Film

Doctor Strange Filmi ve Gizli Öğretiler

Doctor Strange Marvel’ın sevilen karakterlerinden olup, Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan oldukça ilginç bir karakterdir.

Doctor Strange hayatımıza dair belirli sorular sormamızı sağlayabilmektedir. Birçok insan hayatını belirli bir rutin içerisinde yaşamaktadır. Bazı insanlar ise değişik şeyler aramak üzere belirli yollara çıkmaktadır. Çıkılan bu yollarda karşılaştıkları şeyler bazen hayatlarını değiştirebilmektedir.

İnsanların en merak ettiği şeyler bilemedikleri şeylerdir. Büyü, gizli ilimler, öğretiler gibi birçok konu hakkında sorular soran insanoğlu bu konu hakkında yığınlarca iddia attı ortaya… Ortaya atılan bu iddialar bazılarının ölümlerine bile sebep olmuştur. Bu konu hakkında yazdığımız Engizisyon yazısı zamanı olanlar için okunmalıdır.

Merak edilen bu öğretiler belirli örgütlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Tapınak Şövalyeleri hakkında ortaya atılan en büyük iddialardan birisi de, şövalyelerin gizli öğretilere sahip olduğuna dair iddialardı.

Doctor Strange Filmi ve Gizli Öğretiler
Doctor Strange

Konumuz Doctor Strange filmi olmasına rağmen, bizlerin gizli öğretilerden bahsetmesinin sebebi Doctor Strange karakterinden alakasız değildir. Karakterin içerisinde bulunduğu durum, bu konu hakkında birkaç söz söylememizi gerektirdiği için böyle bir giriş yapmak durumunda kaldık.

İsmi gibi oldukça garip bir karakter olan Doctor Strange, çok katmanlı bir şekilde incelenmeyi hak eden bir karakterdir. Oldukça zeki ve bir o kadar da kibirli olan Doctor Strange farklı bir hayata sahiptir. Her şeyi elinde tutabileceğine inanmaktadır. Ancak bu söylediği şeyin gerçekleşmesi biraz zordur. Başına gelen olayları zekâsı ve becerileriyle çözmeye çalışan Doctor Strange, bir konu hakkında tıkanıp kalacak, güvendiği zekasını bir kenara bırakacak ve uzak kalmaya çalıştığı bir nevi geleneksel yöntemlere meyledecektir.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında Doctor Strange hakkında detaylı bilgiler verirken, hocası, önceki ve sonraki yaşamı hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Bunları yaparken belirli başlıklar kullanmak durumunda kalacağız.

Doctor Strange Film Konusu

Doctor Strange oldukça başarılı bir cerrahtır. Yaptığı ameliyatlar ile ünü yayılmış bir doktordur. Kıvrak zekâsı ve hazır cevaplı oluşu, çevresindeki insanları sinir etse de, sinir olan insanlar tarafından dahi saygı görmektedir.

Doctor Strange
Doctor Strange

Hayatında en değer verdiği şey işidir. Doktor olmak kendisi için büyük bir şeydir. Bu nedenle mesleği ile alakalı şeylerle ilgilenmekten ötürü, hayatının belirli alanlarına yeterli ilgiyi gösterememiş ve bunun yüzünden yalnızlıkla sürekli olarak karşı karşıya kalmıştır.

Sallantılı olan bir yaşamı yoktur. Standart bir yaşamdan bahsediyoruz. İş ev iş ev olan bir durum söz konusudur. Bir gün bu durum bozulur. Doctor Strange bir kaza yapar. Yaptığı kaza, oldukça ciddi bir kazadır. Ölümden dönen Doctor Strange, gözlerini açtığında bir hastane odasındadır. Etrafına bakınan Strange kendini çok garip hissetmektedir. Ancak ters giden bir şeyler vardır. Strange kolunda bir uyuşukluk hissetmektedir.

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından, beklenen açıklama gelir. Doctor Strange’in elindeki sinir damarları, yaşanan kazadan ötürü zedelenmiştir. Kollarını kullanamayacak olan Doctor Strange yıkılır.

Bu yıkımın ardından oldukça yalnızlaşan Strange bir çözüm yolu aramaya başlar. Hayatında en değer verdiği işi yapabilmesi için ellerine ihtiyacı vardır. Elleri olmadan ameliyat yapamaz. Birkaç deneme girişiminde bulunur ancak ellerinin titrediğini ve bu durumda ameliyat yapamayacağını fark eder.

Bilim dışında herhangi bir şeye inanmayan Strange bir duyum alır. Tibet’te yaşayan, Ancient One adında bir büyücü vardır. Bu büyücü, gizli öğretilere sahiptir ve her hastalığı tedavi edebilmektedir. Strange’in aldığı bilgi tam olarak budur. Aldığı bilgi karşısında oldukça şaşıran Strange, kalbinde şüpheler olmasına rağmen inanmayı reddeder.

Bu inanmama süreci baya bir sürer. Sonunda ellerinin durumuna bakan Strange, denemekten bir zarar gelmez düşüncesiyle yollar koyulur. Gittiği yerde çok gizli öğretileri bilen Ancient One’dan ders alır. Hayatı ciddi bir değişim içerisine girecektir.

Ancient One Karakteri

Ancient One

Oldukça farklı bir karakterle daha karşı karşıyayız. O kadar değişik bir karakter ki her yerden izler görmemiz mümkündür. Batman Başlıyor  filminde Ra’s Al Ghul diye bir karakter vardı. O karakter ile ciddi bir benzerlik gösterdiği açıktır. Ancak aradaki fark şudur; DC’deki yapılanma bedensel çevikliğe önem veren bir yapılanmadır. Bu yapılanmanın güttüğü amaçların neredeyse tamamı kötüdür. Gücü, masum kimselerin üzerinde kullanmaktan çekinmeyen bir yapılanmadır. Silahlarıyla önlerine çıkan herkesi öldürebilecek barbarlıkta bir yapıdır. Bu nedenle kötü diye tanımlamamız doğaldır.

Ancient One ise gizli öğretilere sahiptir. Zihinsel güç ile bir meditasyon şekli geliştirmiştir. Belirli maddeleri kontrol edebiliyor, zamanı istediği kıvama sokabiliyor. Bu durum paralel geçişlerin oluşmasına sebep oluyor ve zamanda belirli kırılmalar gün yüzüne çıkabiliyor. Ancient One bu kırılmaları engelleyebilmeyi öğreten bir ustadır. Kendisi öğretmeye pek hevesli bir karakter değildir. Yıllar önce öğrencisi olan bir çocuğa bildiği her şeyi öğretmiştir. Ancak çocuk kötü tarafa geçiş yapmış ve raydan çıkmıştır. Bu nedenle Doctor Strange’e öğretmek istememektedir. Ancak belirli gelişmelerin yaşanmasının ardından öğretmeye karar verir. Bildiği her şeyi öğretir.

Daha sonra boynuz kulağı geçer deyimi gerçekleşecektir. Doctor Strange, yaşanan gelişmelerin ardından Ancient One tarafından kendisine verilen bir emanet edinir. Artık hayatının amacı cerrahlık değil, bu emaneti korumak ve güvenliğini sağlamaktır. Bir karakterin değişimi bakımından yaşanan bu gelişmeler, film için önemli şeyler barındırmaktadır.

Ancient One, Doctor Strange’in kendisinden daha güçlü bir büyücü olacağını bildiği için, eğitimi ile detaylı olarak ilgilenir. Bu sırada Strange karşı olan ve onu kıskanan büyücüler belirli saldırılar yapmaya başlar. Çizgi romanda, bu saldırılar çocuk yaştan itibaren başlamaktadır. Saldırıları yapan kişinin adı Baron Mordo’dur. Mordo, Ancient One tarafından yetiştirilmiştir. Kıskançlık hissi, kendisini kötü yönlere itecek ve Strange karşıtı olarak büyüyecektir. Filmde oldukça farklı bir karakter olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Doctor Strange Nasıl Bir Film?

Doctor Strange

Çizgi romanlardan oldukça farklı bir şekilde çekilmiş olan Doctor Strange filmi, uzun yıllar konuşulan bir film olmuştu. Gelip gelmeyeceğine dair ortaya atılan spekülasyonlar, birçok kez iptal edileceğine dair çıkan haberlerin ardından gelen Doctor Strange filmi, Marvel kategorisinin dışında bir filmdir. İlk kez evren-paralel evren- zaman kırılması-büyü gibi şeyleri gördüğümüz film, oldukça farklı bir havada çekilmiş dersek yanılmayız diye düşünüyoruz.

Bu hava gerek atmosfer, gerek oyuncuların üzerlerine giydiği kostümler, gerek mekânlar, gerek kullanılan renkler olmak üzere, birçok unsurda kendisini belli etmekteydi. O nedenle izlerken farklı âlemlere dalmanız oldukça mümkündür.

Aslına bakılırsa çizgi romanlarla filmlerin karşılaştırılmasında birkaç gariplik vardır. Doctor Strange öyküsünün kötü karakterinin Baron Mordo olması gerekmektedir. Baron ile Strange arasındaki husumet önceki yıllara kadar dayanmaktadır. Çocukken geleceğin baş büyücüsü olmayan isteyen Mordo, bunu ilerleyen yıllarda Strange adında birine kaptıracağını öğrenince oldukça sinirlenir. Strange’e belirli kötülükler yapar. Büyü yapar ve üzerine kötü varlıkları salar. Ancak ilerleyen yılların ardından kininde bir değişim meydana gelmez ve aynı nefretle yoluna devam eder.

Doctor Strange

Filmde ise Mordo karakterini ikinci planda görmekteyiz. Onun yerine, Mordo’nun yanından bile geçemeyecek Kaecilius karakterinin öne çıktığını görmekteyiz. Çizgi romanlarda çok az görünen bu karakteri, filmin ana kötü karakteri olarak koymaları oldukça garip bir hareket olmasına rağmen, bir o kadar da güzel bir hareket olmuş diyebiliriz.

Filmin İMDB puanı 7,5 bize göre de oldukça iyi bir puan almıştır.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı