Film

Avengers: Endgame ve Sinematik Evrenin Çöküşü

Avengers: Endgame filmi, uzun yıllardır itina ile kurulan bir sinema evreninin son filmi olması bakımından oldukça önemlidir.

Marvel Stüdyoları muhteşem bir sinematik evren oluşturmuştu. Bu durum milyonlarca insanın sinemalara akın etmesine, dev bütçeler ile çekilen filmlerin gelmesine, kıyasıya sürecek rekabetlerin başlamasına sebebiyet vermişti.

Sinema sevenler arasında bir ayrışma başladı. DC ve Marvel şirketi arasında başlayan bu kıyasıya mücadele, bu ayrışmanın baş müsebbibi olmuştu.  Peşi sıra büyük bütçeli filmler geliyor, filmler toplumcu düşünceden uzak, insanları sinemaya çekerek para kazanmak dışında herhangi bir amaç taşımıyordu.

Christopher Nolan –ki  Prestij, Dunkirk yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz- bu duruma farklı bir pencereden bakmayı başaran tek yönetmen olmuştu. Yapmış olduğu Batman Başlıyor filmi ile yeni bir soluk getiren Nolan, tek amacın para olmadığını, insanlara bir şeyler anlatmaya değer şeylerin olduğunu ispatlıyordu. Anlatılmaya değer olan bu şeyler, süper kahraman filmlerinde bile yapılabilirdi.

Sinematik Evrenin Çöküşü
Avengers: Endgame

Bu nedenle şirketler arasında olan bu durum değişmeye başladı. İnsanlar süper kahraman filmlerine farklı bir gözle bakmaya başladı. Batman serisi muhteşem bir popülarite kazanmış ve insanların bakış açılarının değişmesini sağlamıştı. Bu nedenle Marvel şirketi, var olan sistemini değiştirmeye, DC karşısında ciddi bir duruş sergilemeye karar verdi. Yazılan senaryolarda ciddi değişimler yaşandı. Bryan Singer’ın başlattığı bu tutum, hikâyeler içerisine belirli toplumsal sorunların eklenmesiyle kemikleşmeye başladı.

X Men  filmleri ile devam eden bu durum, hikâyelerin sürekli olarak değişmesine sebep oldu. Kimi yönetmenler kovuldu. Kimi oyuncular ile gerçekleşen anlaşmalar feshedildi. Bunun tek sebebi, daha fazla para kazanmaktan başka bir şey değildi. Çekilen onlarca filmin yapmak istediği tek şey, sinemayı toplumcu bir tutum olarak kullanmak değil, toplumu sinema aracılığıyla eğlendirmek ve karşılığında para almaktı.

Elbette kimse Orson Welles’in yaptığı Yurttaş Kane filmindeki toplumculuğu beklemiyordu. Ancak her şeyin para için olması da beklenmiyordu.

Sinematik Alan Oluşturuluyor

Avengers filmi ile başlayan dev bütçeli filmler furyası –daha doğrusu arttırılan dev bütçeler- her filmde devam etmeye başladı. Çizgi romanlarda da bir araya gelen karakterler, star denilen oyuncuların kullanımıyla sinema perdesine yansımaya başladı. İlk film muhteşem bir başlangıç yaptı. Gerek gişe, gerek süper kahraman filmleri açısından farklı bir konuma oturmayı başardı.

İkinci film olan Ultron Çağı ile bu başarı devam ettirildi. Gişe de oldukça sağlam bir hasılat elde eden film, ilk filme nazaran biraz sönük kalmıştı. Bunun için harekete geçildi ve belirli değişimler yaşandı.

Avengers: Endgame ve Sinematik Evrenin Çöküşü
Iron Man & Kaptan Amerika

Üçüncü film olan İnfinity War filmi ile daha önce örneği görülmemiş bir film yapıldı. Yazılan senaryo, rakip tanımayan cinsten bir senaryo idi. Bir araya getirilen karakterlerin her biri, gerçekleşen her olay, izleyici açısından unutulmaz anların yaşanmasına sahne olmuştu.

Üçüncü film vizyondayken, çok kısa bir süre içerisinde son film olan Avengers: Endgame filminin geleceği haberi duyuruldu. Üçüncü filmin bırakmış olduğu etki henüz kaybolmadan bu haberin duyurulması, özellikle Marvel hayranları arasında sevinçle karşılandı. Çizgi romanlardan ilerleyen film serüvenlerinin bitirileceği bu son film, bu kadar kısa bir sürede hazırlanabilir mi soruları kafaları karıştırsa da beklenilen film nihayet geldi.

Ancak belirli problemler ve anlatı unsurlarındaki hatalarıyla birlikte…

Avengers: Endgame box office verilerine göre 2 milyar dolar sınırını aştı. Bu sınırı aşmasının yegane sebebi, isminden de anlaşılabileceği üzere, son oyun olmasından kaynaklanıyordu. Avengers: Endgame gişede aldığı bu başarıyla, Avatar filminin rekorunu dahi egale edebilir.

Marvel şirketi, beklediği gişenin fazlasını çıkaracağa benziyor. Bu yazımızda çok uzun olmamakla birlikte, film hakkında konuşmaya gayret edeceğiz. Umuyoruz ki filmi objektif bir dille anlatabilir ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayabiliriz.

Filmdeki güzel yönlerin ve kötü olan kısımların anlatılacağı bu yazımızda, farklı açılardan bakmayı ve film hakkındaki düşünceleri olabildiğince doğal bir şekilde dile getirmeyi amaçlamaktayız.

Avengers: Endgame Başlıyor

İnfinity War filmi ile beklentiyi yükselten Marvel, Avengers: Endgame bilet satışlarında bu durumun yol açtığı durumu fark etmişti. Beklenti bir hayli büyüktü ve rekorlar peşi sıra gelecekti. Hiç kimse Avengers: Endgame full aksiyon olsun beklemiyordu. Ancak İnfinity War filminin üzerinde bir film bekliyordu.

Bu beklenti kimilerine göre karşılanmış gibi görünse de kimilerinin de bunun aksini düşünmesi engellenemedi. Thanos karakterinin yaptığı hamleden sonra büyük bir depresyon havasına giren karakterlerimiz, bir araya gelmenin ve son savaşın verileceği anın bekleyişi içerisindedirler. Bir araya gelecekler ve Thanos’u yeneceklerdir. Ancak hiç kimsenin inancı kalmamıştır.

Evrenin bambaşka bir yerinde bir başına olan İron Man, olaya dahil olan Ant Man ve üçüncü filmde görünmeyen ve büyük kayıpların ardından ortaya çıkan Hawkeye ile birlikte başlayan film, daha önceki hemen hemen tüm Marvel filmlerine göndermelerle doluydu. Yazılan senaryo muazzam bir bağlantı içerisinde yazılmıştı. Onlarca film tek çatı altında birleşiyor, her karakter muazzam bir şekilde ortaya çıkıyordu.

Ancak tüm bunların yanında aksiyonu bir hayli düşük, espri açısından doyurucu bir film olan Avengers: Endgame filmi belirli eksiklikleri de içinde taşımıyor değildi. Karakterlerin içerisinde bulundukları durumdan kurtuluşları güzel bir şekilde veriliyor, ancak her insanın üçüncü filmden sonra aklına gelen fikirler, oldukça basit ve yavan kalacak şekilde işleniyordu.

Evet, senaryo zekiceydi. Ancak gözden kaçan yönlerde yok değildi. Belki bir sene daha beklenilse, harikulade bir senaryo ve film ile karşı karşıya kalacakken, aceleye getirilen belirli sahnelerden ötürü, güzel bir filmdi diyebileceğimiz bir film ortaya çıkmış demekle yetinebiliyoruz.

Avengers: Endgame oyuncuları, senaryosu, kostümleri ve görsel sunumuyla, şu ana kadar yapılmış en iyi Marvel filmlerinden birisidir diyebiliriz. Ancak İnfinity War filmini geçmiş midir? Bu sorunun cevabını, izledikten sonra sizin vermeniz daha doğru olur diye düşünüyoruz.

Son Oyun ve Son Düşman

Avengers: Endgame spoiler verenlerle dolu bir çevrede bulunanlar için, bir an önce izlenilmesi gereken bir filmdir. Birçok sahnesi internete düşmüş olan film, gösterimden kalkmadan gidip izlenilmelidir.

Avengers: Endgame ve Sinematik Evrenin Çöküşü
Iron Man

Karakterlerin görevlerini eksiksiz bir şekilde yere getirdiği film, her karakter için ayrı bir yol açıyor, her karakterin hikâyesi olması gerektiği şekilde bitiyordu. Yer yer dramın yoğun olduğu sahneler izlerken, arkasından gelen sahnelerle tebessüm etmeniz sağlanıyor. Bu şekilde, bir filmden almanız gereken birçok hissi almanız sağlanıyor.

Thor karakterinin komik halleri, İron Man’in çaresiz kalışı, Kaptan Amerika’nın liderlik duruşu, her karakter ve yaşanan her gelişme, bir duygudan, başka bir duyguya sürüklenmenizi sağlıyor.

Son düşmana karşı bir araya gelen karakterlerimiz, çıktıkları bu zorlu yolda, belirli alanlarda beklentiyi karşılarken, belirli alanlarda bu beklenti karşılamıyor. Ancak tüm bunlara rağmen, sinematik evreni takip eden kişiler açısından, sinemada izlenilmeyi hak eden filmlerden biri olduğunu düşünmekteyiz.

Uzun bir serüvendi. Onlarca film ve onlarca karakter ile tanıştığımız bu serüven, Avengers: Endgame filmi ile son buldu. Muhtemelen birkaç yıl içerisinde yeniden düzenlenecek olan evrene, bu film ile birlikte sadece bir ‘’görüşürüz’’ demekle yetiniyoruz.

İMDB puanı 8,8 olan Avengers: Endgame filmini izlemenizi öneririz. Sıralaması zamanla düşecek ve 8,5-8,6 ile sınırlı kalacaktır diye düşünmekteyiz.

 

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı