Film

Baba 2 Filmi ve Kötülerin Yalnızlığı

Baba 2 filmi, ilk filmden iki yıl sonra gelen, ilk filmi geçen bir Francis Ford Coppola filmidir.

Bu yazımızı okumadan önce, ilk film ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Filmi izlemeyenler için spoiler uyarısı yapmakta fayda var.

İlk filmin yaptığı gişe başarısından sonra, yapımcılar Baba 2 için kolları sıvadı. Ama Coppola bu tür işler yapmak istemediğini, başka planları olduğunu söyleyerek Baba 2 için yapılan teklifi reddetti. Yapımcılar daha önce hiçbir yönetmene yapmadıkları ‘’istediği kadar bütçe ve istediği her şeyi yapma özgürlüğü’’ hakkını teklif ettiler. Coppola bu teklifi kabul ederek Baba 2 için hazırlıklara başladı.

Don Vito’nun ölümüyle birlikte, olaylarla hiçbir alakası olmayan Michael, ağabeyi Santino’nun öldürülmesinin ardından hiç istemediği ve Don Vito tarafından hep uzak tutulduğu yeraltı dünyasına istemeden giriş yapmış, kısa bir süre içerisinde Don olmayı başarmıştır. Artık tüm yetkiler kendisindedir ve istediği her şeyi yapma gücünü kendi elinde bulundurur.

Baba 2, senaryo bakımından, iki ayrı olayın paralel ilerlemesi şeklinde devam ediyor. İlk filmde Marlon Brando’nun canlandırdığı Don Vito’nun çocukluğuyla başlayacak olan film, Don Vito’nun hayatının önemli bir bölümüne yer vereceğinden gençliğini kimin canlandıracağı önemli bir soruydu.

İlk filmde Michael için düşünülen bir isim gündeme geldi. Robert De Niro. De Niro kendisiyle yapılan deneme çekimlerinin ardından Don karakterinin gençlik halini oynamak üzere seçilir. Bu seçimin ardından, birinci filmi geçecek olan –yani belki geçmiştir- Baba 2 filminin çekimlerine başlanır. Filmin bütçesi ilk filme nazaran oldukça arttırılmış, ikinci film için seçilen oyuncu ekibi profesyonel bir hale getirilmiştir, ilk filmde hatırlayabileceğiniz üzere, eş dost akraba oluşturuyordu ekibi.

Baba 2 Filminin Konusu

Yazılan senaryo, daha önce yazılan diğer senaryolara nazaran farklı bir formata sahip, öncelikle çok fazla uzun bir film olacağından, filmi ikiye bölüp iki farklı bölüm olarak yayınlamamızda hiçbir sorun oluşmayacaktır.

Baba 2 Filmi ve Kötülerin Yalnızlığı
The Godfather II

1901 yılında,Corleone kasabasında, Don Vito’nun babası yörenin bir nevi ağası olan adama hakaret ettiği için öldürülür. Ağabeyi isyan ederek dağa çıkar. Don Vito konuşamayan biri olarak görünür. Annesi ile birlikte babasını öldüren adamın karşısına çıkar. Adam, Don’un bir gün büyüyerek intikam alabileceğini söyleyerek Don’un annesini öldürür. Don kaçarak Amerika’ya gelir. Baba 2, muhteşem bir prodüksiyon kurulumuyla başlar. İlk filmde merak edilen tüm soruların cevabı yavaş yavaş verilmeye başlanmıştır.

Bu sırada Michael elinde tuttuğu gücü daha fazla arttırmak için iş ilişkileri kurmaya başlamış ve oturduğu koltuktaki yerini sağlamlaştırmaya başlamıştır. Ama yaptığı her hareket, önceki yıllarda konulardan uzak kalmaya uğraşan adamı kirletir ve gittikçe karanlık birisi haline getirir. İlk filmde eşi Kay’e verdiği ‘’Corleone ailesi yasal bir aile olacak’’ sözünü tutamayan Michael gittikçe Kay’den uzaklaşır. Kay, hiç girmemesi gereken bu dünyadan çıkmak istemektedir. Yatak odalarının taranmasıyla beraber bu düşünce daha fazla artacaktır.

Don Vito

Baba 2 Filmi ve Kötülerin Yalnızlığı
The Godfather II

Don Vito ise artık büyümüş genç bir erkek olmuştur.

İlk bölümde anlatılan ‘’aileye verilen önem’’ Baba 2 filminde de kendini göstererek verilen kıymetin temellerinin yıllar önce atıldığını gösterir niteliktedir.

Sıradan işlerde çalışan Don Vito evlenmiştir ve bir aile babası olmuştur. Ailesiyle vakit geçiriyor, onlarla ilgileniyor ve baba olmanın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyor. Bu sırada birileriyle tanışır ve bir çete kurar. Bu çete ile belirli işler yaparken bölgenin kendisine ait olduğunu söyleyen bir adam çıkagelir ve kendisinden haraç ister. Don Vito arkadaşlarıyla konuştuktan sonra bu adamı öldürmeye karar verirler. Hristiyanlar için özel bir günde bu adamı öldürecektir.

Bu sahnede de diğer filmde olduğu gibi yapılacak olan cinayetler ve dini figürler birbirleri ile paralel olacak sahnelerde gösterilerek karşıtlık oluşturulur.  Bu karşıtlık, sinemada sıkça kullanılan iyi veya kötü, güzel veya çirkin kavramlarının paralel bir şekilde işlenmesiyle gerçekleştirilir. Bir tarafta bir insanı öldürmek, diğer tarafta dini figürlerin bulunması… Yasaklayan ve meşrulaştıran figürlerin beraber sağlanmasıyla birlikte sinemada ki en iyi anlatı unsurlarından biri gerçekleştirilir.

De Niro yapılabilecek en iyi performansı sergiler. Vito’nun, adamı öldürdüğü sahneden sonra ismi yayılır ve artık çevresinde saygı görülen biri haline gelir.

Baba 2 ve İhanet

Michael ise kendisine saldıran kişileri aramaktadır. Bu arayış ile beraber çok ciddi kararlar alır ve aldığı her kararda üzerine kan sıçrar. Bundan geri kalacak bir ruh halinde de değildir. Bu kararlar onun ailesinden uzak kalmasına sebep olur.

Michael gezer ve büyük iş anlaşmaları yapar. Bu sırada araştırmalar sürer.

Bir balo tertip edilir. Michael bu balo da –veya adına ne derseniz- kendisine saldıran adamlarla Fredo –ağabeyi- tarafından ihanete uğradığını bildiğini, Fredo’ya söyler.

Fredo, Don  Vito’nun ortanca oğludur ve oldukça saf bir kişiliğe sahiptir.Bu saflığından ötürü Hyman Roth –ki Roth Yahudi bir iş adamıdır ve hiç ölmeyeceğini düşünerek çok sinsice bir plan hazırlamıştır. Hazırladığı planda Michael’a oğlu ve varisi gibi davranmış ve onun yanında gibi görünmüştür. Arkasından yaptığı bu suikast girişimi, ilerleyen zamanda başına ciddi belalar açacaktır.-  tarafından kandırılır ve kardeşine ihanet ederek evinin taranmasına ortak olur.

Baba 2 Filmi ve Kötülerin Yalnızlığı
The Godfather II

Michael ağabeyini tutar ve öper. Kendisine ihanet ettiğini bildiğini söyledikten sonra, Kalbimi kırdın der.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Michael yaptığı suçlardan ötürü yargılanır.

Bu yargılamadan, muhbirlik yaparak itirafçı olan Pentangeli’nin ağabeyini duruşma salonuna getirir ve salonda olan Pentangeli ağabeyini görünce ifadesini değiştirir ve Michael serbest bırakılır.

Ama hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır. Hamile olduğunu öğrendiğimiz Kay yaptığı bir eylemle işleri iyice sarpa sarar.

Aile

Baba 2

Duruşmadan çıkan Michael’ı büyük bir şok beklemektedir.

Kay çocuğu aldırmıştır. Bunu Michael’a söyler söylemez, Michael Kay’in suratına bir tokat atar –Tokat dediğimize bakmayın. Bildiğin iki ayağı havalanır, kadıncağızın suratına çarpar bedenini- Bu sahnenin ardından Corleone ailesinde daha önce olmayan bir şey olmuş ve kadınlara el kalkmıştır. Bu andan sonra aile kavramı yavaş yavaş yerini ‘’Michael’in derin yalnızlığına’’ bırakacaktır.

Michael, her şeyi olan ama hiçbir şeyi olmayan bir adam olarak ortada kalacaktır. Baba 2, adalet, aile, mafya, güven, arkadaşlık, dostluk, intikam… Bu gibi konulara değinerek, kimi yerde etkili mesajlar verirken kimi yerlerde sinirlerimizi bozmakla yetinmiştir.

Bizim ülkemizde özendirilen dünyanın, aslında ne kadar içi boş ve ne kadar trajik olduğunun en büyük ispatıdır. Çevresinde hiç kimse kalmayan bir adam olarak ortada kalmak, bunun neresi iyi olabilir ki?

İntikam

Son sözlere yaklaşırken, intikam duygusundan bahsetmek istiyoruz. Filmdeki dünyada, intikam alınması gereken en önemli haktır. Biri senin canını yakıyorsa, sende onun canını yakmalısın ki ödeşebilesiniz. Bu filmdeki en sevilen unsurlardan biri de geri dönüşler olmuştur. Baba 2, karanlık dünyayı övmüyor. Çünkü buna ihtiyacı yok.

Bu film bu dünyanın ne kadar pis ve ölümden başka bir şey getirmediğini savunuyor. O nedenle ki övülüyor ve en iyi filmler arasında gösteriliyor. Geri dönüşlerden kast ettiğimiz budur. İntikam alırken bile övgüye dair herhangi bir şey yok. Sadece ortada var olan bir durum var ve bunu beyaz perdeye aktarmışlar. Aktarırken gerçeklikten kopmamışlar ve ne olursa olsun bir şeyler anlatmak üzere yapmışlar.

Corleone köyünde başlayan macera, aradan yıllar geçmesine rağmen yine Corleone kasabasına gelir dayanır. Buradaki amaç sanıyoruz ki, bu durumun bir döngü olduğunu vurgulamaktan başka bir anlam ifade etmiyor. Yani dünya öyle bir dünya ki, ne kadar koşarsan koş, geçmişin her zaman arkandadır.

Baba 2 Filmi ve Kötülerin Yalnızlığı
Baba 2

Koşan Don Vito, bir gün yine Corleone kasabasına gelir. Babasını ve ağabeyini öldüren adamın karşısına dikilir. Bir yağ tüccarıymış gibi elini öper. Bu sırada çıkardığı bıçakla adamı öldürür. Tüm bunları yapma nedeni ailesinin intikamını almak ve olan ailesini hayatta tutmaktır.

Aileyi Öldürmek

Paralelde Michael, kendisine ihanet eden ağabeyini bir balık sefasında öldürtür.

Biri var olan ailesini hayatta tutarken, diğeri ailesinden birini, kendi kanından birini öldürterek, üzerine alabileceği en ağır yükü almıştır. İlerleyen sahnelerde tüm düşmanlar bir şekilde yok edilir, Fredo öldürülür ve Michael bir bankta tek başına, saçları beyazlamış, hiçbir şeyi olmayan, en önemli destekçilerini kaybetmiş bir şekilde, ailesiz, babasız, annesiz, eşsiz ve çocuksuz bir şekilde, kendi ailesinden olmayan ve hiçbir zaman olamayacak olan insanların Babası olmuştur.

Baba 2 Filmi ve Kötülerin Yalnızlığı
Baba 2

Baba 2 filminin son sahnesinde Michael, aile masasında tek başına oturmuş bir şekilde gösterilir. Sinemanın en büyük filmlerinden biri olan Baba 2, bu kapanış sahnesi ve verdiği yüzlerce mesaj ile tarihin tozlu sayfalarında yerini alır.

İMDB puanı 9,0 olan filmi mutlaka izlemelisiniz.

Babam bana burada çok şeyler öğretti. Bu odada öğretti. Dostlarını yakın tut ama düşmanlarını daha da yakın tut.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı