Film

Cesur Yürek Filmi ve Özgürlük Mücadelesi

Cesur Yürek filmi 1995 yılında vizyona giren ve o günden bu güne değin konuşulan sinemanın kült filmlerinden birisidir.

Film birçok farklı konuyu içerisinde barındırsa da, senaryonun temel attığı tek bir kavram vardır. Bu kavram film boyunca işlenmesine rağmen belirli çelişkili durumları da içerisinde barındırmaktadır.

Bahsettiğimiz bu kavramın adı özgürlüktür. Bu kavram temelde olan kavramdır. Özgürlük kavramı oldukça farklı bir şekilde işlenmektedir. Özgürlük kavramı ile aşk kavramı arasında bir ilişki vardır. Filmde işlenen durum tarihi gerçekliklere dayandığı için, yani böyle bir karakterin gerçekten yaşadığını düşününce, filmde yaşanan olayların gerçekliğini sorgulamaya başlamaktayız.

Bu sorgulama, filmin içeriğinin öne çıkmasına neden olmaktadır. Gerçekte William Wallace adında bir kişi yaşamıştır. İskoçların bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rolde oynamış ve İskoçya için bir halk kahramanı da olmuştur. Ancak Cesur Yürek filminde işlenenlerin ne kadarı doğru, ne kadarı kurgusaldır bunu tam olarak bilememekteyiz.

Özgürlük Mücadelesi
Cesur Yürek

Aşk ve kahramanlık üzerine kurulu bir zemin üzerinde, özgürlük kavramının bu kadar güzel bir şekilde işlenmiş olması, filmin var olan kalitesini arttırmaktadır. Özgürlük kavramının yanında bulunan savaş sahneleri ve entrika içerisinde olan insanları görmek, dönemi daha rahat kavramamıza neden olmaktadır.

Filmin atmosferi o kadar iyi bir şekilde hazırlanmış ki tarihi dokuyu hissedebiliyorsunuz. Bu durumu kavrarken yepyeni bir kültür tanıyor, bu kültürü kendi kültürünüzle kıyas etmeye başlıyorsunuz.

Her özgürlük mücadelesi veyahut ayaklanma hikâyesi, belirli temellerle başlar. Bu temeller, genel itibari ile uzun yıllar süren bir örgütlenme hikâyesi ile oluşur. Yani bir millet için kahraman olarak adlandırılan kişi, doğduğu günlerden itibaren bu tür işlerin içerisindedir. Önderlik denilen yapı için hazırlanır ve çevresini bilinçlendirmek için çabalar. Zaman ilerledikçe bu durumunda bir ilerleme kaydeder ve kendisini geliştirir. Zamanı geldiğinde önder olur ve vermesi gereken mücadeleyi verir. Ancak filmde bu durum oldukça farklı bir şekilde işlenmiştir.

Cesur Yürek Konusu

Cesur Yürek konusu bakımından muhteşem detaylar barındıran bir filmdir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, halkına önderlik etmek için yetiştirilen bir karakterimiz yoktur. Hatta liderlikten oldukça uzaklarda olan bir karakterimiz vardır. William Wallace oldukça sıradan bir karakterdir. İstediği tek bir şey vardır. Sevdiği kadınla birlikte yaşayacağı standart bir hayat…

Cesur Yürek
Cesur Yürek

Çiftçi olmak isteyen Wallace, her şeyden ve herkesten uzaklaşmaya, sevdiği kadını da yanına alarak, huzurlu ve sakin bir yaşam sürmek istemektedir. Ancak hayatı, hiç beklemediği bir şekilde değişmeye başlar. Bu değişim, belirli adımlar atmasına sebep olur ve işler rayından çıkar.

Köyüne dönen Wallace çocukluk aşkı ile karşılaşır. Beklediği şey olmuştur. Sevdiği kadını da yanına alarak her şeyden uzaklaşma fikri gerçekleşmek üzeredir. Üstelik bu beklemediği bir şekilde olacaktır. Çocukluk aşkı ile karşılaşmıştır. Artık istediğini yapabilir. Onu da yanına alarak istediği yere gidebilir. Ancak karşılaştığı bu sürpriz ve mutluluk, çok uzun sürmeyecektir.

Sevdiği kadın, oldukça güzel bir kadındır. Güzel bir günde, her şeyden bihaber şekilde günlük işlerine odaklanan Murron, İngiliz askerlerince saldırıya uğrar. Askerler, Murron’a tecavüz etmeye çabalar. Ancak Wallace yetişir ve Murron’a tecavüz edilmesini engeller. Ancak çıkan arbedede Murron ölür. Murron’ın kaybı, her şeyin değişmesine sebep olacak ve bu durum İskoçya’nın bağımsızlık mücadelesine kadar gidecek olan bir süreci başlatır.

Wallace, sevdiği kadını kaybetmiştir. Bu derin acı, İngiliz Krallığına yönelmesine sebep olur. Artık çığırdan çıkan bir Wallace vardır. Hayalini kurduğu hayata oldukça yakınken, sevdiği kadını da alıp gidebilecekken, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilecekken, her şey birden bire tepetaklak olmuştur.

Yaptığı irili ufaklı saldırıların ardından, William Wallace ismi herkes tarafından duyulmaya, bu durumda Wallace’ın çevresine adam toplamasına sebep olur. Artık tek bir amaç vardır. Halkına yapılan her türlü saldırıyı bertaraf edecek ve halkının özgürlüğünü kazanmaya çalışacaktır. Ancak önünde birçok engel vardır. Aşılan her bir engel, peşinden daha büyük ve zor engellerin gelmesine sebep olacaktır.

Prodüksiyon Aşaması

Braveheart
Cesur Yürek

Film, nerede çekildi sorusu, sıkça sorulan sorular arasındadır. Cesur yürek filmi nerede çekildi sorusunun merak edilmesinin tek bir sebebi vardır. Filmin atmosferinin gerçekliğe yakın olmasıdır. Bu gerçeklik duygusu, Cesur Yürek ne zaman ve nerede çekildi gibi soruların gündeme gelmesine sebep olmaktadır.

Cesur Yürek Arizona, ABD’de çekilmiştir. Kurulan dev platolarda haftalarca süren çekimlerin ardından tamamlanan Cesur Yürek, beyazperde gösterimlerine başlamıştır. Beyazperde gösterimlerinde büyük bir ilgi görmüş, gişede büyük bir başarı elde etmiştir.

Filmin yönetmeni Mel Gibson’dır. Mel Gibson, filmi çekerken ciddi sorunlarla karşılaşmış, sette geçirdiği belirli kazalara rağmen sette kalmaya devam etmiş ve filmin her sahnesini özenle çekmeye gayret etmiştir. Kariyeri için bir dönüm noktası olan Cesur Yürek filmi tamamlandığında, var olan büyük kariyerini daha da büyütmüş ve sinemaya bıraktığı kült yapımla, unutulmaz oyuncular ve yönetmenler arasına girmeyi başarmıştır.

Filmin görüntü yönetmeni John Toll’dur. Toll oldukça önemli bir görüntü yönetmenidir. İnce Kırmızı Hat, Son Samuray, Bulut Atlası gibi filmlerin de görüntü yönetmenliğini yapmıştır.

Görüntü, filmdeki en önemli unsurlardan birisidir. Bu alanla ilgilenen kişinin oldukça profesyonel birisi olması gerekmektedir. Ayarlanan kamera açılarının, belirli temsilleri mevcuttur. Kameranın durduğu konum, belirli karakterlerin konumlarının büyük gösterilmesine, belirli karakterlerin ise düşürülmesine sebep olmaktadır. Cesur Yürek filminin görüntü ve açı seçimleri, kullanılan renklerin ve atmosferin doku uyumu, filmin, diğer filmlerden ayrılmasına sebep olmaktadır.

Cesur Yürek benzeri filmler, savaşa odaklandığından ötürü, filmin içerisindeki birçok duygu ve sembol kaybolmaktadır. Ancak Cesur Yüreğin görüntü, ses, renk ve ton uyumu, benzerlerinden farklı bir noktaya taşımakta ve kült filmler arasına girmesine sebep olmaktadır.

Cesur Yürek yapım aşamasında oldukça büyük bir ekibin çalışması sonucunda ortaya çıkmış bir üründür. Yüzlerce kişinin vermiş olduğu emek, aradan geçen yıllara rağmen, filmin öne çıkmasına sebep olmaktadır. Türünün en iyi örneklerinden birisi olduğu ve öyle kalacağı da açıktır.

Bir Efsanenin Doğuşu

Özgürlük Mücadelesi
Cesur Yürek

Cesur Yürek müzikleri ile birleşince, muhteşem bir görsel şölene dönüşmektedir. Arkadaşlığı, aşkı, özgürlük mücadelesini, zorba yönetimleri, entrikayı, savaşı ve daha birçok şeyi anlatan Cesur Yürek, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilmeyi hak eden ender filmlerden birisidir.

Mel Gibson’ın yönetmenlik konusundaki yeteneğini konuşturduğu Cesur Yürek, pek çok listede en iyi film olarak gösterilmektedir. Bu takdiri hak ettiğini söylemek mümkündür.

Mel Gibson, bu filmden sonra yönettiği Savaş Vadisi filmiyle, yönetmenlik kariyerinin zirvesini görmüştür. Kendisi, en iyi savaş filmlerinden olan Cesur Yürek filmini yapmakla yetinmemiş olacak ki Cesur Yürek filminin şanına yakışır bir film olan Savaş Vadisi filmini de yönetmiştir.

Sinema bir ekip işidir. Ekibin bir araya gelmesi, yapılan işi sevmesi, ortaya çıkan ürünün kalitesini arttırır. İşin kalitesi arttığında, ortaya çıkan ürün, kült bir yapıma dönüşür.

Cesur Yürek ve Özgürlük Mücadelesi
Cesur Yürek

Cesur Yürek, sinemanın birleştirici tarafını gösteren filmlerden birisidir. Bir özgürlük mücadelesinin, beyazperdeye aktarılmasıdır. Film, İMDB listesinde 8,4 puanla 74. sıradadır. Bize göre ise hak ettiği yer daha fazladır.

Bir replikle bitirelim.

Savaşırsanız, belki ölürsünüz. Kaçarsanız, yaşarsınız. En azından bir süre… Ve bugünden yıllar sonra, yatağınızda ölümü beklerken, tüm günlerinizi, buraya tekrar gelebilmeyi, buraya tekrar gelip düşmanlarımıza yaşamlarınızı alabileceklerini, ama özgürlüğünüzü asla alamayacaklarını söylemeyi hayal edeceksiniz.

William Wallace

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı