mümkün değildir.

Film analiz edildiğinde şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır; Esaretin Bedeli, Andy karakterinin kesin olmayan bir suçlamayla birlikte ceza aldığı ve hapishaneye yollanmasıyla birlikte başlamaktadır. Bu durum ilk izlenimi vermeye başlamıştır. Bir suçlama mevcuttur ve bu suçun işlenip işlenmediğine dair herhangi bir durum söz konusu değildir.

Cezaevine gelen Andy, buranın yabancısıdır. Standart bir işi olan, hayatı oldukça düzenli olan Andy, hayatı boyunca böyle bir ortamda bulunmamıştır. Burası onun için oldukça kirlidir. Çeteleşmelerin olduğu bir hapishanede tek başına kalmıştır. Kendisine iftira edildiğini söylese de aynı cevabı almaktadır: ‘’Burada hiç kimse suçlu değildir.’’

Cezaevine düşen Andy, Red adında biriyle tanışır. Red ile oldukça yakın dost olan Andy, ondan aldığı destekle hapishanede hayatta kalmaya çalışır. Red, içeri bir şeyler sokmayı becerebilen bir adamdır. Bu nedenle kendisine yaklaşan Andy, zamanla Red’i sevecek ve onunla çok yakın arkadaş olacaktır. Bu arkadaşlık, bir ömür boyu sürebilecek cinsten bir arkadaşlıktır.

Bu arkadaşlığın, cezaevi koşullarının anlatıldığı Esaretin Bedeli cezaevi filmleri kategorisine sokulsa da bu kategoride olmayı hak etmeyecek ölçüde kaliteli bir yapımdır. Film aldığı ödüller bakımından oldukça geniş bir skalaya sahipse de gösterildiği Oscar adaylıklarının hiçbirinde başarılı olamamış ve eli boş dönmüştür. 7 adaylıktan hiçbirini alamamış olması gerçekten hayret verici bir durumdur.

Esaretin Bedeli Önemli Sahneler

Brooks

Esaretin Bedeli önemli sahneler barındıran bir filmdir. Bizler bu yazımızda Esaretin Bedeli bilinmeyenler diye bir başlık açmak istemedik. Tamam, Brad Pitt’in dahil olabileceği bir filmdi. Bunu öğrenmek bir şey kattı mı?

Esaretin Bedeli kaç yılında çekildi? Nerede çekildi? 1994 yılında çekildi. Bu bilgi herhangi bir şey kattı mı size? Bir filmin incelenmesi bu şekilde mi yapılır?

Bizler bu şekilde film analizi yapmaya karşıyız. Filmde önemli olan bazı sahneler var. Bizleri oldukça fazla etkileyen sahnelerden bazıları hakkında birkaç kelam etmek istiyoruz.

Yıllarca cezaevinde kalan Brooks bir gün aniden dışarı salıverilir. Dışarı çıkmamak için, en yakın arkadaşın boğazına bıçak dayayan Brooks’un asıl amacı arkadaşını öldürmek değil, cezaevinde kalmaktır. Çünkü Brooks hayatını cezaevinde geçirmiştir. Dışarı çıktığı anda öleceğini düşünmektedir. Herhangi bir işte çalışamayacağını bilmektedir. Bu nedenle cezaevinde kalmak için bir yol arar.

Esaretin Bedeli

Yol aranır ancak bulunamaz. Sonunda dışarı çıkan Brooks, etrafına iyice bakar. Dünyanın bıraktığı dünya olmadığını hemen fark eder. İçeri girdiğinde birkaç tane olan araba sayısı, şimdi binlere ulaşmıştır. Teknolojiye hiçbir şekilde adapte olamayan Brooks kendini asarak intihar eder. İntihar etmeden önce ‘’Brooks Was Here’’ yazar. Bu sahne hayatın amacını, hayatta bir iz bırakmanın ne demek olduğunu en iyi özetleyen sahnedir.

Trajik olan bu olay, birçok insanın başına gelen bir olaydır.

Esaretin Bedeli çatı sahnesi ile de akıllarda kalan bir filmdir. Çatıda oturan tayfa etraflarına bakarlar ve özgür olduklarını hissederler. Bu da özgürlüğün ve bir arada olarak çaba sarf etmenin en güzel anlatıldığı sahnedir.

Esaretin Bedeli filminde çalan bir müzik vardır. Bu müzik Andy tarafından açılır ve tüm cezaevine dinletilir. Bu sahne de içlerine kapanan insanların dış dünya ile bağlantılarının kesilmesi durumunda nelerle mutlu olabileceklerini anlatan en iyi sahnelerden birisidir.

Bu ve bunun gibi önemli sahnelere sahip olan Esaretin Bedeli, çekiç misali kafanıza belirli şeyleri vurmaktan çekinmez.

Özgürlük Arayışı

Film, tiyatro oyunu şeklinde de gösterilmektedir. Üstelik bu tiyatro oyununda oynayanların tamamı Türk isimlerden oluşmaktadır. Denk gelmeniz durumunda gidip izlemenizi tavsiye ederiz.

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli filmine dönecek olursak, filmin ne anlattığını açıklamaya çalışalım. En iyi sahnesi ile bizlere veda eden bir film. Tüm sahneleriyle yegane şeyi anlatmaya çalışmaktadır. Hayattaki en değerli şeylerden birisi özgürlüktür.

Bu özgürlük arayışını karakter üzerinden veren yönetmen, Stephen King tarafından yazılan kitaba bağlı kalarak yaptığı finaliyle büyük bir iş başarmıştır.

Esaretin Bedeli Türkçe dublaj olarak izlenmelidir. Bunu önermemizin sebebi, filmin Türkçe dublajının muazzam şekilde yapılmış olmasıdır. Orijinal hali geçen nadir dublajlardan birisi olduğunu söylemekte yarar vardır.

Esaretin Bedeli İMDB listesinde 9,3 puanla 1. sıradadır. Bu koltuğu kimseye kaptırmaya da niyeti yok gibi olan film, gerçekten izlenilmeyi muhakkak hak eden bir filmdir.

Esaretin Bedeli başından sonuna kadar birçok mesajla dolu olan bir filmdir. Bu mesajlar doğru şekilde analiz edildiğinde, hayatınızı değiştirebilecek bir kurguya sahiptir. Film oyuncularıyla, senaryosuyla, mekânlarıyla ve kostümleriyle, velhasıl her şeyiyle muhteşem bir filmdir.

Replikler bakımından da bir hayli zengin bir filmdir. Onlardan biri ile veda edelim.

Andy; Sende buradakiler gibi suçsuz musun Red?

Red; Shawshank’deki tek suçluyum.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Müthiş bir film; tekrar tekrar izlenesi.
    Çok etkileyici sayısız sahne var Esaretin Bedeli filminde.
    Hele Red’in her 10 yılda bir heyetin karşısına çıkması ve “Sence ıslah oldun mu?” sorusunu 30 yıl boyunca cevaplamaya çalışması, heyete en son çıktığında verdiği cevap, yüz ifadesi…Müthiş.

    – “Umut iyi bir şeydir Andy; belki de en iyisi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı