Film

Barry Lyndon Filmi ve Mum Işığında Sinema Gecesi

Barry Lyndon Stanley Kubrick tarafından yönetilen, sinema tarihinin gördüğü en nadide örneklerden birisidir.

Sinema bir kafayı kırma işidir. Özellikle Stanley Kubrick söz konusu olduğunda bu durumu daha net kavrayabilmekteyiz. Bir sinema dâhisi olan Kubrcik, yapmış olduğu her filmi bir armağan hazırlığı içerisinde, titizlik ve düşünerek yapmaktadır. Full Metal Jacket filmini anlattığımız yazımızda Kubrick hakkında belirli bilgiler vermeye gayret etmiştik.  Barry Lyndon filminde ise farklı şeyler hakkında konuşmaya, filmin analizini yapmaya gayret edeceğiz.

Oldukça önemli bir örnek olan bu film, sinemada daha önce görülmemiş belirli unsurları barındırmaktadır. Oldukça eski bir tarihi konu alan film, çekimler başlamadan, birçok tartışmanın odak noktası olmasını sağlamıştır. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaryosunda da görev alan Kubrick, daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmak istiyordu. Film oldukça eski bir tarihte geçtiği için–sanıyoruz ki 1800’lerde- doğal ışık kullanılarak çekilecekti.

Mum Işığında Sinema Gecesi
Barry Lyndon

Bu ciddi bir problemdi.  Zira filmde hiç ışık kullanmamak, binlerce muma ihtiyacı doğuruyor, o günün kameralarında, o kadar az ışığı, net bir şekilde alacak kamera bulunmuyordu. Derhal çalışmalara başlandı ve filme özel bir kamera geliştirildi. Ve binlerce mum eşliğinde sahnelerin çekimi yapıldı. Bu o kadar zorlu bir işti ki, sette olan her insan, kurulu olan düzenin, alev alacağı endişesi içerisindeydi. Ancak korkulan olmamış ve film tamamlanmıştı.

Film tamamlandıktan sonra, sinema tarihinde daha önce hiç görülmemiş şeyler yaşanmıştı. Bir film ilk kez doğal ışıklarda çekilmiş, mum ışığının yoğun olarak hissedildiği anlarda hiçbir sorunun çıkmaması, filme muazzam bir etki katmaktaydı. Filmdeki her kare, bir tabloyu andırmaktaydı. Bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan en önemli etken, Stanley Kubrick’in sinema alanındaki muhteşem dehasıydı. Ona göre bir film ya mükemmel olmalı, ya da hiç olmamalı. Bu ve bunun gibi birçok detay, Cinnet  filminde de yaşanmış ve Kubrick, sinemanın her alanında mükemmel olduğunu kanıtlamıştır.

Barry Lyndon ve Yükseliş Öyküsü

Barry Lyndon, filmdeki ana karakterdir. Film bir kitap uyarlamasıdır. Bu nedenle kitap ile ne kadar benzediği konusunda bir ayrım yapamıyoruz. Zira kitabı okumadık. Ancak söz konusu Kubrick olunca, muhtemelen kitaptan oldukça bağımsız bir öykü izleyeceksiniz. Kendisinin kitapta olmayan birçok şeyi filme eklediği konusunda emin konuşabiliriz.

Barry Lyndon Filmi ve Mum Işığında Sinema Gecesi
Barry Lyndon

Filmde, fakirlikten sıkılan ve bir düello sonucu katil olan Barry Lyndon’un yaşamının bir anda değişimi konu alınmaktadır. Düellodan, savaştan, casusluktan sağ olarak çıkmayı başaran Lyndon, bir anda muazzam bir servetin üzerine oturur. Ancak hayatındaki yükseliş, aynı hızla dibe doğru vuracaktır.

Her karesinin bir tabloyu andırdığı film, büyük bir emeğin ürünüdür. Bu nedenle ön yargılardan kurtulup izlemekte yarar vardır.

Filmde kullanılan bazı çekim açıları, belirli mesajları ve sistem hakkındaki belirli eleştirileri barındırmaktadır. Savaş sahnelerinin ve düello sahnelerinin –karşı karşıya gelen kişiler birbirlerine doğrulttukları silahları aynı anda ateşler, sağ kalan kazanır- tamamı uzak çekimlerle gerçekleşmektedir. Var olan doğayı gösterdiğini düşündüğümüz yönetmen, savaşa ne kadar uzak olduğunu, ufak, çok ufak bir çekim ölçeği ile anlatmaktadır.

Barry Lyndon, ekşi/tatlı bir film olarak değerlendirilebilir. Bir yandan mükemmel bir sinematografiyi içerisinde barındıran film, diğer yanı ile muhteşem bir dramı içerisinde barındırmaktadır. Soylu olarak geçinen kesimin –daha doğrusu zenginlerin- hayatlarının oldukça kasvetli ve karanlık olduğunu, hemen her sahnede görmekteyiz.

Yazılan senaryonun ise bambaşka bir özelliği vardır. Film hakkında yapılan bütün çalışmalar tamamlanmasına rağmen, birçok sahne, film setinde kararlaştırılarak çekilmiştir. Oyuncuların, yönetmen Kubrick ile ne kadar zorlandığını söylememize gerek bile yoktur diye düşünmekteyiz. Zira kendisi Stephen King gibi bir adamla bile kavga etmeyi başarabilmiştir.

Barry Lyndon, her sahnesi ile muhteşem bir görsel şölen sunarken, dramatik bir hikayeyi gözlerinizin önüne, gerçekçi bir şekilde sermektedir. Sinema yelpazesini geniş tutmak isteyenler için, kaçırılmayacak bir film diye düşünmekteyiz.

Alt Sınıf ve Üst Sınıf

Barry Lyndon analizi oldukça zor yapılacak filmlerden birisidir. Çünkü filmdeki hemen her aksesuarın belirli metaforik anlamları vardır. Bunların kitaptan değil de, Kubrick’ten kaynaklandığını düşünmekteyiz. Bu metaforik aksesuarların tamamı, alt ve üst sınıf arasındaki uçurumu anlatmak için kullanılmıştır.

Barry Lyndon Filmi ve Mum Işığında Sinema Gecesi
Barry Lyndon

Barry Lyndon sinemalarda gösterildiği yıllarda belirli çevrelerde oldukça büyük ilgi görürken, bazı çevrelerde o ilgiyi bulamamıştır. Ancak bu durum, filmin oldukça etkileyici olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Barry Lyndon 1975 yılının şartlarına göre oldukça ağır ve bir o kadar da profesyonel bir iştir. Her yönetmenin ve yapım ekibinin altından kalkamayacağı büyüklükte bir iş olan bu filmi, Kubrick ve ekibi büyük bir ustalıkla çekmiş, hazırlamış ve vizyona sokmuştur.

Bizim kaçırdığımız detaylar muhakkak vardır. Filmi izledikten sonra, film hakkındaki yorumunuzu veya görmediğimiz detayları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Her sinemasever tarafından en az bir kez izlenilmesi gereken bir film olarak gördüğümüz bu filmi muhakkak izleyin ve izlettirin. Hayata dair birçok farklı mesajın olduğu bu filmden, birçok kazanım elde edeceğinize dair garanti verebiliriz.

Filmin İMDB puanı 8,1… Bize göre daha iyisini hak etmektedir.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı