Film

Cinnet Film Analizi ve Oyunculuk Üzerine

Cinnet filmi 1980 yılında vizyona giren, Stephen King romanından uyarlama bir Stanley Kubrick filmidir.

Cinnet filmi, türünde birçok örnek olmasına rağmen, yapılmış hiçbir filme benzemeyen, tek olma özelliğini hala barındıran, alanının en iyi filmidir. Bu kadar iddialı bir giriş yapmamızın birçok sebebi vardır. Bu sebepleri, yazı içerisinde detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Cinnet nedir? Film ile bağlantısı nedir? Gibi soruları cevaplamak istiyoruz.

Cinnet; bir an için delilik belirtileri göstermek anlamına gelmektedir. Bunun film ile çok büyük bir alakası vardır. Çünkü Jack Torrance, zaman zaman delilik belirtileri gösteren bir karakterdir.

Kitap uyarlaması olan filmimizi, ister istemez, uyarlandığı kitap ile mukayese etmek durumunda kalıyoruz. Kitapta olan ve filmde olmayan birçok farklı özellik mevcuttur. Bunların tamamı Stanley Kubrick tarafından yapılmıştır. Kubrick, mükemmeliyetçi bir adam olduğu için, kitabı önüne almış, defalarca okumuş, daha sonra kitaptan oldukça farklı bir film çıkarmayı başarmıştır.

Cinnet Film Analizi ve Oyunculuk Üzerine
Cinnet

Stephen King, Cinnet filminin uyarlanacağını duyunca herhangi bir tepki vermemiştir. Ancak Stanley Kubrick tarafından uyarlanacağı haberini alınca çok heyecanlanmıştır. Kubrick, oldukça farklı bir yönetmendir. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmeni olarak kabul edilmektedir. Tabi bu söylediğimiz şey, belirli sinema çevreleri tarafından reddedilmektedir.

Oldukça sevinen ve heyecanlanan Stephen King, yazdığı kitaptan oldukça farklı bir filmin ortaya çıktığını görünce, Stanley Kubrick ile yollarını bir daha bir araya gelmeyecek şekilde ayırmıştır. King’e göre, bir film kitaptan uyarlanıyorsa, belirli farklılıklar içermesi oldukça doğaldır. Ancak bu farklılıkların belirli sınırları olmak zorundadır. Bu sınırları belirleyecek olan kişi yazarın kendisidir. Yazarın çizmiş olduğu sınırlar çerçevesinde değiştirilecek film, sinema perdesine hazır hale gelmiş demektir.

Ancak karşısındaki adamın Stanley Kubrick olduğunu unutan King, bu sözlerinin tamamının boşa gittiğini fark edince, oldukça sinirlenmiştir. Cinnet filmini izlemiş ve hiç beğenmemiştir. Daha sonra kendisi yapımcı olmuş ve film bir kez daha çekilmiştir. Ancak sonuç tam anlamıyla bir fiyaskodur.

Cinnet Film Konusu

Jack Torrance bir yazardır. Bir kitap yazmak için çalışmaktadır. Bu sırada ailesini geçindirmek için bir işe ihtiyacı olduğunu düşünür. Bir otel ile anlaşma yapar. Otel yazları açık, kışları ise kapalıdır. Otelin kapalı olmasından dolayı, donmaması için kaloriferleri yakacak ve otele sahip olacak birine ihtiyaç vardır. Jack bu iş için seçilir. Uzun bir süre kapalı kalacağı bu otelde çalışma fikri kendisini heyecanlandırmaktadır.

Cinnet filmi bununla sınırlı kalmamaktadır. Cinnet filmi karakterlerin psikolojik analizlerinin muhteşem bir şekilde yapıldığı bir filmdir. Bu nedenle konuya devam etmemiz gerektiğini düşünmekteyiz.

Cinnet Film Analizi ve Oyunculuk Üzerine
Cinnet

Jack, oldukça sinirli ve öfkeli bir adamdır. Karısı ve çocuğu ile birlikte geçirmekte olduğu bir yaşamı vardır. Aile içerisinde belirli sorunlar mevcuttur. Jack, sinirlendiği bir esnada yapmış olduğu bir hareketten dolayı oğluna zarar vermiştir. Bu durum, Jack’in iyi bir baba olmadığını göstermek için, senaryoya sıkıştırılmış ufak bir nüanstır.

Karısının durumu ise oldukça farklıdır. Wendy, eşinin öfkeli bir adam olduğunu ve üzerine gidilmemesi gerektiğini bilmektedir. Bu nedenle eşinden oldukça korkmaktadır. Çocuğu, eşi ile arasında bir köprü görevi görmektedir. Çocuğu olmasa, Jack’in yanında kalması için herhangi bir sebebi kalmamaktadır.

Bu durum, ailenin yapısını oldukça iyi bir şekilde anlatmaktadır. Sorunlu bir baba, sorunlu bir anne ve tam ortalarında kalmış küçük bir çocuk… Bu durumda aileyi tanıdıktan sonra, otele geçebiliriz.

Otel oldukça farklı bir yerdir. Yiyecek içecek gibi herhangi bir problem yoktur. Ancak otelde yıllar önce işlenen cinayetler vardır. Jack, burada yalnızlığın vermiş olduğu baskılama sonucunda, karakterinde belirli değişimleri hissetmeye başlar. Fark eden kişi Jack değil, eşi ve çocuğudur.

Jack’in içerisine girdiği durum bir Cinnet halidir. Otelde geçirmesi gereken birkaç ayı bulunan ailenin, özellikle anne ve çocuğun işi bir hayli zordur. Otelin tüm kapıları, Jack’in kontrolü altındadır. Kaçacak herhangi bir yer yokken, Cinnet geçiren bir adamla geçirmeleri gereken uzun bir zaman vardır.

Mekân ve Film Arasındaki Bağlantı

Cinnet filminde belirli önemli unsurlar vardır. Bu unsurların başında gelen ilk şey otelin kendisidir. Otelin salonunda bulunan bir labirent vardır. Bu labirent birkaç şeyi aynı anda temsil etmektedir. Temsil ettiği ilk şey, bahçedeki yapıdır. Bahçe bir labirent şeklinde yapılmıştır. Girişi ve çıkışı ezberlenmeli, buna göre oraya girilmelidir. Aksi takdirde bahçenin içinde kaybolmak bir hayli olasıdır.

Cinnet Filmi
Cinnet

İkinci temsil ettiği unsur senaryo yapısıyla ilgilidir. Cinnet filmi, belirli semboller üzerine inşa edilmiş bir filmdir. Bu semboller, tarih içerisinde yaşanmış katliamları simgelemektedir. Otelin mimarisinde ve dekorunda yapılan incelemeler gösteriyor ki otel ve otelin içerisindeki belirli aletler, Amerika’nın keşfi sırasında yapılan Kızılderili katliamlarını temsil etmektedir. Filmde kullanılan ‘’Burası çokça kan dökülmesinin ardından kuruldu.’’ repliği, bu katliama yapılan bir göndermedir.

Özetleyecek olursak, senaryo bir labirent şeklinde yapılmıştır. Birkaç farklı girişi vardır. Her giriş belirli noktalara ulaştırmaktadır. Film başlar başlamaz bir labirentin içerisine girersiniz. Çıkmak için birkaç farklı yol izlersiniz. Ancak sonunda kaçacak herhangi bir yerin olmadığını fark eder ve kalırsınız kalmanız gereken yerde.

Analiz
Cinnet

Labirentin temsil ettiği diğer bir unsur ise Jack karakterinin ruh halidir. Jack, labirenti içinde taşımaktadır. Oldukça farklı yollar deneyen Jack’in tek amacı, huzurlu bir yaşamdır. Ancak belirli duygularını kontrol edememesi ve içindeki vahşi yöne teslim olan Jack, oldukça kötü bir adam haline bürünür. Otelde kendisini oldukça yalnız hisseden Jack, Cinnet getirir. Veya Cinnet geçirir. Bu durum, karakterin içerisindeki labirente sıkışıp kaldığını göstermektedir. Oldukça kötü bir adam olan Jack’in, kalmayı hak ettiği yegane yer burasıdır. Böylelikle kendisinden başka kimseye zarar veremeyecektir.

Cinnet filmi bu ve bunun gibi ince ayrıntılar sayesinde, belirli mekanizmalar üzerine inşa edildiğinden ötürü, takdiri hak eden bir yapımdır. Bir karakterin kendi içerisindeki yalnızlığı ve sonunda yaşamış olduğu Cinnet anı, oldukça muazzam bir şekilde işlenmiştir. Cinnet anı oyunculuğun muazzam hale geldiği anlardır ve sinema tarihine altın harflerle kazınan sahnelerden birisidir.

Sinema Oyunculuğu

Tiyatro ve sinema oyunculuğu arasında muhteşem bir ayrım vardır. Tiyatro, yaptığınız her mimiğin her izleyici tarafından görülmesini sağlamaya çalışırken, sinema oyunculuğu, oldukça küçük ve belirsiz mimiklerin yapılması gereken oyunculuk türüdür. Ancak Cinnet filminde bu durum oldukça farklıdır.

Cinnet filminde Stanley Kubrick’in izlediği yöntem, tiyatro oyunculuğuna benzemektedir. Jack Nicholson, yaptığı rol ile oldukça büyük hareketler yapmaktadır. Stanley Kubrick’in bu yolu tercih etmesinin yegâne sebebi, Jack karakterinin içinde bulunduğu psikolojik durumla alakalıdır.

Film Analizi ve Oyunculuk Üzerine
Cinnet

Kubrick burada şunları söylemektedir; Oyunculuk belirli kalıplarla alakalı bir durum değildir. Oyunculuk, işleyen senaryonun gidişatına göre şekillenmesi gereken bir durumdur. Yani izleyeceğimiz filmdeki durum, karakterin gittiği yol, içine düştüğü psikolojik durum, oyunculuğun daha büyük ve küçük olmasını etkilemektedir. Kubrick’in bu yöntemi tercih etmesi, sinemayı çözmüş ve sinemanın nasıl yapılması gerektiğini bilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Cinnet İMDB listesinde 8,4 puanla 61. sıradadır. Bize göre Cinnet İMDB puanından daha fazlasını hak eden yapımlar arasındadır. Umuyoruz ki bu tür filmleri bir kez daha beyazperde de görebiliriz.

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı