Dizi

Breaking Bad Dizisi ve Muhteşem Karakter Gelişimleri

Breaking Bad 2008-2013 yılları arasında ekranlarda sergilenen, gelmiş geçmiş en iyi dizilerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde ve dünyada yapılan birçok dizi veya film oldukça farklı sıkıntılar yaşamaktadır. Ülkemizde dizi sürelerinin uzunluğu, hikaye oluşturamamak gibi problemler mevcuttur. Dünya’da ikinci sorunu görmek mümkündür. Artık iyi senaryo veya iyi hikaye olarak adlandırılan durum ortadan kalkmıştır.

Hazır kalıplar vardır. Bu kalıpların dışına çıkmak yasakmış gibi davranılmaktadır. Breaking Bad bu algıların tamamını yıkan, oldukça sıradan bir ailenin hikayesi ile başlayıp, öyle bir noktada final yapmaktadır ki hayran kalmamak elde değildir.

Breaking Bad Dizisi
Breaking Bad

Karakterlerin tamamının öyküleri o kadar muhteşem bir şekilde anlatılmaktadır ki, olay örgüsü, şimdiye kadar yazılan en iyi dizi senaryosu olabilir. Zira her karakter, bir bölüm veya bir dakika bile fazla görülmemektedir. İzlediğiniz her karakterin belirli öyküleri ve gelişimleri vardır. Bu gelişimler, tam olması gerektiği gibi sonlandırılmaktadır.

Bir karakter oluşturulurken uzun bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Karakterin genel özelliklerinden tutun da gelişecek olan yeni özelliklerine, yapacağı ve varacağı noktaya kadar her şey düşünülmeli, buna göre hareket edilmelidir. Aksi takdirde karakter gelişimleri tamamlanamaz ve dizi garip bir hal almaya başlar. Geçtiğimiz günlerde son bulan Game Of Thrones bu duruma oldukça iyi bir örnektir.

Breaking Bad konusu, senaryosu, oyuncuları ve kurgusuyla, şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi dizilerden birisidir. Karakterin başladığı yerden, vardığı yere değin olan süreç muhteşem bir şekilde anlatılmış, tam olması gerektiği gibi bitmiştir. Dizi bittiğinde, bir süre arayış içerisine gireceğinizi düşünmekteyiz. Özellikle sürekli olarak dizi izleyen biri iseniz, Breaking Bad final yaptığında, büyük bir boşluğa düşeceksinizdir diye düşünmekteyiz.

Bu yazımızda karakter gelişimini, dizinin konusunu ve senaryoyu incelemeye gayret edeceğiz. Bu harikulade eseri anlatırken adil olmaya çabalayacağız. Zira diziye olan sevgimizin bir şeyleri gölgelemesini istemeyiz.

Breaking Bad Konusu

Lisede Kimya Öğretmeni olan Walter White sıradan bir yaşama, engelli bir çocuğa, hayatının çoğunda can sıkıcı olan bir eşe sahiptir. Geçim sıkıntısı yaşayan bir aile yapısı ile başlar dizi… Lisede geçen vaktin ardından, daha fazla para kazanmak isteyen Walter White bir oto yıkamacıda çalışır. Hayatı oldukça sıradan bir halde olan Walter, kanser olduğunu öğrenmesinin ardından büyük bir yıkım yaşar. Artık tek amacı, öldükten sonra eşine ve çocuğuna hayatlarını garanti altına alacak kadar para bırakmaktır.

Breaking Bad Konusu
Breaking Bad

Walter’ın Eşinin kız kardeşinin eşi –kaynı mı oluyordu?- polistir. Bir uyuşturucu baskınına Walter’ın da katılmasını sağlar. Uzaktan izleyen Walter, kaçan kişinin, eski bir öğrencisi olduğunu görür ve susar. Artık geriye düşündüğü planı devreye sokmak kalmıştır. Eşine ve çocuğuna gerekli olan ve oldukça büyük bir meblağ olan parayı bulmak için, uyuşturucu yapmaya başlar. Yaptığı bu mal, dünyanın en iyi malı olacak ve Walter değişmeye, hayatını değiştirmeye başlayacaktır.

Dizinin basit olarak başlayan yapısı, karakter gelişimlerinin muazzam bir şekilde yapılmasının ardından, oldukça farklı bir hal almaktadır. Yüzüklerin Efendisi serisinde yapılan karakter gelişimlerini hatırlayın… Her karakter, olması gereken kişi olmuş, her karakterin hikâyesi muhteşem bir şekilde bağlanmıştı. Bu durum, bu dizi için de geçerlidir.

Breaking Bad ne demek? veya Breaking Bad anlamı nedir? Gibi soruların cevabını, dizinin sahibi olan Vince Gilligan şu şekilde açıklamaktadır; Dizinin isminin anlamı, ortalığı ayağı kaldırmak olarak açıklanabilir. Walter’ın kanser olduğunu öğrendikten sonra yaşadığı değişim, ortalığı ayağı kaldıran şeydir. Bu nedenle dizi için bu ismin yakışacağını söylemiştir.

Walter White ve eski öğrencisi Jesse Pinkman, beraber çıktıkları bu yolda, sizlere oldukça farklı anlar yaşatacaklardır. İkili arasında gelişen bağ, o kadar sıkı bir hale gelecek ki, ikili her ne kadar kavga etse de ayrılmaları mümkün olmayacaktır.

Devreye giren Meksikalı Karteller, Walter’ın zora giden hayatını daha da zorlaştıracaklardır.

Her Şey Çeyreğinden Kırılır

Aslında durum bir anti kahraman öyküsüdür. Yani Walter, her ne kadar iyi bir insan olarak başlasa da, ilerleyen her bölümde daha da uzaklaşan ve anti kahraman şekline bürünen bir yapıdadır. Uyuşturucu yapımı ve satımı işine girmesi, bir kırılganlığı getirmektedir. Karakter, ailesini hayatının merkezine aldığından ötürü, tek gerçeğin, onları kurtarmak olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle başka hayatların mahvolması, Walter için herhangi bir önem taşımamaktadır.

Her Şey Çeyreğinden Kırılır
Breaking Bad

Bu durumda olan bir yapı, oldukça trajik bir hale bürünmektedir. Breaking Bad bu yönü ile sıradan bir kartel dizisi değildir. Bir psikolojik yapıdır denilebilir. Bu durum, karakterlerin içerisine düştüğü durumun genel özetidir diyebiliriz. Attıkları her adım, daha ciddi kararlar almalarına, aldıkları her karar, hayatlarının giderek kararmasına sebep olacaktır.

Breaking Bad film olarak beyazperdeye uyarlanacak diye çıkan haberler, dizinin hayranlarında büyük bir beklentinin oluşmasını sağlamıştır. Umuyoruz ki haberler doğrudur ve Walter White ve Jesse Pinkman’ı beyaz perdede görme imkânı yakalarız.

Dizi severler için muhteşem bir örnek olan bu yapımı, herkese öneririz.

İMDB puanı 9,5 olan Breaking Bad, konusu, sezon sayısı, avukatı, karteli, senaryosu ve oyuncuları ile birlikte, muazzam bir yapımdır.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı