Kitap

Anayurt Oteli Kitabı ve Yusuf Atılgan Hakkında

Anayurt Oteli kitabı Yusuf Atılgan tarafından kaleme alınan, yabancılaşma ve yalnızlık temalı, etkileyici kitaplardan biridir.

Dünya edebiyatında belirli dönemler yaşandı. Bu dönemler, ortaya çıkan ürünlerin konularına dair belirleyici unsurlar taşımaktaydı. Rusya’da ortaya çıkan edebi metinlerde bambaşka bir kültür ile karşılaşırken, Fransa’da veya diğer Avrupa ülkelerinde karşılaştığımız şey ise bambaşkadır.

Dostoyevski Suç ve Ceza adlı eserinde adalet sorgulaması yaparken bir yalnızlığı da anlatmaktadır. Bu yalnızlık, peşinden gelen fakirliğin ve onun da peşinden gelen bir cinayeti ve vicdan azabını konu almaktadır.

Anayurt Oteli ise Avrupa’da ortaya çıkan yalnızlık temalı edebi metinlerle ortak özellikler barındırmaktadır. Tabi Rus edebiyatından da belirli izler taşıdığı söylenebilir. Bu durum eserin oldukça farklı bir konumda olmasını sağlamaktadır. Yusuf Atılgan’ın edebi üslubu, kitabın seyrini değiştirmektedir.

Anayurt Oteli kitap olarak kaleme alınmasına rağmen, ilerleyen yıllarda Ömer Kavur tarafından aynı isimle sinemaya da uyarlandı. Bize göre Anayurt Oteli kitap ve film olarak da muazzam ölçülere sahip bir eserdir.

Kitap konusu itibari ile oldukça farklı bir noktadır. Konusuna ilerleyen kısımlarda geleceğiz.

Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan’ın kendi hayatından da belirli izler taşımaktadır. Babası ile sağlıklı ilişkileri bulunmayan Yusuf Atılgan, yazmış olduğu eserlerde, bu durumu yansıtmaktadır. Başkarakterlerin hemen hepsi, baba veya anne ile ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu ciddi sorun, karakterin içerine girmiş olduğu durumun tetikleyicisi olarak kullanılmaktadır. Tetikleyici unsur, çocukluk döneminde yaşanılan belirli durumlara kadar dayanmaktadır. Bu durum karakterin değişimine ve bir bunalıma girmesine sebep olur.

Yusuf Atılgan, Sabahattin Ali gibi yazarların üstlendiği toplumsal hassasiyetten uzaktır. Elbette topluma karşı duyarsızdır demek yanlış olur. Ancak karakterlerin kendi iç hesaplaşmaları, kitap içerisinde daha yoğundur. Bu nedenle Anayurt Oteli inceleme yapılması gereken eserlerden birisidir. Anayurt Oteli inceleme yapıldığında, farklı şeylerle karşılaşılabilecek eserlerden birisidir. Bize göre farklı bir üsluba ve olay örgüsüne sahip, okunmayı hak eden eserlerden birisidir.

Anayurt Oteli Özet

Kitap konusu bakımından bir hayli ilginçtir. Anayurt Oteli Zebercet adındaki bir adama aittir. Zebercet, Anayurt Oteli’ni işleten, rutin bir yaşama sahip, çevresinde oldukça sessiz biri olarak bilinen, zayıf, uzun boylu, düzenli tıraş olan ancak babasından kalma bıyığın ara ara kendisini gösterdiği bir karakterdir.

Bir gece otele bir kadın gelir. Zebercet bu kadını görür görmez âşık olur. Âşık olduğunu zanneder demek daha doğru olur diye düşünüyoruz. Bu kadın otelden ayrılırken yeniden geleceğini söyler. Zebercet için hayat o andan sonra farklı bir hal almaya başlar. Yaptığı her işi bırakır ve kadını beklemeye başlar.

Anayurt Oteli bir bekleyiş ile bir hikâye başlatır. Koskoca bir otelin sahibi olan Zebercet, taşra kültürü ile büyüyen, babasından korkan veya ürken bir adamdır. Babasının bıyıkları sürekli olarak aklına gelmekte, taşranın yapmış olduğu o baskıcı tutumu hissettirmektedir. Anayurt Oteli özet olarak tek bir kelime ile ifade edilebilir. Yalnızlık… Zebercet kendini sarsan bir yalnızlığın içerisine düşmüştür. Beklediği şeyin gerçek olup olmadığı konusunda da herhangi bir fikre sahip değildir.

Hayal mi gerçek mi belli olmayan bir şeyin bekleyişi içerisine giren Zebercet, taşranın o sert yapısı içerisinde ezilmektedir. Kitap sert bir iklimin içerisinde yaşayan Zebercet karakterinin zayıflığını ve yalnızlığını konu almaktadır. Beklediği kadının gelmediği her gün,  Zebercet karakterinin değişimine sebep olur.

Bu aşamadan sonra  kitap’ta bir değişim yaşamaktadır. Zebercet karakterinin değişimi ruhsal anlamdadır. Otele gelen her kadına, o kadınmış gibi bakması, otele gelen müşterileri rahatsız etmeye başlar. Zebercet, hayat amacının oteli işletmek olmadığını düşünmeye başlar ve otel ile ilgilenmeyi bırakır.

Dışarı çıkmaya ve yeni bir arayış içerisine girmeye başlar. Bu noktadan sonra belirli mekân değişimleri yaşanır. Girilen her mekân, Zebercet karakterinin değişimini simgeler. Değişim, belirli kararları beraberinde getirir. Bu durum, karakterin acımasız biri olmasına sebep olur.

Yalnızlık ve Bekleyiş

Anayurt Oteli Yusuf Atılgan tarafından yazılan en çarpıcı eserdir. İçerisindeki çelişkili durumlar –karakterlerin çelişkileri- kitabın karmaşık bir olay örgüsüne bürünmesini sağlar. Kitap ana fikir olarak değişik kapılara çıksa da tek bir amaç edinir.

Taşranın ciddi bir şekilde eleştirildiği, adalet kavramının sorgulandığı Anayurt Oteli, boğucu ve kasvetli bir kitaptır. Karakter ile özdeşleşme kurulduğunda, sağlam bir psikoloji ile okunması gereken kitaplar kategorisine dâhil edilmelidir. Yani kitabı sağlam bir psikoloji ile okumanızı tavsiye ederiz.

Anayurt Oteli bakış açısı farklı, olay örgüsünün ise daha farklı olduğu eserlerden birisidir. Karakterin bitmeyen bekleyişi ve bu bekleyişin ardından içine düştüğü değişim, oldukça acı bir hikâyenin tam ortasına düşmenizi sağlamaktadır.

Kitabı okuduktan sonra Ömer Kavur tarafından yapılmış uyarlamasını da izlemenizi tavsiye ederiz.

Yüksek sesle konuşulanlar, tartışılanlar hep bilinen şeyler olduğuna göre ülkenin yönetimini asıl etkileyen, düzenleyen şeyler bu fısıltılarda gizliydi anlaşılan.

Etiketler

wllux

Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ömer Kavur tarafından yapılmış uyarlamasını izlemedim. Etkileyici bir kitap ve fısıltılar iyiydi👍

 2. Anayurt Oteli edebiyatımızda özel konumu olan bir eser gerçekten.
  Daha geniş bir okur kitlesini de hak ediyor.
  Tam da bu konuda bir minik yorumumu eklemek istiyorum.
  Can Yayınları en sevdiğim yayınevlerinden bir tanesi ama bu yeni kapak tasarımı konseptine
  alışamadım tam olarak.
  Anayurt Oteli’nin bu yeni kapağında da stratejik bir hata yaptıklarını düşünüyorum.
  Kapak okuru merak ettirmeli ama kitaba dair spoiler vermemeli bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı